جنايت شيميايي حلبچه به تلافي عمليات به ياد ماندني والفجر 10

بمباران شيميايي حلبچه يكي از جنايت هاي بشري است كه در سايه سكوت كشورهاي غربي و مدعيان دموكراسي به وقوع پيوست. اين دومين بار بود كه عراق پس از سردشت وحشيانه ترين حملات شيميايي را عليه مردم در 25 اسفند 1366 در حلبچه انجام داد كه حداقل 5000 نفر از مردم كرد و مسلمان اين شهر را به كام مرگ فرستاد و 7000 نفر ديگر را مجروح كرد

با پيروزي رزمندگان اسلام در عمليات والفجر 10 و آزادسازي بسياري از مناطق كردنشين از جمله شهر استراتژيك حلبچه و استقبال مردم شهرها و روستاها از طليعه سپاهيان نور و آزادي، رژيم بعثي عراق در يك اقدام غيرانساني، به قصد انتقام‏گيري از اين شكست فاحش و دشمني با مردم، شهر حلبچه و اطراف آن را هدف بمب‏هاي شيميايي قرارداد. آن رژيم با ارتكاب به اين عمل ضد بشري، هيروشيماي ديگري آفريد و برگ سياه ديگري بر پرونده سراسر ننگ خود افزود. انعكاس صحنه‏هاي دلخراش قربانيان گازهاي سمّي حلبچه در سراسر جهان، موقعيت بين‏المللي رژيم عراق و حاميان وي را بسيار تضعيف كرد. اعزام خبرنگاران خارجي به ايران و بازديد از منطقه، تدريجاً ابعاد اين جنايت دهشتناك را افشا كرد و واكنش‏هاي متعددي را برانگيخت .به كارگيري سلاح‏هاي شيميايي از سوي عراق در حالي انجام ‏گرفت كه اين كشور جزو 120 كشور امضا كننده پروتكل ژنو راجع به منع استفاده از سلاح‏هاي سمي و خفه كننده بود.
 
پس از يك ماه از بمباران حلبچه، بازتاب آن در رسانه‏هاي خبري خارجي مشاهده مي‏شد. ليكن با اتمام حملات عراق به شهرهاي ايران و همچنين اعزام نمايندگان ايران وعراق به سازمان ملل و مذاكره با دبيركل سازمان ملل،به تدريج از جنايات عراق در حلبچه همه چيز به فراموشي سپرده شد .
 
عمليات والفجر 10
 
بمباران شيميايي حلبچه يكي از جنايت هاي بشري است كه در سايه سكوت كشورهاي غربي و مدعيان دموكراسي به وقوع پيوست و عراق پس از سردشت وحشيانه ترين حملات شيميايي را عليه مردم غيرنظامي در 25 اسفند 1366 در حلبچه انجام داد.
 
به گزارش سايت پايداري، عمليات والفجر 10 به عنوان آخرين عمليات هجومي ايران به علت همزمان شدن با بمباران هاي موشكي و شيميايي عراق عليه مواضع ايران و همچنين وقوع جنايت شيميايي صدام عليه مردم حلبچه كمتر مورد توجه قرار گرفته است. پس از عمليات كربلاي 5 و 8 ، ايران در سال 66 براي پاسخگويي به بمباران و موشكباران مناطق مسكوني و احقاق حقوق خود با تغيير منطقه عملياتي از جنوب كشور به غرب وشمال غرب در صدد برآمد تا قدرت رزمندگان اسلام را بار ديگر به جهانيان نشان دهد.با توقف عمليات در جنوب ادامه عمليات ها در غرب طراحي شد و از ابتداي سال 66 سپاه پاسداران در محورهاي مختلف جبهه‌هاي شمال غرب عمليات هايي اجرا كرد كه بيت المقدس 2 و 3 آخرين نوع، از اين عملياتها بود.عمليات والفجر10 از سوي نيروي زميني سپاه ‌پاسداران با مشاركت قرارگاه رمضان و با حضور نيروهاي قرارگاه قدس، فتح و ثامن‌الائمه به ظرفيت 10 لشكر و 9 تيپ شامل 103 گردان در دشت هاي سليمانيه عراق در ساعت 2 بامداد 23 اسفند 1366 با رمز يا رسول الله(ص) آغاز شد.
 
