جن ساکی: اگر ایران به عراق جنگنده داده باشد، قطعنامه تحریم‌های سازمان ملل را نقض کرده است/هیچ برنامه‌ای برای گفت‌وگوی ایران و آمریکا درباره عراق در وین طرح‌ریزی نشده

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در کنفرانس خبری روزانه خود تصریح کرد که اگر خبر ارسال جنگنده‌های ایران به عراق صحت داشته باشد، قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل در خصوص تحریم‌های تهران را نقض کرده است.
 

 
 
به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت خارجه آمریکا، «جن ساکی»، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در کنفرانس خبری روزانه خود تأکید کرد که موضع آمریکا در قبال عراق این است که یک عراق قوی تر، یک عراق متحد و یک عراق متحد، یک عراق قوی‌تر است.
یکی از خبرنگاران از سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در خصوص این مسئله که آیا عراق از ایران برای مبارزه با داعش جنگنده دریافت کرده، است، سوال پرسید و جن ساکی در پاسخ به وی گفت: ما نیز چنین گزارش‌هایی را شنیدیم اما اطلاعات مستقلی در اختیار نداریم. ما به تمامی منطقه به وضوح اعلام کردیم که هرچیزی که به تنش‌های فرقه‌ای دامن بزند، موجب برانگیخته‌ شدن افراط‌گرایی در عراق یم‌شود. این دلیل ابراز نگرانی ما درباره نوع کمکی که ایران ممکن است یا ممکن نیست بخواهد تأمین کند، می‌باشد.
وی در خصوص اینکه اگر چنین گزارشاتی درباره ارسال جنگنده‌های ایران به عراق صحت داشته باشد گفت: اگر ایران برای عراق جنگنده تأمین کرده باشد، این مسئله نقض قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل در خصوص تحریم‌های ایران است و همچنین اگر عراق نیز چنین تجهیزاتی را از ایران دریافت کرده باشد، نقض این قعطنامه‌ به حساب می‌آید.
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا سپس در ارتباط با این مسئله که کمک‌های احتمالی ایران به دولت عراق در کمک آمریکا به عراق تأثیر می‌گذارد، گفت: عوامل مختلفی از جمله بهترین شیوه برای مشاهده یک عراق باثبات و امن برای یک زمان طولانی در نظر گرفته می‌شود. فرایند سیاسی، بخشی از تشکیل دولت است. به طور قطع، ما متعهد هستیم تا اقداماتی را در خصوص تهدیدات داعش صورت دهیم.
جن ساکی ادامه داد: ایران نباید به طور مستقیم یا غیرمستقیم از قلمرو خود یا از طرف اتباع خود یا با استفاده از کشتی‌های که پرچم این کشور را دارد یا هواپیماهایش، هرگونه سلاح یا اقلام مرتبط را به فروش برساند، تأمین کند یا انتقال دهد و تمامی کشورها می‌بایست از خرید چنین اقلامی از ایران که توسط اتباع این کشور یا با استفاده از کشتی‌ها یا هواپیماهایی با پرچم ایران تأمین شده باشد، خواه از قلمرو ایران سرچشمه گرفته باشد یا خیر، دوری کنند.
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با اشاره به مذاکرات راه‌حل جامع هسته‌ای میان ایران و 1+5 (آمریکا‌،انگلیس،فرانسه،روسیه، چین بعلاوه آلمان)  که هم‌اکنون در وین در حال برگزاری است و درباره احتمال گفت‌وگوی مقامات ایرانی و آمریکایی درباره موضوع عراق گفت: هیچ برنامه‌ریزی در اینباره نشده است.
ساکی در خصوص مذاکرات وین و نگرانی‌های رژیم صهیونیستی در اینباره گفت: ما به طور قطع با نگرانی‌ اسرائیلی‌ها آشنایی داریم. ما تماس خود را با آنها حفظ می‌کنیم و چندین جلسه برگزار کردیم. هدف ما این است که توافق نکردن بهتر از توافق بد کردن است اما ما همچنین معتقدیم که این مذاکرات فرایندی است که ایران را از دستیابی به سلاح هسته‌ای بازمی‌دارد و ما احساس می‌کنیم این به نفع تمامی کشورها از جمله اسرائیل است.
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز درباره یادداشت «جان کری» وزیر خارجه آمریکا در روزنامه آمریکایی واشنگتن‌پست گفت: طرفین بدون خستگی تا ۲۰ ژوئیه به کار خود درباره موضوع هسته‌ای ایران ادامه می‌دهند و نمی‌توان پیش‌بینی‌ کرد که چه رخ می‌دهد اما تمرکز گروه بر این است که تا ۲۰ ژوئیه به تلاش خود ادامه دهیم.

این خبر رو هم ببینید

با تایید آیت‌الله خامنه‌ای، محمد مخبر، موقتا جانشین ابراهیم رئيسی شد

آیت‌‌الله خامنه‌ای، در پیامی، «درگذشتِ شهادت گونه‌ی» ابراهیم رئيسی، را تسلیت گفتند و نوشتند: «اینجانب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *