خانه / اجتماعی / جزئیات مرگ مهندس دیوان دره ای زخمی شدن در اقلیم کردستان؛ مرگ در راه بیمارستان تبریز

جزئیات مرگ مهندس دیوان دره ای زخمی شدن در اقلیم کردستان؛ مرگ در راه بیمارستان تبریز

شورش محمدی، جوانی از اهالی روستای کهریزه دیواندره، در اقلیم کردستان عراق مورد اصابت گلوله قرار گرفته و بعد از انتقال به ایران و در راه بیمارستان شهر تبریز فوت می کند

به گزارش کردپرس، مرگ جوان ۲۸ ساله دیواندره ای بر اثر اصابت گلوله در راه انتقال به بیمارستان تبریز سوالات بسیاری را ایجاد کرده و بنا به اذعان دانشگاه علوم پزشکی کردستان تیم کارشناسی برای بررسی و پیگیری مرگ وی تشکیل شده است.
 
چندی پیش پدر شورش محمدی در مورد زخمی شدن فرزندش به ایسنا گفته بود: پسرم مهندس برق بود و به همراه برادرش “عادل” برای کار کردن به اقلیم کردستان عراق رفته بودند که در آنجا از طرف یک نگهبان مورد تهدید قرار می‌گیرند که نگهبان با شلیک گلوله، “شورش” را زخمی می‌کند و چون در آنجا وضعیت رسیدگی به فرزندم و نحوه مداوای او مناسب نبود تصمیم می‌گیرند که فرزندم را به ایران انتقال دهند.
 
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی کردستان هم در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار کردپرس گفت: چون تیر به گردن اصابت شده و نزدیک به شریان کاروتید بوده شرایط بیمار را بسیار حساس کرده بود و علاوه بر آن متوفی ۲۴ ساعت پس از اصابت گلوله به بیمارستان بوعلی مریوان انتقال داده شده بود.
 
هومن قصری در مورد نحوه ورود بیمار به بیمارستان بوعلی گفت: مشخص نیست متوفی چگونه به ایران وارد کرده اند، زیرا قطعا با آمبولانس و از طریق مرز رسمی وارد نشده است و ۲۴ ساعت پس از حادثه با بیمارستان بوعلی تماس گرفته می شود که با آمبولانس به این بیمارستان منتقل می شود.
 
وی با بیان اینکه در انتقال بیمار به بیمارستان ترکیدگی لاستیک پیش می آید که این حوادث در انتقال بیمار طبیعی است، افزود: تعویض چرخ آمبولانس ۱۵ دقیقه طول می کشد که باتوجه به افت فشار بیمار و شدت عارضه در ۵۰ کیلومتری شهر تبریز فوت می شود.
 
این در حالی است که پدر متوفی خود آمبولانس را مشایعت می کرده است از وضعیت نامناسب آمبولانس به ایسنا خبر داده و افزود: چندین بار در میانه‌های راه به فرزندم سر زدم، او احوالش خوب بود و حتی می‌توانست حرف نیز بزند.
 
محمدی همچنین ادامه داد: ساعت پنج بامداد جمعه، ۱۲ دی ماه فرزندم در ۷۰ کیلومتری تبریز جان سپرد.
 
بیماران با شرایط خاص را به قطب های درمانی انتقال می دهیم
 
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی کردستان در ادامه سخنان خود در مورد علت انتقال بیمار به تبریز گفت: وقتی مسائل این چنینی پیش می‌آید ما بیمار را به قطب درمانی تبریز، که کردستان زیرمجموعه آنهاست انتقال می دهیم.
 
وی با بیان اینکه خدمات حیطه درمانی کشور سطح بندی شده است و اگر مصدوم اوضاع وخیمی داشته باشد به تبریز ارجاع می شود، گفت: باید به تهران به عنوان مرکز کشور نباید فشار وارد شود.
 
قصری تجهیزات پزشکی کشور را هم سطح بندی شده برشمرد و افزود: به ازای هرگونه تجهیزات، در هر مرکزی تعدادی ارجاع دارند و تبریز هم برای جراحی های فوق تخصصی تیم متخصص دارند.
 
وی همچنین یادآور شد: در جریان عدم انتقال بیمار به کرمانشاه جراح و متخصص عروق حضور نداشتند و همدان هم توان درمان او را نداشتند و همچنین متخصص عروق هم به سنندج آمده اما چون بیمار تب ۴۰ درجه و عفونت شدید داشت به همین دلیل به مرکز تبریز اعزام شد.
 
قصری در مورد استفاده از هلی کوپتر و امداد هوایی گفت: پیش بینی پرواز هلی کوپتر از کرمانشاه به مریوان و سپس به تبریز طبق محاسبات و بررسی طولانی تر از انتقال با آمبولانس بود به همین دلیل مناسب ترین حالت را آمبولانس تشخیص دادند.
 
 تشکیل تیم کارشناسی جهت بررسی علت مرگ
 
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی کردستان اظهار کرد: برای تشریح این ماجرا کمیته کارشناسی تشکیل دادیم که باید پرونده های بخش های مختلف مثل گزارش پزشکی قانونی، گزارش بیمارستان، تیم مریوان و آزمایشات جمع شده تا نظر قطعی داده شود.
 
قصری با بیان اینکه تا کل رخداد از طریق جلسه کارشناسی و از سوی متخصصان بررسی نشود نمی توان نظر قطعی داد، اضافه کرد: باید شرایط آمبولانس، اقدامات پرستار، راننده و پزشکان بررسی و رسیدگی شده و تیم تخصصی نظر نهایی خود را اعلام و ما آن را منتشر خواهیم کرد.
 
وی در پایان با بیان اینکه اگر خانواده متوفی شکایت و یا خواسته ای دارند می توانند از مراجع ذیصلاح اقدام کنند، خاطرنشان کرد: بی شک شایعه سازی و دامن زدن به شایعات کمکی به کسی نمی کند و این شایعات طرح توریسم درمانی کردستان را با چالش جدی مواجه کرده و بی اعتمادی مردم به جامعه پزشکان را موجب می شود.
 
مرگ مصدومان و بیماران در استان کردستان به علت نبود تجهیزات پزشکی و کمبود متخصص موضوع تازه ای نیست و وزیر بهداشت و درمان هم با سفر خود به کردستان از نزدیک با این فقر امکانات روبه رو شده و وعده هایی را به مردم کردستان داد.
 
گفتنی است با وجود چنین حادثه های دلخراشی بر مسئولین واجب می نماید تا در محرومیت زدایی کردستان فعالیت بیشتری داشته باشند.
 
علاوه بر مشکلات درمانی و پزشکی کردستان عامل دیگری که در این حادثه دلخراش پررنگ است جریان بیکاری جوانان کردستانی و خروج آن ها از کشور برای یافتن شغل معضل دیگری بوده و نیز عدم امنیت جانی و مالی آنان نیز مزید بر علت است که همه این حوادث نه تنها نباید به دست فراموشی سپرده شود بلکه باید بیشتر کالبدشکافی گردد.
 
کد مطلب: ۷۷۱۶۴  |  تاريخ: ۱۳۹۳/۱۰/۲۳  |  ساعت: ۱۷ : ۱۷

شناسه خبر : 8123

این خبر رو هم ببینید

برای منصور عزیز/*آرمان نصرالهی

بعضی وقت ها پیش می آید که کلمات یاری نمی کنند و علیرغم اینکه یکی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − هشت =