خانه / اجتماعی / جزئیات مربوط به پزشک شهرستان ممسنی از زبان اژه ای

جزئیات مربوط به پزشک شهرستان ممسنی از زبان اژه ای

معاون اول قوه قضائیه با انتقاد از برخی جوسازی ها در بحث پزشک جراح خانم شهرستان ممسنی گفت: در اطلاع رسانی ها برخی اطلاعات نادرست و شتابزده موجب تضییع حقوق افراد می شود

زمان انتشار خبر: چهار شنبه ۷ مرداد ۱۳۹۴ – ۲۱:۱۱
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، حجت الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه ای در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: در اطلاع رسانی اگر اطلاعات نادرست و شتابزده به مردم داده شود خیلی اوقات نه تنها به فرد مورد نظر کمک نمی شود بلکه موجب تضییع حقوق همان فرد یا آن قشر و یا عده ای از مردم می شود.
 
وی گفت: اگر پیش از این که واقعه ای رسیدگی شود اظهارنظر و قضاوت کنیم گاهی اوقات خودمان شرمنده می شویم و می گوییم چرا به این سرعت قضاوت کردیم بخصوص اگر این قضاوت و اظهارنظرها از ناحیه افراد مسئول و کسانی باشد که مردم آنها را می شناسند.
 
سخنگوی قوه قضائیه افزود: در اول مرداد امسال پزشکی در اردبیل با ضربات چاقو به قتل رسید که همه را متأثر و دستگاه قضایی به محض اطلاع موضوع را پیگیری کرد اما در همان قضیه پیش از آنکه موضوع روشن شود حرف هایی زده شد و برخی بیانیه و اطلاعیه دادند و حرف هایی غیر واقعی زده شد.
 
وی گفت: با این اطلاعات شتابزده ، غیر واقعی و غلطی که به مردم داده شد واقعاً آیا به نفع جامعه پزشکی ، مردم اردبیل و یا به نفع خانواده مقتول و قاتل تمام شد؟
 
    محسنی اژه ای افزود: این اطلاعات غلط مشکلاتی برای همه ایجاد کرد در حالی که اگر اجازه می دادند از طریق مجرای صحیح و قانونی مسیر پیش می رفت بعد هر اقدامی که صورت می گرفت صحیح بود.
 
معاون اول قوه قضائیه گفت: درباره اتفاقی که چهارم مرداد در شهرستان ممسنی استان فارس رخ داد مطالبی به نقل از رئیس کل دادگستری استان فارس عرض می کنم که البته تحقیقات ادامه دارد.
 
وی افزود: در چهارم مرداد ماه مردی با ضربات چاقو به قتل رسید و همسر آن مرد نیز با ضربات چاقو به شدت مجروح شد و این خانم به بیمارستان انتقال یافت.
 
اژه ای گفت: طبق روال طبیعی مأموران انتظامی موضوع قتل و جراحت را به دادسرا منتقل کردند و بلافاصله بازپرس پرونده که اتفاقاً نزدیک آن محل بود به محل قتل مراجعه کرد و از جسد و محل ، معاینات لازم صورت گرفت.
 
معاون اول قوه قضائیه ادامه داد: به طور طبیعی برای کسب اطلاعات بیشتر به سراغ خانم مجروح رفتند تا بازپرس بتواند سوالاتی از این خانم مطرح کند اما ظاهراً به بازپرس گفته می شود که این خانم در وضع مناسبی نیست و مشکل تنفسی دارد و نمی توان از او سوال کرد.
 
محسنی اژه ای گفت: بر این اساس نزد پزشک معالج می روند و مطالبی میان بازپرس پرونده و افسر نیروی انتظامی با آن پزشک معالج رد و بدل می شود که جزئیات این مطالب در حال بررسی و تحقیق است و مطالبی  به نقل از این پزشک مطرح شده است که اگر صحت داشته باشد  این موضوع قابل پیگیری است و قضاوتی درباره آن فعلاً ندارم.
 
وی افزود: این موضوعات از طریق نیروی انتظامی در همان مکان بیمارستان صورتجلسه می شود و بازپرس به محل دادسرا برمی گردد و دادستان به مأموران حاضر در صحنه اعلام می کند که خانم دکتر با مأموران زن به کلانتری هدایت شود.
 
اژه ای گفت:‌ در بسیاری از رسانه ها گفتند که این خانم دکتر بازداشت شده است که با توجه به تعبیر حقوقی از کلمه بازداشت اعلام می کنم که این موضوع صحت ندارد چرا که بازداشت زمانی است که فردی متهم باشد و یا تفهیم اتهام شود و یا قرار بازداشت برای او صادر شده باشد.
 
وی افزود: این خانم پزشک بازداشت نشده  و فقط از طریق مأموران زن به کلانتری منتقل شده است.
 
معاون اول قوه قضائیه گفت: این که در پارکینگ میان مأموران و خانم دکتر چه مطالبی منتقل شده و آیا استنکافی بوده است یا نه باید بررسی شود اما در هر حال به این خانم دکتر دستبند زده می شود.
 
اژه ای افزود: مأموران کلانتری وظایفی دارند و اگر کسی استنکاف کند براساس دستور قضایی اقدام می کنند اما شاید می شد در مورد این خانم به طریق دیگری عمل می کردند و دستبند نمی زدند.
 
وی گفت: موضوع از طریق رئیس کل دادگستری استان پیگیری می شود و خانم پزشک به دادسرا می آید و با وجه التزامی، آزاد و در واقع مرخص می شود.
 
معاون اول قوه قضائیه به انتقال این موضوع به شخص رئیس قوه قضائیه اشاره کرد و افزود: آیت الله آملی لاریجانی بر همین اساس دستور پیگیری داده است.
اژه ای گفت:‌ از همان روزی که این اتفاق افتاد و فردای آن روز مطالبی گفته شد که این مطالب هیچ کمکی به جامعه پزشکی نمی کند.
وی افزود: ما همه موظفیم به اقشار جامعه بویژه پزشکان زحمتکش که شبانه روزی تلاش می کنند احترام بگذاریم البته خود آنها هم باید شئونات را رعایت کنند و این یک طرفه نیست.
 
معاون اول قوه قضائیه گفت: اگر توهینی به قاضی و مأمور در حین انجام وظیفه صورت بگیرد خلاف و جرم است.
 
وی افزود: در خصوص این موضوع مطلبی از قول یک پزشک گفته شده است مبنی بر اینکه ظاهرا به این پزشک خانم با دستور قاضی و مأمور شلاق زده اند و من نمی دانم این پزشک از کجا این حرف ها را گفته است که اگر در پیگیری ها مشخص شود این مطالب کذب است طبیعی است که این پزشک باید پاسخگو باشد و به صرف این که پزشک است نمی تواند خلاف گفته شود.
 
محسنی اژه ای گفت: فرد مسئول دیگری هم گفته است که با این اقدام به جامعه پزشکی توهین شد در حالی که اتفاقی افتاده است و ما بررسی می کنیم و اگر قاضی ، مأمور و پزشک ، هر کدام خاطی باشند رسیدگی می کنیم.
 
وی افزود: توصیه ام این است ضمن این که ما برای پیگیری حقوق مردم حساسیت قائلیم اما خیلی اوقات برخی اظهارنظرها کار ما را دشوار می کند و به نفع آن فرد یا قشری که به ظاهر حمایتش می کنیم تمام نمی شود و چه بسا برای آن فرد و آن خانواده هم مشکلاتی ایجاد می کند.

شناسه خبر : 7423

این خبر رو هم ببینید

دیدار فراکسیون اهل سنت مجلس شورای اسلامی با دبیرکل مجمع تقریب

به گزارش حوزه اندیشه خبرگزاری تقریب، در این دیدار که در محل مجمع جهانی تقریب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 + سیزده =