در محور قرارگاه قدس، عمليات ظفر 7 با مشاركت نيروهاي تحت امر قرارگاه رمضان و اكراد معارض انجام شد و رزمندگان ايران طي پنج مرحله پنج شهر عراق و 120 روستاي اين كشور را به تصرف در آوردند و شهر نوسود هم پاكسازي شد.
 
در عمليات پيروزمندانه والفجر10 علاوه بر اسارت بيش از 600 نفر از نيروهاي دشمن، بيش از 100 دستگاه تانك و نفربر و همچنين چند قبضه توپ و كاتيوشا و تعدادي خودروهاي مختلف دشمن منهدم شد و غنايمي چون 40 دستگاه تانك، 3 دستگاه نفربر ام113 ، 50 تا 60 دستگاه انواع توپ، دو دستگاه خودرو مخابرات، سه دستگاه مركز تلفن ده شماره اي ، دو دستگاه كمپرسي و اقلام ديگري به تصرف رزمندگان اسلام در آمد.
 
ابعاد و تبعات موشكباران تهران كه براي نخستين بار انجام مي گرفت، بيش از عمليات والفجر10 در كانون توجهات قرار داشت. علاوه بر آن، عمليات والفجر10 در غرب كشور انجام شد و فاصله منطقه عمليات تا كركوك نسبتا زياد بود، لذا در مقايسه با منطقه جنوب از اهميت كمتري برخوردار بود و انعكاس و تاثير آن در روند تحولات سياسي-نظامي جنگ كمرنگ تر از انعكاس ديگر عمليات هاي بزرگ بود. از طرفي بمباران شيميايي حلبچه و ابعاد آن به عنوان يك فاجعه هولناك انساني، همه رخداد جنگ و عمليات والفجر10را براي مدت كوتاهي تحت تاثير قرار داد.
 
به كارگيري سلاح هاي شيميايي توسط عراق طي هشت سال جنگ تحميلي عليه ايران از آذر 1361 آغاز شد. عراق به منظور درهم شكستن مقاومت رزمندگان ايران در تك هاي شبانه از مقدار محدودي عامل تاول زا استفاده كرد و پس از آن در سال 1362 در پيرانشهر و پنجوين از سلاح هاي شيميايي بهره برد. عراق در اواخر سال 1363 به علت اعتراض هاي اروپا و همچنين علني شدن ابعاد گسترده كاربرد اين جنگ افزارها موقتا از بكارگيري اين سلاح ها در جنگ منصرف شد اما از اوايل زمستان 1364 كه رزمندگان ايران با عمليات گسترده توانستند شهر فاو عراق را تصرف كنند، رژيم بعث عراق استفاده از سلاح هاي شيميايي را در سطح وسيعي آغاز كرد و هزاران گلوله توپ و خمپاره حاوي مواد سمي بر مواضع نيروهاي ايران شليك كرد و به دنبال آن هم در اوايل سال 1366 از جنگ افزارهاي شيميايي به طور انبوه در جبهه مركزي سومار استفاده كرد.
 
بمباران شيميايي شهر مرزي سردشت توسط عراق در هفتم تير 1366 فجيع ترين و وحشتناك ترين تهاجم از اين نوع بود كه منجر به كشته و مجروح شدن شمار بسياري از مردم غيرنظامي شد. جمهوري اسلامي ايران اين تهاجم را غيرانساني اعلام كرد و شهر سردشت را نخستين شهر قرباني جنگ افزارهاي شيميايي در جهان بعد از بمباران هسته اي هيروشيما و ناكازاكي ناميد.
 
سكوت مجامع بين المللي در برابر جنايت جنگي و شيميايي صدام كه به كشته و مجروح شدن شيميايي هزاران شهروند ايراني منجر شد مانند چراغ سبزي براي صدام تلقي شد كه حتي مردم عراق به ويژه منطقه كردستان هم از جنايات شيميايي جان سالم به در نبردند.
 
همزمان با عمليات موفقيت آميز « والفجر 10» و تصرف برخي از مناطق شمال شرق عراق از جمله شهر حلبچه عراق توسط نيروهاي ايراني كه با استقبال اكراد آن منطقه همراه بود، صدام بر آن شد در اقدامي خصمانه و تلافي جويانه، بي رحمانه ترين گزينه يعني بمباران شيميايي را انتخاب كند. اين هديه بهاري صدام براي مردم كشورش در آستانه بهار1367 هزاران كشته و مجروح بر جا گذاشت كه آثار و عواقب آن از جمله انواع سرطان ها و بيماري هاي ريوي پس از گذشت 20 سال از آن حادثه دهشتناك، همچنان بر روي مردم اين شهر مشهود است.
 
جنگنده هاي عراقي در حالي بمبهاي شيميايي را از فراز حلبچه بر سر مردم اين منطقه فرو مي ريختند كه اين شهر در دست نيروهاي ايراني قرار گرفته و كردها متهم به همكاري با ايران شده بودند. خشونت دولت بعثي عراق با كردها بر هيچكس پوشيده نيست و صدام اين بار آشكارا آن را با بمباران شيميايي به نمايش گذاشت.بمباران شيميايي حلبچه يكي از جنايت هاي بشري است كه متاسفانه در سايه سكوت كشورهاي غربي و مدعيان دموكراسي به وقوع پيوست. اين دومين بار بود كه عراق پس از سردشت وحشيانه ترين حملات شيميايي را عليه مردم غيرنظامي در 25 اسفند 1366 در حلبچه انجام داد كه حداقل 5000 نفر از مردم كرد و مسلمان اين شهر را به كام مرگ فرستاد و 7000 نفر ديگر را مجروح كرد.
 
نيروهاي عراقي با استفاده از گاز خردل، اعصاب و سيافوژن به طور مجزا و با فاصله كوتاه، به صورتي كه مانند «كوكتل بسيار سمي» درآيند، حلبچه را بمباران كردند.روزنامه نيويورك تايمز آمريكا در گزارشي در 6 فروردين 1367 اين عمل صدام را جنايت جنگي خواند و عذر و بهانه هاي غير رسمي صدام را ناجوانمردانه توصيف كرد.
 
پيش از اين، شوراي امنيت در برابر نامه ها و هشدارهاي مكرر ايران و گزارشات خاوير پرز دكوئيار دبير كل وقت سازمان ملل متحد مبني بر استفاده عراق از سلاح هاي شيميايي در جنگ با ايران، فقط با صدور بيانيه اي بدون ذكر نام عراق، استفاده از اين سلاح ها را محكوم مي كرد كه اين سبب گستاخي هر چه بيشتر صدام در استفاده گسترده از اين سلاح ها شد.
 
در اين شرايط ايران براي آگاهي افكار عمومى، علاوه بر اين كه شمار زيادى از مجروحان سلاح هاى شيميايى را در بيمارستان هاى آلمان، اتريش و سوئد و ديگر كشورهاي اروپايي بسترى كرد، از رسانه هاي خارجي براي به تصوير كشيدن جنايات صدام در حلبچه دعوت كرد. انتشار مصاحبه ها و عكس هاى مجروحان موجب اعتراض و خشم افكار عمومى مردم جهان نسبت به عراق و شوراى امنيت شد و آن شورا ناگزير به دبيركل اجازه داد كه كارشناسانى را به مناطق شيميايي و بيمارستان هاي ايران اعزام كند .
 
به كارگيري سلاح هاي شيميايي توسط عراق در حالي انجام گرفت كه اين كشور جزو 12 كشور امضا كننده پروتكل ژنو در منع استفاده از سلاح هاي سمي خفه كننده و تركيبات باكتريولوژيك قرار داشت. پروتكل 1925 ميلادي ژنو كه طي قطعنامه 2161 (21)B سازمان ملل متحد مجدداً به تصويب رسيده است، صراحتاً استعمال سلاح هاي شيميايي را منع مي كند.رژيم بعث عراق پس از جنگ خليج فارس طي اظهار نامه هايي به سازمان ملل، به استفاده از انواع سلاح هاي ممنوعه از جمله سلاح هاي شيميايي و ميكروبي و دارا بودن 50 كلاهك شيميايي و 25 كلاهك ميكروبي براي موشك هاي بالستيك خود تا سال 1991 اعتراف كرد .سكوت مجامع بين الملل و صادر نشدن قطعنامه توسط شوراي امنيت براي محكوميت عراق در استفاده از جنگ افزارهاي شيميايي در واقع بدان جهت بود كه خود اعضاي شوراي امنيت در تجهيز عراق به سلاح هاي ميكروبي و شيميايي يد طولاني داشتند.
 
بسياري از كشورهاي غربي در تجهيز عراق به سلاح هاي شيميايي از جمله گازهاي سمي به‌ كار رفته در حلبچه نقش داشتند و معامله ‌گر هلندي فرانس فان آنرات كه سال ها پس از اين جنايت فقط به 15 سال حبس و پرداخت غرامت به بازماندگان محكوم شد در اين مساله نقش كليدي داشت.
 
 
علي‌ حسن‌ المجيد، معروف‌ به‌ علي‌ شيميايي‌ وزير دفاع وقت عراق و پسر عموي صدام يكي ديگر از جنايتكاران جنگي است كه به‌ اتهام‌ مشاركت‌ در بمباران‌ شيميايي‌ ايران در هشت سال جنگ تحميلي، به ويژه بمباران شيميايي مناطق كردنشين عراق و شهر حلبچه‌ در سال‌ 1988(1366) و همچنين مشاركت‌ در حمله‌ به‌ كويت‌ در سال‌ 1990(1369) و سركوب‌ خونين‌ شيعيان‌ در آستانه‌ جنگ‌ اول‌ خليج‌ فارس‌، سرانجام توسط نيروهاي آمريكايي در خلال اشغال عراق دستگير و در 5 دي 88 اعدام شد.
 
عمليات بدر
 
در آخرين ساعات 19 اسفند 63 در جبهه جنوبي، عمليات شرق دجله آغاز شد كه به نام عمليات بدر ناميده شد. عمليات بدر پس از هشت روز نبرد و مقاومت، با تثبيت موضع رزمندگان ايراني در شرق رودخانه دجله به پايان رسيد.در اين عمليات علاوه بر تلفات سنگيني كه به دشمن وارد شد، بيش از 500 كيلومتر مربع از منطقه هور از جمله روستاهاي ترابه ، لحوك ، نهروان ، فجره و همچنين جاده خندق به طول 13 كيلومتر كه فاصله آن با جاده العماره بصره 6 كيلومتر است، به تصرف رزمندگان ايران درآمد.
 
در اين عمليات بدر، دشمن از همان ابتداي عمليات بمب ها و گلوله‌هاي توپ حاوي مواد شيميايي، به ويژه گاز اعصاب را در سطح گسترده‌تر نسبت به عمليات خيبر به كاربرد.در واقع اين بار عراق برخي از گازها را با بهره‌گيري از هواپيما به صورت سمپاشي از ارتفاع بالا روي جزيره پخش مي‌كرد. بايد يادآور شد كه در اين عمليات گاز خردل به طور بسيار محدودي به كار گرفته شد. نكته در خور توجه ديگر در مورد اين عمليات آن كه دشمن براي نخستين بار در جنگ و همچنين براي سومين بار در طول جنگ هاي دنيا (دو بار نخست در جنگ جهاني اول بوده است) از مشتقات سيانور استفاده كرد. همچنين، عامل ديگري كه به مقدار زياد در عمليات بدر به كار رفت، يك عامل خارش‌زا بود.
 
پس از شروع عمليات بدر، مقامات كشورمان رسماً به سازمان ملل متحد هشدار دادند كه عراق در تدارك تهاجم گسترده شيميايي عليه ايران است.
 
سكوت مجامع بين المللي سبب تقويت انگيزه ارتش بعثي دراستفاده از سلاح هاي شيميايي شد.سه روز بعد از آغاز نبرد بمباران هاي گاز اعصاب آغاز شد. مقامات ايران جزئيات اين حملات را طي نامه هاي پي در پي رسماً به اطلاع سازمان ملل متحد رساندند و درخواست اعزام و استقرار يك تيم كارشناسي بطور دائم كردند تا امكان معاينه مصدومان گاز اعصاب وجود داشته باشد.
 
در يكي از اين نامه ها اشاره شده است كه در يك هفته اول حملات شيميايي (از 13 تا 20 مارس 1985) 77 بمب، 23 راكت و 639 گلوله توپ شيميايي از سوي عراق شليك شد كه منجر به مصدوم شدن 2231 نفر و شهادت 32 نفر شده است.
 
اين حملات شيميايي در زماني انجام گرفت كه دبير كل سازمان ملل در عراق سرگرم مذاكره بود. مقامات ايراني طي نامه هايي جزئيات حادثه را به اطلاع سازمان ملل رساندند و با اشاره به آمار اوليه 15 شهيد و 200 مصدوم، درخواست اعزام تيم كارشناسي كردند. سازمان ملل هيچ اقدامي نكرد و ادامه حملات شيميايي عراق كه گاز خردل هم به آن اضافه شده بود سبب افزايش سريع آمار مصدومان شد. براساس يكي از گزارش ها، فقط طي روزهاي نوزدهم و بيستم فروردين حملات شيميايي سبب مصدوم شدن 1614 نفر شد.
 
جمع بندي حملات شيميايي 6 هفته اول پس از عمليات بدر نشان مي دهد كه عراق طي 33 مرحله حمله شيميايي كه عمدتاً با گاز اعصاب انجام داد سبب شهيد و مصدوم شدن 4600 نفر گرديد. لازم به ذكر است كه اكثريت شهدا مربوط به مواردي بود كه به دليل غلظت زياد گاز و مرگ سريع، اساساً فرصت انتقال به اورژانس فراهم نشده بود. مثلاً 17 نفر از شهدا كه در مدت 3-2 دقيقه به شهادت رسيدند همگي مربوط به يك بمباران بودند كه در فاصله بسيار نزديك آنها انجام گرفته بود.
 
گروهي از مصدومان شيميايي به خارج از كشور اعزام شدند و در حال درمان بودند. دبير كل سازمان ملل يك پزشك اسپانيايي را مسئول معاينه مصدومان ايراني بستري در خارج و تهيه گزارش از آنها كرد.معاينه 17 مصدوم كه شش نفر در دو بيمارستان لندن، سه نفر در يك بيمارستان شهر گنت بلژيك و 8 نفر در يك بيمارستان شهر ركلينگهاوزن آلمان بودند، زماني انجام شد كه هفته ها از حادثه مي گذشت.
 
علاوه بر علائم باليني منطبق با گاز خردل، آزمايش ادرار يكي از مصدومان هم وجود خردل را نشان داد. همچنين در گزارش اشاره شده است كه علاوه بر علائم باليني منطبق با خردل، شواهدي از به كارگيري يك گاز شيميايي ديگر (احتمالاً گاز هيدروسيانيك) هم وجود داشته است. در گزارش ضميمه اي كه شش روز بعد منتشر شد به شواهدي كه بيانگر مسموميت با تركيبات اورگانو فسفره است اشاره و اين موضوع به احتمال مطرح شده است كه نوع تركيب اورگانوفسفره همان گاز عصبيTabunباشد.
 
لازم به ذكر است كه پس از اين عمليات، عراق با استفاده از پشتيباني هوايي و موشكي خود به حملات گسترده به شهرها و مناطق مسكوني و همچنين كشتي هاي حامل نفت ايران مبادرت كرد.منبع: روزنامه اطلاعات 92/12/21

این خبر رو هم ببینید

نگاهی به چشم انداز صدساله سنندج! / دکتر سید هاشم هدایتی

سنندج همانند هر شهر نامدار دیگر پیشینه ای دارد به قدمت سالیان حیات آن. پیشینه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *