جمهوری اسلامی ایران و اقلیم کردستان عراق در مقابل جبهه افراط قرار گرفته‌اند

استاندار سلیمانیه عراق گفت: جمهوری اسلامی ایران و اقلیم کردستان عراق در مقابل جبهه تاریکی و افراط قرار گرفته و هر دو در یک سنگر یعنی سنگر دفاع از حقوق بشر، انسان دوستی و دموکراسی قرار دارند
 
 
 

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی استانداری کردستان؛ دکتر آسو فریدون شامگاه چهارشنبه در نشست مشترکی که با حضور استاندار کردستان و هیات های دو طرف به منظور بررسی تفاهمات برگزار شد، افزود: جمهوری اسلامی ایران و اقلیم کردستان عراق هر دو در یک سنگر یعنی سنگر دفاع از حقوق بشر، انسان دوستی و دموکراسی قرار دارند.
 
وی اظهار کرد: کُردها همیشه جمهوری اسلامی ایران را به عنوان حامی و در کنار خود دیده اند و این نخستین بار نیست.
 
وی ادامه داد: در شرایط دشوار کنونی نیز کُردها از حمایت کشور ایران همچون گذشته بهره مند شده اند.
 
فریدون تاکید کرد: روابط میان استان سلیمانیه از اقلیم کردستان عراق و استان کردستان از جمهوری اسلامی ایران برای ما مهم بوده است و آن را جزیی از تامین امنیت و آسایش هر دو طرف می دانیم.
 
استاندار سلیمانیه گفت: روابط دو سو روابطی تاریخی، سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و استراتژیک بوده است و در این مقطع تاریخی که اقلیم کردستان در شرایط سختی قرار گرفته است باید بیشتر از گذشته تقویت شود.
 
وی با اشاره به اینکه سلیمانیه با جمهوری اسلامی ایران دو مرز رسمی و استراتژیک باشماق و پرویزخان را دارد، یادآور شد: روابط بازرگانی و تجاری در این دو مرز در شرایط مناسبی قرار دارد اما تلاش می کنیم این روابط بهتر شود.
 
وی افزود: امیدواریم در این سفر در رفت و آمدها و امور تجاری و بازرگانی میان دو طرف تسهیلات صورت گیرد.
 
سفر استاندار سلیمانیه به استان کردستان تا روز جمعه هشتم اسفند ادامه دارد و برنامه های مختلفی در روزهای حضور این هیات در استان تدارک دیده شده است.
 
در سفر استاندار سلیمانیه علاوه بر بازدید از برخی واحدهای تولیدی و صنعتی سنندج و افتتاح اتاق مشترک بازرگانی سلیمانیه و سنندج، چندین یادداشت تفاهم همکاری دوجانبه میان استانداری کردستان و استانداری سلیمانیه به امضا می رسد.
 
استان کردستان در چهار شهرستان بانه، مریوان، سروآباد و سقز 227 کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق دارد.
 
در استان کردستان مراودات تجاری و بازرگانی از قبیل واردات، صادرات و ترانزیت کالا از طریق مرز رسمی بین المللی باشماق مریوان انجام می شود و همچنین بازارچه هایی نیز در شهرستان های مرزی فعال است.

این خبر رو هم ببینید

روز قلم، این شمشیر غلاف نشدنی عدالت مبارک/ تانیا شعفی

روز قلم، را تنها با یک بیت شعر از «احمد خانی»، شاعر و نویسنده کُرد، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *