جزییاتی جدید از مرگ دختر مهابادی در هتل

اخبار روزجزییاتی جدید از مرگ دختر مهابادی در هتلحوادثمرگ دختر 26 ساله مهابادیمرگ دختر مهابادی در هتلمسوولان دادگاه مهاباد

جزییاتی جدید از مرگ دختر مهابادی در هتل
بنا بر شنیده ها و اخبار رسیده از منابع آگاه یکی از بازرسان یک شرکت خصوصی که به بهانه ارتقاء سطح درجه هتل به این اقامتگاه رفت و آمد می کرد با یک خانم از کارکنان هتل رابطه برقرار کرد.
مبتنی بر همین شنیده ها؛ قربانی حادثه پس از مشکوک شدن دیگر کارکنان هتل به او تصمیم به فرار از در پشتی اتاق هتل که منتهی به بالکن بود می کند که تعادل خود را از دست داده و به پایین سقوط می کند و در دم جان می سپارد.
در این مدت شایعات مختلفی در شبکه های اجتماعی و سایت های اینترنتی در این زمینه منتشر شد که نیروی انتظامی و دستگاه قضایی درحال پیگیری موضوع پرونده این حادثه هستند.
رئیس شورای تامین شهرستان مهاباد و فرماندار مهاباد گفت: متهم این پرونده با قرار وثیقه سنگین در بازداشت به سر می برد و نیروی انتظامی و دستگاه قضایی در حال پیگیری این پرونده هستند.
لازم به ذکر است؛ در تماس خبرنگاران با خانواده مرحومه مادر وی از مردم مهاباد تقاضا کرد اجازه دهند مسیر پیگیری قانونی پرونده طی شود.
وی همچنین افزود: خانواده خسروانی از مراجع قضایی پیگیر جدی مساله است.
* جزئیات حادثه از زبان معاون سیاسی و امنیتی استاندار آذربایجان غربی
علیرضا رادفر در نشست خبری با خبرنگاران رسانه های گروهی ضمن تشریح ابعاد مختلف پرونده مرگ دختر مهابادی جزییات کاملی از عاملان ماجرای اغتشاشات شهرستان مهاباد را ارائه کرد.
وی گفت: موضوع مرگ دختر مهابادی و حوادث روی داده در این شهرستان تا ساعات یک الی ۲ بامداد امروز بارها در جلسه شورای تامین استان مطرح و ابعاد آن به صورت کامل مورد بررسی گرفت و هم اکنون اقدامات اساسی برای پیگیری این حوادث در دست اجراست.
رادفر هدف از برگزاری این نشست را رساندن اطلاعات صحیح از طریق رسانه ها به مردم عنوان کرد و یادآور شد: متاسفانه در ماجرای شهرستان مهاباد در فضای مجازی افرادی به حاشیه سازی پرداخته و موضوع از مسیر اصلی خود خارج شده است.
معاون سیاسی و امنیتی استاندار آذربایجان غربی ابتدا ماجرا را اینگونه شرح داد: ۱۳ اردیبهشت ماه سال جاری در هتل تارای مهاباد یک خانمی به دلیل مسایل عاطفی و خانوادگی از طبقه ۴ سقوط می کند که منجر به مرگ وی می شود و لازم است در همین جا به خانواده وی تسلیت عرض کنم.
وی با بیان اینکه برای حفظ حرمت این شخص و خانواده وی لزومی به تشریح جزییات آن نیست، اعلام کرد: این خانم در اثر یک حادثه از بالکن طبقه چهار هتل سقوط و فوت کرده که در این ماجرا فرد مضمون این ماجرا بر اساس اعلام رسانه های بیگانه اصلا ربطی به نیروهای دولتی نداشته است.
فرد مضمون ارتباطی با نهادهای دولتی ندارد
رادفر با تاکید بر اینکه مردم مهاباد هم بدانند که متهم احتمالی دستگیر شده است و استاندازی و قوه قضاییه به جد پیگیر این قضیه هستند، افزود: متاسفانه با توجه به سو استفاده رسانه های معاند از این اتفاق دلخراش مبنی بر اینکه متهم از نیروهای امنیتی بوده باید عرض کنم متهم احتمالی، فردی است متعلق به بخش خصوصی و هیچ ارتباطی با نهاد های دولتی ندارد، وی در آن هتل مستقر شده بود تا مسئولان هتل را برای توسعه بیشتر راهنمایی کند و به عنوان یک مشاور بخش خصوصی آنجا حضور داشت و به هیچ عنوان شایعات مبنی بر اینکه آن فرد در ارتباط با نیروهای امنیتی بوده است صحت ندارد.
معاون سیاسی، امنیتی استانداری آذربایجان غربی اضافه کرد: به دنبال فضاسازی های جهت دار رسانه های ضد انقلاب در این خصوص دیروز پنجشنبه متاسفانه عده ای از جوانان تحریک شده و با تجمع مقابل هتل تارا اقدام به آتش کشیدن هتل می کنند. البته با توجه به فضای موجود، تحریک احساسات جوانان را طبیعی می دانیم و مشابه این اتفاق ممکن است در همه جا رخ دهد اما نباید احساسات جوانان به راه نادرست هدایت شود.
بنای مسئولان آذربایجان غربی در قبال حوادث روز پنجشنبه خویشتن داری بود
رادفر با بیان اینکه بنای ما در قبال حواث روز پنجشنبه بر خویشتن داری نیروهای انتظامی در برابر تجمع کنندگان بود، خاطر نشان کرد: متاسفانه برخی از جوانان عزیز اما احساساتی، خویشتن داری نیروی انتظامی را بر نتافتند و اقدام به آتش زدن هتل کردند. این جوانان مسئول هتل را در زمینه اتفاق رخ داده مقصر قلمداد می کردند که این موضوع نیز در حال رسیدگی است.
 
وی افزود: متاسفانه این اقدام به جایگاهی که مهاباد در چند سال گذشته با همت خود مردم و مسئولان به آن رسیده بود، ضربه وارد کرد و زیر سوال برد. در عید نوروز امسال در حدود ۱۰۰ هزار نفر از مهاباد بازدید کردند و یا در چند روز آینده قرار بود که همایش سرمایه گذاری در مهاباد برگزار شود آیا با این شرایط سرمایه گذاری حاضر هست که در مهاباد سرمایه گذاری کند؟ آیا باز هم گردشگران به این شهر باز خواهند گشت؟
معاون سیاسی امنیتی استانداری جوانان مهابادی را به آرامش دعوت کرد و گفت: از مردم، معتمدین و والدین جوانان مهابادی در خواست دارم که فرزندانشان را حمایت کنند که خدای نکره در مسیر حرکت و خواست معاندین قرار نگیرند. بیشتر تجمع کنندگان دیروز جوانان ۱۵ تا ۲۲ سال بودند که با توجه به سن و سالشان احساسات بر آنها غلبه کرده بود.
هیچ تیراندازی روز پنجشنبه از سوی ماموران انتظامی در مهاباد صورت نگرفته است
رادفر درخصوص انتشار اخباری در فضای مجازی مبنی بر تیراندازی از سوی ماموران انتظامی و کشته شدن تعدادی از مردم مهاباد گفت: به صراحت اعلام می کنم هیچ تیراندازی توسط نیروی انتظامی صورت نگرفته است و با خویشتنداری سعی بر مدیریت و متفرق کردن تجمع کنندگان کردند اما این خویشتن داری همیشگی نخواهد بود و اگر احساس کنیم که فضا به سمت دیگری هدایت می شود با قاطعیت عمل خواهیم کرد.
وی با بیان اینکه در تجمع دیروز در مهاباد عده ای از جوانان با احساسات و هیجانات که غالبا از سوی شبکه های اجتماعی به خصوص رسانه های بیگانه هدایت می شد با تجمع مقابل هتل دست به اقدامات اغتشاش آمیزی زدند و در تجمع دیروز عده ای قصد داشتند جلوی ماشین آتش نشانی را بگیرند که درگیری ها رخ داد و اشیایی مانند سنگ پرتاب شد که عده ای مجروح شدند و بلافاصله به بیمارستان اعزام شدند.
معاون سیاسی امنیتی استانداری آذرباجان غربی، تعداد مجروحین را ۲۵ نفر اعلام کرد و گفت: از این تعداد ۷ نفر از نیروهای انتظامی بودند. همچنین اکثر آسیب دیدگان به صورت سرپایی درمان شدند اما از دو نفری که وضعیت بدتری داشتند یکی در مهاباد مورد عمل جراحی قرار گرفت و اکنون نیز حال وی خوب است و نفر دوم که از ناحیه چشم آسیب دیده بود به تبریز جهت مداوا اعزام شد.
ماجرای مهاباد با تغییر مسیر از سوی رسانه های بیگانه هدایت می شود
رادفر با بیان اینکه دعوت به تجمع از سوی رسانه های احزاب تروریستی مانند کومله و دموکرات هدایت می شود، گفت: ماجرای دیروز و دخالت رسانه های ضد انقلاب که امروز نیز ادامه دارد نشان داد عده ای که اصلا دلشان به حال مهاباد نمی سوزد و قصد دارند با اغتشاش و آشوب آرامش موجود در این شهر را بر هم بزنند می خواهند چهره ای پرآشوب از مهاباد نشان دهند که در اینجا از مردم فهیم مهاباد می خواهم جوابی به درخواست های این معاندین ندهند.
وی در پاسخ به این سوال که نظر خانواده مرحومه درباره اتفاقات رخ داده چیست، گفت: خوشبختانه خانواده متوفی از اولین دقایق حادثه با مسئولان همکاری لازم را داشته و مخالف هر گونه تجمع و آشوبی هستند. پدر این مرحومه سالهاست فوت کرده اما در صحبت هایی که با مادر وی داشتیم، اعلام کردند که ماجرا را فقط از طریق مجاری قانونی پیگیری خواهند کرد و اتفاقات بعدی را محکوم کردند.
 
رادفر با تاکید بر اینکه فرد خاطی هم اکنون در بازداشت به سر می برد عنوان کرد: بر اساس بررسی های اولیه ۵ نفر از آشوب گران که در اتفاقات روز پنجشنبه دست داشتند دستگیر شده اند که در وهله اول برخورد ارشادی خواهیم داشت اگر جرم این افراد ثابت شد با آنها برخورد جدی خواهد شد.
تمهیدات لازم برای جلوگیری از هر گونه آشوب اندیشیده شد
معاون سیاسی و امنیتی استاندار آذربایجان غربی با اشاره به انتشار اخبار و تصاویر کذب از این ماجرا گفت: برخی از مسایل شخصی این مرحومه است که نیازی به رسانه ای شدن آن برای حفظ حرمت وی نمی بینیم اما اخبار و تصاویر کذب زیادی در این ماجرا منتشر شده که بنده اطلاعات صحیح را در اختیار شما قرار دادم.
وی یاد آور شد: بر اساس معاینات پزشکی قانونی هیچ تعرضی به این مرحومه صورت نگرفته و اخبار و تصاویر منتشر شده ساخته و پرداخته رسانه های ضدانقلاب است که از همین جا تکذیب می کنم.
رادفر تاکید کرد: همچنین ابعاد مختلف این ماجرا در دست بررسی و در صورت نیاز اطلاعات دقیق در اختیار رسانه ها قرار خواهد گرفت.
* متهم دستگیر شده و پرونده در حال پیگیری است
“جعفر کتانی” فرماندار مهاباد با اشاره به هتل “تارا” مهاباد، اظهار کرد: در رابطه با فوت یکی از پرسنل این هتل دو ادعا مطرح شده است.
وی ادامه داد: در ادعای اول اذعان شده که این فرد به هنگام پایین آمدن از بالکن تعادل خود را از دست داده و به خیابان پرت شده است، اما در ادعای دوم چنین مطرح شده که برای فرار از افشای حادثه خود را به پایین انداخته است.
کتانی با بیان اینکه پرونده این حادثه در حال پیگیری است، افزود: فرد متهم در رابطه با این قضیه دستگیر و بازداشت شده است.
فرماندار مهاباد با بیان اینکه ملاقات هایی را با مادر مقتول این حادثه داشته است، گفت: مادر این فرد خواستار پیگیری این موضوع به صورت قانونی است و حتی برای اینکه اغتشاش و آشوب در شهر گسترش پیدا نکند بر سر مزار فرزندش در سومین روز از فوتش نرفته است.
* در رابطه با حادثه مهاباد چند نفر احضار و دستگیر شده اند
 
غلامحسین محسنی اژه ای معاون اول قوه قضاییه در حاشیه سی امین جشن فارغ التحصیلی دانشجویان دانشگاه علوم قضایی در جمع خبرنگاران در پاسخ به در رابطه با کارچاق کن های قضایی و نحوه اطلاع مردم از این موضوع گفت: اینان شگردهایی دارند که متاسفانه مردم نیز فریب آن را می خورند در حالیکه مردم به طرق مختلف به مسئولین و رسانه ها دسترسی دارند.
وی تصریح کرد: اگر کسی ادعایی کرد مردم با توجه به اطلاع رسانی ها می توانند بفهمند که ادعای وی درست است یا خیر.
اژه ای افزود: برخی خود را وابسته به فردی می دانند و از این طریق سوء استفاده می کنند و من در اینجا اعلام می کنم افرادی که به اشخاص وابستگی دارند دست به این کارها نمی زنند یا اگر بزنند خودسرانه است.
معاون اول قوه قضاییه خاطرنشان کرد: مردم نباید به این شیادان اعتماد کنند یا به تهدید و تطمیع آنها توجه کنند اما متاسفانه گاهی اوقات افراد دو ماه تا ۴ ماه با چنین افرادی ارتباط می گیرند و پس از آنکه کلاه به سرشان رفت از وی شکایت می کنند که در برخی موارد به طمع درست شدن کارشان سکوت می کنند، غافل از اینکه ممکن است مشکلی در کارشان ایجاد شود.
اژه ای تاکید کرد: در برخی مواقع نیز مردم توسط این افراد تهدید می شوند و در این مواقع مردم نباید بترسند بلکه باید این موضوع را به دستگاه های نظارتی اطلاع دهند.
وی گفت: گاهی اوقات نیز این افراد نوشته هایی ارائه می کنند که به دو شکل است که در نوع اول با دقت می توان فهمید که این نوشته ها واقعی نیستند ولی در برخی موارد نیز نوشته ها ماهرانه تهیه شده اند و پیچیده هستند. در این گونه موارد نیز می تواند حکم مورد نظر را از دستگاه قضایی استعلام کند و با مرکز ارائه دهنده مدرک ارتباط بگیرد.
اژه ای گفت: اگر مردم دقت کنند و احتمال خطرات را محاسبه کنند و به مراجع نظارتی خبر بدهند این افراد زمینه اینگونه اقدامات را پیدا نمی کنند.
اژه ای در رابطه با حادثه اخیر مهاباد نیز گفت: من به همگان بخصوص رسانه ها توصیه می کنم که ناآگاهانه جریان ها را نشر و انتشار ندهیم چرا که با این وضع مانند ماجرای مهاباد مخاطره ایجاد می کنیم و به موضوع پر و بال می دهیم.
معاون اول قوه قضاییه افزود: این اتفاق در حالی صورت می گیرد که موضوع چیز دیگری است اما مشکل برای جامعه درست می شود و تشویش اذهان عمومی صورت می گیرد.
اژه ای خاطرنشان کرد: برای فردی اتفاقی افتاده است که به خواست وی بوده یا نبوده است و فرد نا اهل دیگری نیز کاری انجام داده است که در حال رسیدگی و پیگیری است و چنانچه از ابتدا کار درست و بر منوال منطقی پیش می رفت این مشکلات پیش نمی آمد.
وی تاکید کرد: در موضوع حادثه مهاباد چند نفر احضار و چند نفر بازداشت شدند و پرونده در حال رسیدگی است و نتایج آن اعلام خواهد شد و جزئیات آن همزمان با پیش رفتن پرونده مشخص می شود.
* فرماندار مهاباد عذرخواهی کرد
جعفر کتانی امروز شنبه (۱۹ اردیبهشت ماه) در گفتگو با کردپرس، گفت: متهم پرونده حادثه هتل تارا شهرستان مهاباد که منجر به مرگ یکی از کارمندان بانو این هتل شد کارمند شرکت تلاش گران اندیشه نیست و بنده بابت این اشتباه از این شرکت معذرت خواهی می کنم.
کتانی افزود: «س.م.ه» که متهم اصلی این پرونده است اصلا کارمند دولت نیست و به هیچ نهاد امنیتی و انتظامی کشور وابسته نیست.
فرماندار مهاباد دوباره تاکید کرد: این متهم در خصوص ارزیابی عملکرد و افزایش سطح استاندارد به مدیران هتلها مشورت می داد و با تعدادی از هتلهای سطح شهرستان مهاباد نیز همکاری داشته است.
روز یکشنبه ۱۳ اردیبهشت ماه در هتل تارا مهاباد، یک خانم کارمند در این هتل به علت سقوط از طبقات هتل به پایین متاسفانه جان خود را از دست داد.
* راز مرگ دختر مهابادی بر ملا شد
در حالی که یک هفته از مرگ جنجالی و خبرساز دختر مهابادی می گذرد، بررسی پیامک های رد و بدل شده راز مرگ معمایی مهماندار «هتل تارا» را بر ملا کرده است.
مرگ مرموز این دخترک اگرچه تا روز پنجشنبه گذشته رسانه ای نشد، اما با حاشیه دار شدن این پرونده، سمت و سویی دیگر پیدا کرد و حالا با گذشت ٨ روز از این حادثه ابعاد تازه تری از ماجرا فاش شد.
تحقیقات و بررسی های اولیه از اعترافات متهم خبر می دهد و پرونده خارج از نوبت درحال رسیدگی است. با این حال، بررسی پیامک های رد و بدل شده بین مهماندار هتل و متهم پرونده سرنخی طلایی را در اختیار پلیس قرار داد.
به گزارش خبرگزاری میزان، توکل حیدری رئیس کل دادگستری آذربایجان غربی شرح ماجرا را این گونه بیان کرد: «یکشنبه هفته گذشته دختر ٢۶ ساله ای از طبقه چهارم هتلی در شهرستان مهاباد که به عنوان مهماندار در آن فعالیت می کرد، به پائین پرت می شود و در دم جان می بازد. بلافاصله پس از این حادثه، تحقیقات برای مشخص شدن ابعاد مختلف آن از سوی دستگاه قضایی آغاز شد. اما هنوز چند ساعت از وقوع این حادثه نگذشت که خبرهای جهت دار و عجیبی از آن روی شبکه های اجتماعی و رسانه های معاند ظاهر شد».
وی افزود: «با این حال در تحقیقات پلیسی و کارآگاهان مشخص شد، متهم مهندس و متخصص طراحی داخلی ساختمان است و فعالیت وی در زمینه ارتقای استاندارد هتلداری بوده است. وی برای همین منظور در هتل تارای مهاباد حضور داشته و تحقیقات ما هرگونه وابستگی وی به دستگاه های دولتی را رد می کند؛ چه برسد به این که وی بازرس یا مامور امنیتی باشد».
حیدری اضافه کرد: «بررسی ٢۵ پیامک رد و بدل شده بین متهم و دختر مهماندار نشان می دهد که متهم، دختر جوان را به اتاقش دعوت کرده است، متهم نیز در این رابطه اعتراف کرد که چند دقیقه پس از حضور مهماندار هتل در اتاق و گفت وگوی آن دو با یکدیگر، رئیس هتل که متوجه عدم حضور کارمندش شد، تلفنی ماجرا را به مادر او اطلاع می دهد و مادر دختر جوان نیز با دخترش تماس می گیرد و او را در جریان این که رئیس هتل دنبالش می گردد، قرار می دهد. پس از این تماس، دختر جوان با یکی از همکارانش تماس می گیرد تا سر و گوشی آب دهد و ماجرا را به وی اطلاع دهد. بر اساس گفته های متهم، همکار او پس از بررسی به وی اطلاع می دهد که رئیس هتل مشغول کنترل دوربین های مدار بسته است. متهم دستپاچه شده و تصمیم می گیرد اتاق را ترک کند و این کار را از طریق بالکن ها انجام دهد. وی چند بالکن کناری را که هر یک حدود ٨٠ سانتی متر با یکدیگر فاصله داشته اند، طی می کند و پس از آن تصمیم می گیرد که از طریق بالکن به طبقه پایین تر بپرد که پس از آویزان شدن از بالکن موفق به این کار نشده و به پایین پرت می شود.»
رد فرضیه تجاوز
در حالی که شایعات روزهای گذشته، فرضیه تجاوز به مهماندار هتل تارا در یکی از اتاق های طبقه چهارم بین مردم مهاباد گوش به گوش می چرخید رئیس کل دادگستری استان آذربایجان غربی گفت: «معاینات پزشکی قانونی هرگونه شایعه در مورد تجاوز به دختر مهماندار را رد می کند و نشان می دهد که رابطه ای در این حد بین او و متهم وجود نداشته است.»
توکل حیدری اضافه کرد: «دادگستری آذربایجان غربی ماجرای هتل تارا را از حیث ایمنی ساختمان و فقدان موانع لازم در بالکن ها نیز مورد بررسی قرار خواهد داد.»
یک متهم دستگیر شد
اصلان حیدری، دادستان عمومی و انقلاب مهاباد نیز در رابطه با روند رسیدگی به این حادثه گفت: «پرونده این حادثه به بازپرسی دادسرای مهاباد ارجاع شده و تحقیقات لازم در زمینه مرگ مشکوک این دختر جوان با دقت کامل درحال انجام است. مسئولان شهر و دستگاه قضایی شهرستان تمام تلاش خود را به کار بسته اند تا حقی در این زمینه ضایع نشود. تا زمان احقاق حق با جدیت تمام این پرونده مورد پیگیری قرار می گیرد. بر اساس دستورات داده شده، این پرونده خارج از نوبت و در حداقل زمان ممکن رسیدگی می شود. هم اکنون یک نفر متهم در همین زمینه دستگیر شده و تحقیقات از وی برای روشن شدن قضیه ادامه دارد.»
نکات مهم حادثه مهاباد
در همین حال، علیرضا رادفر معاون استانداری آذربایجان غربی با بیان مهم ترین موارد حادثه مهاباد گفته است: متهم احتمالی این اتفاق ناگوار هیچ ارتباطی با نهادهای امنیتی نداشته و به عنوان مشاور بخش خصوصی در راستای زمینه سازی برای ارتقای درجه هتل در آن جا حاضر بود. هیچ تعرضی به این دختر مهابادی صورت نگرفته و این امر طبق معاینه پزشکی قانونی مورد تأیید است و مشکل اخلاقی در این حادثه وجود نداشت. هیچ خسارتی به اموال مردمی و دولتی به جز هتل که دچار حریق شده، وارد نشده است، ٢ خودروی آتش گرفته نیز از اموال هتل مهاباد بودند.
در این اتفاقات ٢۵ نفر مجروح شدند که از این تعداد ٧ نفر از کارکنان نیروی انتظامی مهاباد بودند. بر خلاف فضاسازی و کشته سازی رسانه های معاند از این حادثه، هیچ تیراندازی توسط نیروهای انتظامی صورت نگرفته و این نیرو ها تنها با استفاده از روش های ضد اغتشاش سعی در متفرق کردن جوانان داشتند.
خانواده دختر مهابادی نقشی در تهییج مردم و جوانان نداشته اند و آن ها بیشتر به پیگیری این مسأله از راه های قانونی تأکید دارند. بسیاری از عکس هایی که در فضای مجازی از این حادثه منتشر شده واقعی نیست و به دیگر اتفاقات در سال های دور و نزدیک تعلق دارند.
فریناز خسروانی ٢۶ ساله مهماندار هتل تارای شهرستان مهاباد بود که ١٣ اردیبهشت ماه بر اثر سقوط از بالکن طبقه چهارم این هتل به کام مرگ فرو رفت.

این خبر رو هم ببینید

روز قلم، این شمشیر غلاف نشدنی عدالت مبارک/ تانیا شعفی

روز قلم، را تنها با یک بیت شعر از «احمد خانی»، شاعر و نویسنده کُرد، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *