جزئیاتی جدید از انفجار انتحاری «القاعده» در جنوب عربستان

در طول دو روز گذشته عربستان با دو حادثه امنیتی دست و پنجه نرم کرد که بسیاری از جزئیات این حوادث در رسانه‌های عربستانی منتشر نشده است.
 

در طول دو روز گذشته عربستان با دو حادثه امنیتی دست و پنجه نرم کرد، با وجود اینکه بنا بر گزارش رسانه‌های عربستانی تنها 6 نفر دست به این حملات زده بودند اما میزان تلفات میان سربازان و نیروهای عربستان کم نیست.
روز جمعه تعدادی فرد مسلح که عربستان آنها را نیروهای القاعده اعلام کرد به یک گشت مرزی عربستان در مرز مشترک با یمن در جنوب این کشور حمله کردند که فرمانده این گشت و سه نیروی امنیتی کشته شدند.
تعدادی از این افراد مسلح بعد از درگیری با نیروهای امنیتی به ساختمان اداره اطلاعات در منطقه «شروره» در نجران فرار کردند، که بر اساس گزارش‌های فعالان رسانه‌ای و فعالان شبکه‌های اجتماعی این افراد در زمان حضورشان در این ساختمان تعدادی از نیروهای عربستانی را به قتل رسانده‌اند و بعد از این مسئله و در پی محاصره از سوی نیروهای امنیتی خود را منفجر کردند.
آنچه ممکن است برای جلوگیری از ایجاد رعب و وحشت در میان شهروندان عربستانی و کمتر کردن عمق ناتوانی نهاد امنیتی عربستان در رویارویی با این حادثه از متن اخبار مربوط به حادثه شروره حذف شده باشد، بریده شدن سر تعدادی از نیروهای امنیتی در ساختمان اداره اطلاعات به وسیله افراد مسلح است.
سرتیپ منصور الترکی سخنگوی وزارت کشور عربستان در کنفرانسی خبری درباره این حادثه، اذعان کرد که افراد مسلح 10 نفر را در این ساختمان گروگان گرفته بودند اما مدعی شد که 9 نفر آزاد شدند و فقط یک نفر به دست افراد مسلح کشته شد.
«فوزی القرشی» سردبیر پیشین روزنامه «الوئام» در صفحه توییتر خود نوشته بود که 15 نیروی امنیتی در حادثه شروره در استان نجران زخمی شده‌اند و تروریست‌ها تعدادی از نیروهای اداره اطلاعات عربستان را سر بریده‌اند.
 
یک کاربر دیگر در تویتر به نام «هانی الریاض» ضمن ابراز شگفتی از سیاست دوگانه عربستان سعودی و اینکه چگونه تعدادی افراد مسلح موفق شده به ساختمان اداره اطلاعات عربستان در شروره بدون هیچ مزاحمتی وارد شوند و تعداد از نیروهای امنیتی را به گروگان بگیرند گفت که افراد مسلحی که حملاتی را در عربستان، سوریه، عراق و یمن اجرا می‌کنند از یک دیدگاه و منبع فکری پیروی می‌کنند پس چرا در برخی کشورها اقدامات آنها مورد حمایت است و در برخی کشورهای دیگر مورد انتقاد قرار می‌گیرند.
این کاربر گفت: هزاران نفر از عربستان برای پیوستن به القاعده به یمن، عراق‌ و سوریه می‌روند، چه زمانی قرار است منابع تروریسم در عربستان از بین برود.
 
در حالی که بسیاری از کارشناسان نظامی و ناظران سیاسی در منطقه بخصوص تحلیلگران عراقی و سوری، عربستان را از حامیان و صادرکنندگان اصلی تروریسم القاعده‌ای و تکفیری در جهان می‌دانند، برخی پایگاه‌های عربستانی روز گذشته حادثه «شروره» را با تیتر « تروریسم به عربستان هم رسید» پوشش دادند.
 
«علی هاشم» خبرنگار شبکه خبری المیادین و کارشناس سیاسی روزنامه السفیر، با اشاره به تحولات اخیر عربستان و عراق و منطقه گفت که به نظر او عربستان بزرگترین بازنده تروریسم در منطقه است، اما این واقعیت تغییر نمی‌کند که تعدادی از شخصیت‌های سیاسی در عربستان و برخی کشورهای دیگر از القاعده حمایت مالی می‌کنند اما این حمایت در چارچوب دولت صورت نمی‌گیرد.

این خبر رو هم ببینید

با تایید آیت‌الله خامنه‌ای، محمد مخبر، موقتا جانشین ابراهیم رئيسی شد

آیت‌‌الله خامنه‌ای، در پیامی، «درگذشتِ شهادت گونه‌ی» ابراهیم رئيسی، را تسلیت گفتند و نوشتند: «اینجانب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *