خانه / سیاسی / جزئیات نامه رهبری به اوباما از زبان سردار جوانی

جزئیات نامه رهبری به اوباما از زبان سردار جوانی

مشاور نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت که به نامه هایی که در گذشته توسط رئیس جمهوری آمریکا برای مقام های جمهوری اسلامی ایران و بخصوص مقام معظم رهبری نوشته شده ، پاسخ محترمانه ، معقول و منطقی داده شده است

زمان انتشار خبر: شنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۳ – ۲۰:۲۵
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،سردارسرتیپ یدالله جوانی، درپاسخ به این موضوع که نشریه وال استریت ژورنال درباره نامه رهبری به اوباما نوشته است که مقام معظم رهبری این نامه را با احترام پاسخ داده اما هیچ گونه تعهدی برای همکاری با آمریکا را نپذیرفته و ضمنا از سیاست واشنگتن در برابر ایران در ۶ دهه گذشته انتقاد کرده است ، یادآورشد: همانگونه که در گذشته در رسانه ها مطرح شد و خصوصا مقام معظم رهبری هم در مقاطعی به این موضوع اشاره کرده اند، رئیس جمهوری آمریکا مکاتباتی را با جمهوری اسلامی ایران و بخصوص مقام معظم رهبری داشته است.
 
سرتیپ یدالله جوانی گفت: به این مکاتبات پاسخ داده شده وهمانگونه که اشاره شده این پاسخ ها محترمانه و معقول و منطقی است، اما نکته مهمی که وجود دارد این است که آمریکایی ها برخلاف برخی ادعاها و شعارهایی که می دهند، درعمل دچار مشکلاتی شده اند که رهایی از آن را درهمکاری و تعامل با جمهوری اسلامی ایران می دانند
 
“مقام معظم رهبری هم در زمانی که بیمارستان بودند موقع ترخیص به این موضوع اشاره ای کردند و ممکن است که بعدا در قالب نامه هم آن را به نگارش در آورده باشند.”
 
سرتیپ یدالله جوانی که با برنامه “من طهران” ازشبکه العالم گفتگومی کرد یاد آورشد: آقای دیوید کوهن (معاون وزارت خزانه داری آمریکا) چند روز قبل گفت:ایرانی ها گیر افتاده اند و با دست های بسته پای میزمذاکره آمده اند، اما مقام معظم رهبری درفرمایشات خودشان در ۱۹ بهمن ماه درجمع کارکنان وفرماندهان نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی فرمودند:کسی که گیر افتاده فعلا آمریکایی ها هستند وملت ایران دستش بازاست وموقعیت برتر وعالی در منطقه دارد.
 
سرتیپ یدالله جوانی تاکید کرد: آمریکایی ها درمنطقه مشکلات زیادی دارند که یکی ازآنها همین گروه های خودساخته تروریستی است که ازیک طرف می خواهند با ناآرام کردن منطقه بهانه حضوردر آن را داشته باشند وبر روند بیداری اسلامی و جمهوری اسلامی اعمال فشار کند وهم از طرفی می خواهند که تروریست ها تحت کنترل خودشان باشند و وقتی که برخی از تهدیدهای این گروه ها آشکارشد بحث ائتلاف ضد داعش را مطرح کردند و خواستند با جمهوری اسلامی همکاری کنند و درهمین زمینه هم درخواست ارسال کردند.
 
مشاورنماینده ولی فقیه درسپاه پاسداران انقلاب اسلامی خاطرنشان کرد:مقام معظم رهبری هم در زمانی که بیمارستان بودند موقع ترخیص به این موضوع اشاره ای کردند و ممکن است که بعدا در قالب نامه هم آن را به نگارش در آورده باشند.
 
وی افزود: مقام معظم رهبری، همچنین ضمن اشاره به درخواست سفیرآمریکا درعراق ازمسئولان جمهوری اسلامی برای مذاکره به منظورمقابله با داعش نکته ای را برجسته کردند و آن این که اساسا پشت فتنه ای که درعراق شکل گرفته، خود آمریکایی ها هستند و آنها ازجمله کسانی هستند که نقش اصلی را در شکل دهی به این گروه های تروریستی داشته اند و درسوریه وعراق بحران آفریدند درنتیجه مبارزه با داعش از روی صداقت نیست.
 
سردارجوانی گفت: ایران نیز وارد چنین همکاری نخواهد شد گرچه کشورما مواضعش درباره گروههای تروریستی مشخص است زیرا این گروه ها ساخته و پرداخته کشورهای بیگانه و مرتجعین درمنطقه با هدف ناامن کردن منطقه هستند ودر نتیجه ما به همکاری با ملت، ارتش و دولت سوریه و عراق ادامه می دهیم و بیشترین ضربه ها هم ما با کمکی که کرده ایم به تروریست ها وارد آمده است.
 
سردارجوانی تاکید کرد: آمریکایی ها تا به امروزمسیر اشتباهی رفته اند و اگر اصراربرادامه آن داشته باشند روز به روز به مشکلاتشان اضافه می شود کسانی که ۴ سال قبل بحران سوریه را به وجود آورده اند تصور می کردند که ۳-۴ ماهه بشار اسد را سرنگون کرده و سوریه را مانند برخی کشورهای سرسپرده در اختیار خودشان خواهند گرفت، اما دیدیم با این همه هزینه وتلفاتی که به ملت سوریه تحمیل کردند آنها مقاومت کردند و این موضوع ثابت شد که درسوریه حکومت مشروع و مردمی برقرار است و در انتخابات هم این موضوع بیشتر مشخص شد.
 
مشاورنماینده ولی فقیه درسپاه پاسداران انقلاب اسلامی با تاکید براینکه آمریکایی ها باید بپذیرند که کدخدای جهان نیستند و باید حقوق ملت ها مخصوصا درغرب آسیا را به رسمیت بشناسند، یادآورشد:همین امروزآنها ادعای مبارزه با داعش را دارند اما هربارتروریست ها درمحاصره قرارگرفته اند آمریکایی ها محموله سلاح و غذا برای آنها فروفرستاده اند برای همین به نظرنمی آید به این زودی درمواضع آمریکایی ها چرخش و تغییری مشاهده شود. آنان نیز احتمالا مانند سایرابرقدرت ها تا جایی پیش خواهند رفت که به فروپاشی برسند.
 
وی گفت: آنچه مقام های رسمی ایران تاکید کرده اند مذاکرات با آمریکا فقط در موضوع هسته ای است و لا غیر. اگرچه آمریکایی ها تلاش می کنند سایر مسایل مانند برنامه موشکی یا همکاری برای مبارزه با داعش را مطرح کنند، اما جمهوری اسلامی ایران نپذیرفته است. آنها چون مشکلات فراوانی در منطقه دارند وعده می دهند که اگر ایران در منطقه برای برخی پرونده ها همکاری کند آنها نیز درپرونده هسته ای بیشترهمکاری می کنند که این یک دروغ بیش نیست.
 
سردارجوانی بیان کرد: سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران براساس یاوری مظلومان و دشمنی با ظالمان استوار است و برای حل مشکلات اقتصادی خود معامله نمی کنیم.
 

شناسه خبر : 16427

این خبر رو هم ببینید

بلومبرگ: سرکردۀ جدید داعش در استانبول دستگیر شد

روزنامۀ بلومبرگ از قول مقامات ترکیه مدعی شد، سرکردۀ جدید داعش در استانبول توسط پلیس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه − 7 =