خانه / سیاسی / جزئیات اشغال شنگال توسط داعش و عقب نشینی نیروهای پیشمرگ

جزئیات اشغال شنگال توسط داعش و عقب نشینی نیروهای پیشمرگ

معاون اتحادیه میهنی شاخه موصل اعلام کرد کە زندگی تمامی ایزدی‌های ساکن در منطقه شنگال در خطر است و در صورتی که داعش این منطقه را بە طور کامل کنترل کند ایزدی ها قتل عام خواهند شد

خیری شنگالی معاون شاخه موصل اتحادیه میهنی در گفتگو با خبرنگار کردپرس اعلام کرد: اعضای دولت اسلامی عراق و شام موسوم به داعش، نیمه شب گذشته از سه محور یورش های خود را به مناطق ایزدی نشین در ناحیه شنگال آغاز کرده و مناطق مذکور را به کنترل خود درآوردند.
وی افزود: نیروهای پیشمرگ که از چهار لشکر نظامی تشکیل شده بودند تا ساعت ۶:۴۰ دقیقه بامداد در حال درگیری با داعش بودند. نیروهای پیشمرگ به علت شدت حملات اعضای داعش و استفاده از سلاح های سنگین توسط این گروە ناچار به عقب نشینی شدند و از همین روی جان ساکنین این مناطق در خطر قرار دارد.
شنگالی تصریح کرد: بیش از ۱۲ اردوگاه در منطقه شنگال وجود دارد که ۹۵ درصد ساکنین آن را ایزدی ها تشکیل می دهند که در حال حاضر همگی آواره کوه ها شده اند. این آوارگان به کوه هایی پناه بردەاند که در آن مواد غذایی و آب آشامیدنی یافت نمی شود و به همین علت زندگی آنها در خطر است.
وی افزود: بیش از ۷۰۰ اتومبیل شهروندان قصد ورود بە دهوک و زاخو را داشتند که افراد مسلح داعش در روستای مشیرپا راه را بر آنان بستند اما اعضای مسلح حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک)  راه سوریه را بر روی آوارگان گشوده و همگی به خاک سوریه متواری شدند.
خیری شنگالی تأکید کرد: جان تمامی ایزدی هایی که در مناطق تحت کنترل داعش ساکن هستند در خطر است و احتمال می رود عناصر داعش همگی آنها را کشته و سرشان را از بدن جدا کند.
حسن سعید رئیس جنبش دموکراتیک ایزدی ها(TEVDA) درباره عقب نشینی نیروهای پیشمرگ حزب دموکرات کردستان عراق(PDK) در شنگال اظهار داشت: این اقدام آشکارا راه را برای قتل عام شهروندان ایزدی باز می کند.
وی از نیروهای مدافع خلق(HPG) شاخه نظامی پ.ک.ک و واحدهای مدافع خلق(YPG) شاخه نظامی حزب اتحاد دموکراتیک سوریه خواست تا امنیت را در این مناطق برقرار کنند، اما حزب دموکرات کردستان از این امر ممانعت به عمل آورده است.
به دنبال حمله اعضای داعش به روستاهای «گرزرک، شبیاخ شیخ خدر، تل بنات، تل کسب و کوجو» واقع در جنوب شنگال، روستائیان ساکن این مناطق ناچار به ترک محل سکونت خود و پناه بردن به کوه های شنگال شده اند.
اعضای دولت اسلامی عراق و شام نیمه شب گذشته روستاهای مذکور را بمباران کردند و نیروهای پیشمرگ نیز به فرمان حزب دموکرات کردستان عراق از این مناطق عقب نشینی کردند.
 
کد مطلب: ۶۷۴۰۰  |  تاريخ: ۱۳۹۳/۵/۱۲  |  ساعت: ۱۸ : ۱۲

شناسه خبر : 18531

این خبر رو هم ببینید

امیر دریادار ایرانی: امروز هیچ قدرتی توان تجاوز به مرزهای دریایی ایران را ندارد

فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران گفت: امروز به واسطه اقتداری که در مرزهای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده − 4 =