جروزالم پست گزارش داد: تلاش اسرائیل برای تشکیل یک دولت کُرد و وابسته به خود در عراق  

روزنامه «جروزالم پست» در مطلبی نوشت که نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی برای حفظ منافع خود در تلاش است که هر طور شده یک دولت مستقل کرد در عراق که تابع «اسرائیل» باشد تشکیل شود.
 

روزنامه «جروزالم پست» از تلاش‌های «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی که ماههاست برای تقویت پشتیبانی غرب از اردن و استقلال کردستان عراق به عنوان دو دولت به اصطلاح‌ میانه‌رو و البته متمایل به غرب تلاش می‌کند، پرده برداشت.
این روزنامه نوشت که نتانیاهو در جلسات خصوصی بر تقویت و پشتیبانی اردن و استقلال کردها در عراق تاکید دارد و به این دو به عنوان دو عامل در آرامش منطقه و نه عامل آشوب آن می‌نگرد. بر اساس عقیده نتانیاهو یکی از روشهای فعال برای مهار آنچه وی آن را افراط‌گرایی می‌داند، تقویت قوایی [وابسته] است که این افراط‌گرایی را مهار می‌کنند. بر این اساس نتانیاهو علیرغم خواست آمریکا صراحتا پشتیبانی خود از جدایی کردستان عراق را اعلام کرد.
این گزارش افزود: نتانیاهو در یک سخنرانی در هفته گذشته بر ضرورت مهار کردن عناصر اسلامی [سلفی-تکفیری] افراط‌گرا در منطقه که به ادعای وی به ضرر «اسرائیل» و دیگر دولتهای میانه‌رو در منطقه خاورمیانه است تاکید کرد و از جامعه بین‌الملل خواست برای پشتیبانی از اردن و نیز استقلال کردستان عراق گام بردارند.
همچنین برخی روزنامه‌های اسرائیلی این روزها مطالبی درباره تجزیه عراق به سه دولت شیعی، سنی و کردی می‌پردازند و خواستار حمایت تل‌آویو از جدایی کردستان از عراق شدند.
بر اساس ادعای این روزنامه‌ها عراق و سوریه به سه و یا چهار دولت شیعی علوی، کردی و سنی تقسیم خواهد شد و اگرچه آمریکا ظاهرا از یک عراق متحد دفاع می‌کند اما مشخص نیست که این موضع حقیقی‌اش باشد اما نتانیاهو به صورت آشکارا از استقلال کردستان عراق اعلام حمایت کرد.
بر اساس این گزارش، تل‌آویو به یک دولت شیعی در جنوب عراق که دوستانی مانند سوریه و ایران دارد به عنوان یک دولت دوست نمی‌نگرد.
اما این روزنامه‌های اسرائیلی کردها را دوستان همیشگی اسرائیل و هم‌پیمانان سیاسی آن معرفی می‌کنند که دارای قدرت نظامی در عراق هستند و بر منابع نفتی بسیاری سیطره دارند به همین دلیل در ادامه مطلب خود از تل‌آویو می‌خواهد با خرید نفت کردستان ، پشتیبانی تسلیحاتی از آن  و نیز در اختیار گذاشتن اطلاعات پیشرفته به کردستان عراق از آن حمایت کند و از سوی دیگر از کردستان عراق می‌خواهد بر مساحت بیشتری در عراق مسلط شود.

این خبر رو هم ببینید

با تایید آیت‌الله خامنه‌ای، محمد مخبر، موقتا جانشین ابراهیم رئيسی شد

آیت‌‌الله خامنه‌ای، در پیامی، «درگذشتِ شهادت گونه‌ی» ابراهیم رئيسی، را تسلیت گفتند و نوشتند: «اینجانب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *