خانه / سیاسی / جنایات پلیس میانمار علیه مسلمانان بررسی می شود

جنایات پلیس میانمار علیه مسلمانان بررسی می شود

دولت میانمار سرانجام به واسطه فشار افکار عمومی جهان به ویژه کشورهای مسلمان و سازمان ملل، قبول کرد که درباره جنایات پلیس این کشور علیه مسلمانان روهینگیا تحقیقاتی را انجام بدهد.

رویترز، در پی فشار افکار عمومی جهان و سازمان ملل متحد، دولت میانمار اعلام کرد در این باره تحقیق خواهد کرد که آیا پلیس این کشور مرتکب جنایت علیه مسلمانان روهینگیا شده است یا خیر.
وزارت کشور میانمار در بیانیه‌ای در این خصوص اعلام کرد یک تحقیق و تفحص سازمانی در دستور کار قرار خواهد گرفت تا این نکته روشن شود که آیا نیروهای پلیس، مرتکب اعمال غیرقانونی از جمله نقض حقوق بشر در عملیات پاکسازی شان شده اند یا خیر.
این وزارتخانه که به وسیله ارتش کنترل می‌شود همچنین اعلام کرد در خصوص پرسنلی که از دستورات تبعیت نکرده اند اقداماتی انجام خواهد شد.
دفتر حقوق بشر سازمان ملل چندی پیش با انتشار گزارشی اعلام کرد: نیروهای امنیتی میانمار از ماه اکتبر سال گذشته در قالب کمپینی که به احتمال فراوان با جنایت علیه بشریت و پاکسازی نژادی برابری می‌کند، به قتل‌ عام و تجاوز به مسلمانان روهینگیا و آتش زدن روستاهای آنها پرداخته اند.
یک مقام بلندپایه پلیس میانمار امروز دوشنبه در این خصوص به رویترز گفت: گزارش سازمان ملل موارد مفصل و فراوانی را در خصوص آنچه ظاهرا رخ داده است عرضه می‌کند و به همین دلیل است که یک تیم تحقیق برای پاسخ مستدل به این گزارش ایجاد شد. گزارش سازمان ملل موارد بسیار جدی از نقض حقوق بشر را شامل می‌شود، اتهاماتی از جمله تجاوز که علیه پلیس مطرح شده است. اما تا آنجا که من می‌دانم، چنین اتفاقی رخ نداده است.
وی همچنین اعلام کرد: ۵ نیروی پلیس به دلیل سوء استفاده از مسلمانان در ایالت «راخین»، به ۲ ماه زندان محکوم شده اند.
به گزارش مهر، مسلمانان روهینگیا سالها است که با خشونت دولت مرکزی و سرکوب از سوی پلیس مواجه هستند و حتی دولت از خشونت غیر مسلمانان علیه مسلمانان در این کشور نیز حمایت می کند.

شناسهٔ خبر: ۳۹۰۵۷۷۴ – دوشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۵ – ۱۳:۳۶

شناسه خبر : 12227

این خبر رو هم ببینید

بازگشت آمریکا به برجام بدون رفع تحریم ها معنی ندارد /ورود واکسن آمریکایی و انگلیسی به کشور ممنوع است

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای صبح امروز در سخنانی که به مناسبت ۱۹ دی‌ماه سالروز قیام مردم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 3 =