خانه / سیاسی / جان کری: اتهام نقض آتش‌بس در سوریه را بررسی می‌کنیم

جان کری: اتهام نقض آتش‌بس در سوریه را بررسی می‌کنیم

وزیر امور خارجه آمریکا با وعده تلاش برای بررسی موارد نقض آتش بس در سوریه از همه گروه های درگیر در این کشور خواست تا به جای فرار از مسئولیت فرونشاندن خصومت ها به فکر اجرای توافق باشند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، «جان کری» وزیر امور خارجه آمریکا اعلام کرد علیرغم تلاش برای پیگیری اتهام نقض آتش بس در سوریه، در حال حاضر هیچ شاهدی مبنی بر به مخاطره افتادن این توافق شکننده وجود ندارد.
به گفته وی، آمریکا و روسیه در حال کار بر روی مکانیزمی هستند که تضمین کننده تخریب مواضع دو گروه داعش و «جبهه النصره» در حملات هوایی باشند.
کری که در کنفرانس خبری در واشنگتن با حضور «فرانک والتر اشتاین مایر» همتای آلمانی خود صحبت می کرد، در این باره گفت: ما در حال بررسی این موضوع هستیم که آیا دقیقا کارشکنی صورت گرفته و یا اینکه حملات مشروع و تنها علیه دو گروه داعش و جبهه النصره بوده است.
وی تاکید کرد که واشنگتن و مسکو برای عدم رسانه ای کردن اتهامات تایید نشده در خصوص نقض آتش بس به توافق رسیده اند –موضوعی که پیشتر در بیانیه صادر شده از سوی وزارت خارجه روسیه نیز بر آن تاکید شده بود.
کری از همه گروه های درگیر خواست تا به دنبال فرار از مسئولیت فرونشاندن خصومت ها نبوده و به جای آن به روند تحقق آتش بس کمک کنند.
اظهارات وزیر امور خارجه آمریکا در حالی ایراد شد که فرانسه دیروز دوشنبه روسیه و نیروهای ارتش سوریه را به بمباران مناطقی متهم کرد که تحت اشغال گروه های معارض سوری هستند – ادعایی که از سوی ائتلاف مخالفین سوری نیز تکرار شد.
در عین حال، کری تاکید کرد که گروه های کارشناسی که در ژنو و «امان» پایتخت اردن مستقر هستند، به همه اتهامات نقض آتش بس رسیدگی خواهند کرد.
لازم به ذکر است که علیرغم همه اتهاماتی که در خصوص نقض آتش بس در سوریه وجود دارد، مقامات روس و آمریکایی روند کلی اجرای توافق آتش بس در این کشور را مثبت ارزیایی کرده اند.
«جاش ارنست» سخنگوی کاخ سفید نیز اجرای آتش بس در سوریه را مثبت ارزیابی و اعلام کرد که درباره سرزنش روسیه به دلیل نقض آتش بس عجله نمی کند.

شناسهٔ خبر: ۳۵۶۹۸۴۴ – سه‌شنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۴ – ۰۸:۳۹
لینک گروه تلگرام پایگاه خبرگزاری کردنور

شناسه خبر : 13915

این خبر رو هم ببینید

لزوم تبیین اهمیت روز قدس در رسانه‌ها و فضای مجازی

مدیرکل صدا و سیمای مرکز کردستان گفت: فضای مجازی و رسانه‌های جمعی نقش مهمی در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 1 =