جدیدترین پیشنهاد ترکیه‌ برای استان کرکوک

استاندار کرکوک اعلام کرد که‌ در آخرین سفر خود به‌ همراه‌ هیئت دولت اقلیم کردستان به ترکیه، مقامات این کشور پیشنهاد کرده‌اند که‌ کرکوک به اقلیم جداگانه‌ و مستقلی در عراق تبدیل شود

استاندار کرکوک اعلام کرد که‌ در آخرین سفر خود به‌ همراه‌ هیئت دولت اقلیم کردستان به ترکیه، مقامات این کشور پیشنهاد کرده‌اند که‌ کرکوک به اقلیم جداگانه‌ و مستقلی در عراق تبدیل شود.
نجم الدین کریم استاندار کرکوک در مصاحبه ای با روزنامه کردستانی نوی وابسته به اتحادیه میهنی کردستان، تصریح کرد که در آخرین سفر هیئت اقیم کردستان به ترکیه، مقامات این کشور درباره تبدیل کرکوک به اقلیمی جداگانه‌ و مستقل صحبت کرده اند.
وی درباره موضع هیئت اقلیم کردستان در مقابل پیشنهاد ترکیه گفت: این هیئت در پاسخ، بر لزوم برگزاری همه‌پرسی برای کرکوک و دیگر مناطق مورد مناقشه‌ میان اربیل و بغداد و ملحق شدن این مناطق به‌ اقلیم کردستان تأکید کردند.
پیشتر وزیر خارجه ترکیه اعلام کرده بود که با نیچروان بارزانی رئیس دولت اقلیم کردستان و نجم الدین کریم استاندار کرکوک دیدار کرده و با اطلاع کشورهای مطرح منطقه و دولت مرکزی عراق برنامه‌ای ویژه برای کرکوک در دست دارند.
نجم الدین کریم درباره برگزاری همه‌پرسی در کرکوک اشاره کرد: نمی شود همه‌پرسی ای برگزار کرد که فقط کُردها در آن مشارکت داشته باشند چرا که در این صورت از مشروعیت داخلی و بین المللی برخوردار نخواهد بود، بلکه لازم است که همه اقوام و طیف های کرکوک با توافقنامه ای از پیش تعیین شده این همه‌پرسی را برگزار کنند.
هر چند رئیس اقلیم کردستان عراق پیشتر اعلام کرده بود که ماده 140 قانون اساسی دیگر اجراء شده و لزومی ندارد که بار دیگر در مورد این ماده بحث شود، اما نجم الدین کریم اعلام کرد: اگر کُردها عاقلانه با این قضیه برخورد کنند می توان ماده 140 قانون اساسی را به اجراء درآورد و مناطق موردمناقشه مجدداً به خاک اقلیم کردستان عراق الحاق شود.
نجم الدین کریم که همزمان عضو دفتر سیاسی اتحادیه میهنی است، افزود: «کُردها باید با یکدیگر متحد باشند اما نباید هیچ حزبی مسئله استقلال کُردستان را مصادره به مطلوب کند.»
 
 
کد مطلب: 66052  |  تاريخ: ۱۳۹۳/۴/۱۸  |  ساعت: ۸ : ۲۵

این خبر رو هم ببینید

با تایید آیت‌الله خامنه‌ای، محمد مخبر، موقتا جانشین ابراهیم رئيسی شد

آیت‌‌الله خامنه‌ای، در پیامی، «درگذشتِ شهادت گونه‌ی» ابراهیم رئيسی، را تسلیت گفتند و نوشتند: «اینجانب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *