خانه / فرهنگی / جشنواره های بین المللی زمینه ساز رونق فرهنگی / بهزاد خالوندی

جشنواره های بین المللی زمینه ساز رونق فرهنگی / بهزاد خالوندی

برپایی «هفته فرهنگی میان کرمانشاه و سلیمانیه» نیز در دستور کار فرهنگ و ارشاد قرار دارد که در صورت فراهم شدن زمینه ها، احتمالاً در آینده ای نزدیک برگزار می شود

سال ها از آخرین باری که «کرمانشاه» شاهد برگزاری یک جشنواره بین المللی بود، می گذرد. درست ۹ سال پیش (بهار ۸۴) همایش بزرگ «کرمانشاه گهواره تمدن» در سطحی بین المللی و با حضور اساتید برجسته ایرانی و خارجی برگزار شد. پس از آن «کرمانشاه» هیچگاه رنگ برگزاری همایشی در این سطح را به خود ندید. دولت نهم که روی کار آمد، سیاست های فرهنگی کشور هم تغییر کرد و همه چیز محدود به برگزاری جشنواره هایی مانند «زخمه بر بیستون» و … شد که آن ها نیز به مرور تعطیل شدند. پس از به هم خوردن کنسرت سراج در سال ۸۹ نیز عملاً همان معدود برنامه های موسیقایی نیز با مانعی به نام دریافت مجوز روبرو شدند و فضای هنری استان به رکودی ناخواسته فرو رفت. در آن سال ها فضای فرهنگی استان بسیار سوت و کور بود و اگر از جشنواره سالانه موسیقی مقاومت و یکی دو دوره برگزاری بخش جانبی جشنواره فیلم فجر (آن هم در این اواخر) بگذریم، کرمانشاه به ندرت میزبان یک جشنواره کشوری درست و حسابی بود.
طی این سال ها اندک اندک استان جایگاه تاریخی خود را به عنوان یک کانون فرهنگی معتبر در منطقه از دست داد. همچنین بسیاری از هنرمندان مطرح این دیار به منظور برخورداری از فضا و امکانات بیشتر راهی تهران شدند.
حال مدیریت فرهنگی استان پس از سال ها دوباره عزم خود را جزم کرده تا با برگزاری چند جشنواره فرهنگی و هنری در سطح ملی و بین المللی، اولین گام مهم را برای پشت سر گذاشتن رکود فرهنگی بردارد. همچنین برپایی «هفته فرهنگی میان کرمانشاه و سلیمانیه» نیز در دستور کار فرهنگ و ارشاد قرار دارد که در صورت فراهم شدن زمینه ها، احتمالاً در آینده ای نزدیک برگزار می شود.
البته پشت سر گذاشتن این رکود کار آسانی نیست و نیازمند یک عزم جدی در سطح مدیریت کلان استان است. اینکه مدیریت استان با پذیرش کاستی های موجود مصمم به برداشتن گام های عملی و منطقی برای رونق بخشیدن به این فضا باشد.
البته طی یک سال اخیر فضای مطلوب تری برای فعالیت اهالی فرهنگ و هنر پدید آمده و آن ها مجال بیشتری برای عرضه اندام دارند ولی این امر به تنهایی برای بازگشت رونق دوباره به فضای فرهنگی استان کافی نیست و اجرایی شدن برنامه های تعریف شده نیازمند حمایت های جدی تری است.
در شرایط فعلی یکی از گام های اساسی، اختصاص بودجه مناسب برای اجرایی شدن برنامه های تعریف شده توسط مجموعه فرهنگ و ارشاد کرمانشاه است زیرا این مجموعه هم اکنون با مشکل کمبود اعتبار برای برگزاری جشنواره ها و همایش های پیشنهادی روبرو است. به امید روزهای بهتر برای فرهنگ و هنر کرمانشاه.
 
 
 
 
 
 
کد مطلب: ۶۷۴۵۹  |  تاريخ: ۱۳۹۳/۵/۱۳  |  ساعت: ۱۹ : ۴۱- کرد پرس

شناسه خبر : 4825

این خبر رو هم ببینید

اولین توصیه رهبر انقلاب به دولت سیزدهم: زمان شتابان می‌گذرد، از هر لحظه این چهارسال استفاده کنید

رهبر انقلاب اسلامی گفتند: اعتماد مردم بزرگترین سرمایه دولت است که متاسفانه تا حدی آسیب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 − هفت =