خانه / اجتماعی / حاشیه و متن نشست انتخاباتی معین در کردستان؛ لزوم گذر از اصلاح طلب نماها/تشدد در میان اصلاح طلبان کردستان

حاشیه و متن نشست انتخاباتی معین در کردستان؛ لزوم گذر از اصلاح طلب نماها/تشدد در میان اصلاح طلبان کردستان

سنندج- دانشجویان دانشگاه کردستان در نشست انتخاباتی با دکتر مصطفی معین وزیر علوم دولت اصلاحات به بیان سوالاتی از جمله آیا برنامه ای در کشور برای گذر از اصلاح طلب نماها وجود دارد، پرداختند.

به گزارش خبرنگارمهر، نشست سخنرانی و پرسش و پاسخ انتخاباتی  با موضوع نقش اصلاح طلبان در انتخابات مجلس دهم دوشنبه شب با حضور مصطفی معین وزیرعلوم دولت اصلاحات به همت انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه کردستان در تالار مولوی این دانشگاه برگزار شد.
در این نشست علاوه بررئیس و معاون فرهنگی این دانشگاه و جمعی از اساتید، تعدادی از فعالان سیاسی اصلاح طلب استان و اعضای انجمن اسلامی آزاد و پیام نور هم حضور داشتند.
در این نشست قراربود که سوالات کتبی و شفاهی دانشجویان تنها مطرح شود ولی تعدادی از فعالان سیاسی اصلاح طلب استان از این فرصت استفاده کرده و پشت تریبون رفتند و سخنرانی کردند و همین مسئله هم منجر به اعتراض تعدادی از دانشجویان هم شد.
دانشجویان حاضر در این نشست همه در سوالات و گفته هایشان ازتشدد و چنددستگی ایجاد شده در بین اصلاح طلبان استان و همچنین حمایت از کاندیداهایی که زمانی اصولگرا بودند، ابراز نگرانی کردند و نسبت به این نوع عملکرد و رفتار شورای هماهنگی اصلاح طلبان انتقاد کردند.
حمایت اصلاح طلبان کردستان از کاندیداهای اصولگرا
دبیر انجمن اسلامی دانشگاه آزاد اسلامی واحد سنندج نخستین دانشجویی بود که در پشت تریبون قرار گرفت و بجای سوال به بیان مطالب و درخواستی از وزیرعلوم دولت اصلاحات کرد.
عباسی از تشدد ایجاد شده بین اصلاح طلبان استان به عنوان فاجعه سیاسی در کردستان نام برد و گفت: متاسفانه اصلاح طلبان استان افرادی که زمانی اصولگرا بودند را مورد حمایت خود قرار داده‌اند.
وی از دکتر معین خواست پیام دانشجویان اصلاح طلب استان را به شورای مرکزی اصلاح طلبان انتقال دهد.
وی اظهارداشت: جای بسی تاسف است که در کردستان ما دانشجویان هیچ ارتباطی با بدنه اصلاح طلبی در استان ندارند.
وزیر علوم دولت اصلاحات درپاسخ به گفته‌های مذکور گفت: دانشجویان باید بی طرفانه برخورد و رویکرد علمی داشته باشند.
معین اظهارداشت: به غیر از کردستان در سایر استان های کشور هم تشدد و چنددستگی وجود دارد و این نشان می دهد ما هنوز در مرحله گذار هستیم و به فرهنگ دموکراتیک نائل نشدیم و باید بیشتر برروی معیارهای شایستگی کار کنیم.
برگه سوال کتبی یکی دیگر از دانشجویان هم بجای سوال، به این مطلب اختصاص داشت که شورای هماهنگی اصلاح طلبان استان کردستان در ابتدا دو نفر را به عنوان نامزد مورد حمایت خود اعلام کرده بودند و بعد در بیانه ای اقدام به تکذیب آن کرده و دو نفر را که هیچ عملکردی در جریان اصلاح طلبی نداشتند، تایید و مورد حمایت خود قرار دادند.
معین در پاسخ به مطلب ذکرشده، اظهارتاسف کرد و گفت: این مسائل باید زودتر به تهران انعکاس داده می شد و شورای سیاست گذاری احزاب اجازه نمی دادند تشدد ایجاد شود.
وی از دانشجویان خواست خود را درگیر مسائل اختلافی نکنند چراکه شان دانشگاه فراتر از این مسائل است ولی نسبت به مسائل هم بی تفاوت نباشید.
یکی دیگر از دانشجویانی که به پشت تریبون رفت خود را محمد فتحی معرفی کرد و اظهارداشت: که نخستین سوالم متعلق به یکی از دوستانم است که فرصت شرکت در این نشست را نداشته است.
در متن این سوال آمده که با اختلاف ایجاد شده در شورای اصلاح طلبان نام این  شورا را باید شورای اصلاح طلب نماها بنامیم، حال شورای مرکزی چه برنامه ای برای گذر از اصلاح طلب نماها دارد؟
وزیر علوم دولت اصلاحات اظهارداشت: در شرایط مطلوب اداره کشورها باید با احزاب باشد ولی متاسفانه کشورما ازاین لحاظ ضعیف است.
معین ادامه داد: فرصت طلب‌ها نفوذی واقعی اند و به نظرمن این افراد نه اصلاح طلب و نه اصول گرا هستند.
وی بیان کرد: آرمان و اهداف تمامی جریان های سیاسی درکشورما ثابت است و آنچه متفاوت است مربوط به راهکارها است.
سخنگوی شورای هماهنگی اصلاح طلبان استان کردستان در این نشست تحمل سخنان دانشجویان را نداشت و اقدام به پاسخ به مطالب مطرح شده از سوی دانشجویان کرد و گفت: به قصد مقابله در پشت تریبون نیامدم و تنها هدفم روشنگری است.
حسین عباس آبادی خود را یکی از اصلاح طلبان فرتوت استان خواند و ادامه داد: از سال ۷۶ به همراه جمعی که امروز در این نشست از آنها به عنوان اصلاح طلب نما نام برده شد فعالیت خود را آغاز کردیم.
وی اظهارداشت: نخستین فردی هستم که حاضرم به نفع نیروی جوان و تحصیل کرده این میدان مملو از مین و مرارت و زحمت را تخلیه کنم.
وی با اشاره به اینکه در دولت گذشته هشت سال از تدریس در دانشگاه منع شده بود، بیان کرد: همواره سعی کردم شفافیت و صراحت در بیان مطالب حتی مطالب درسی داشته باشم.
سخنگوی شورای هماهنگی اصلاح طلبان استان کردستان عنوان کرد: در جلسه جمعه گذشته شورای هماهنگی اصلاح طلبان استان از ۴۵ نفر ۴۱ نفرحضور داشتند که ۳۳ نفر به یکی از کاندیداها و ۳۱ نفر هم به نامزد دیگر رای دادند تا مورد حمایت شورا اعلام شوند.
عباس آبادی ادامه داد: معتقد نیستم اشتباه صورت نگرفته است ما امروز بر روی لبه تیغ داریم حرکت می کنیم.
وی اعلام کرد: متاسفانه کاندیداهای اصلی رد صلاحیت شدند، باوجود اینکه یکی از آنها فرزند شهید هم بود.
یکی از بانوان حاضر در این نشست نسبت به سخنان سخنگوی شورای اصلاح طلبان واکنش نشان داد و به  ۲۵ سال خدمت گذاری خود در شورای اصلاح طلبان استان اشاره کرد و گفت: اجازه نمی دهیم غیر بومی برای حوزه سنندج، دیواندره و کامیاران تعیین تکلیف کند.
شریفه جعفری بیان کرد: از بیجار، قروه و مریوان روز جمعه گذشته نیرو آورده بودید تا رای به نامزدهایی بدهند که مورد پذیرش ما نیستند.
نشست پرسش و پاسخ دانشجویان است نه متینگ سیاسی
علی محمدپناه از دانشجویانی بود که نسبت به سخنرانی افراد غیردانشجو واکنش نشان داد و گفت: قرار بود این نشست پرسش و پاسخ و تبادل نظر دانشجویی باشد نه متینگ سیاسی.
وی عنوان کرد: متاسفم از اختلاف نظرهایی که در شورای هماهنگی اصلاح طلبان کردستان ایجاد شده است ولی مطرح کردن آن هم در این جلسات هم به بدنه اصلاحات ضربه خواهد زد.
وی اظهارداشت: همه ما آگاه هستیم و قطعا افرادی که در جلسات مجلس شورای اسلامی تعداد غیبت هایشان بیشتر از حضورشان بوده دیگر شایسته نمایندگی مردم را  ندارند چه برسد به اینکه به عنوان نماینده اصلاح طلبان کردستان مطرح شوند.
حامی کسی هستم که شعارش قاشق باشد، ماگرسنه‌ایم
یکی از دانشجویان با بیان اینکه مردم دیگر از سیاست و کلید خسته شدند، گفت: کلیدی که قفلی را باز نکند به چه درد می خورد.
محمودی عنوان کرد: امروزما  از کسی که شعارش قاشق باشد حمایت می کنیم چون گرسنه ایم.
وزیر علوم دولت اصلاحات در پاسخ به یکی از دانشجویان که از او خواست مقایسه ای از وضعیت امروز کردستان نسبت به دوره اصلاحات داشته باشند و آیا اصلا چهره این استان نسبت به قبل تغییر کرده است یانه؟، گفت: شتاب توسعه آموزش عالی در کردستان نسبت به استان های دیگر در این چند سال بسیار بیشتر بوده است.
معین بیان کرد: متاسفانه در دهه های اول انقلاب به دلیل گرفتاری های مربوط به جنگ، نگاه های غلطی نسبت به استان های مرزی در کشور بود و همین مسئله در توسعه این استان ها بسیار تاثیرمنفی گذاشت.
وی مشکل اصلی کشور را تمرکزگرایی خواند و اظهارداشت: امروزه حتی شهرهای مشهد و تبریز هم احساس تبعیض می کنند چراکه بیشتر سرمایه گذاری ها در تهران انجام شده است.
وی در پاسخ به دانشجویی که از او خواست شفاف سازی در خصوص قضیه بورسیه های غیرواقعی و دکترهای قلابی کند، گفت: اگر یک پرونده در دوره سازندگی و اصلاحات در خصوص بورسیه های غیرواقعی وجود داشت بی شک دولت احمدی نژاد آنرا در بوق و کُرنا می کرد.
وزیر علوم دولت اصلاحات با بیان اینکه آموزش عالی یکی از پاکترین وزارت خانه ها بوده وهست، عنوان کرد:  اگر در دولت کنونی شاهد توسعه بیش از پیش علم نبودیم نتیجه ترکش های سیاست های دولت گذشته است.
معین به جذب ۲۰ هزار نفر استاددانشگاه در دولت گذشته اشاره کرد و افزود: وزیر به تنهایی قادر به جذب این تعداد نیرو  در دانشگاه نیست.
وی با اشاره به اینکه استاد رکن اصلی دانشگاه است، عنوان کرد:  این پرونده باید باز شود و امیدوارم وزارت علوم در این مسئله جدی تر باشد و روشنگری کند.
وی در سخنان پایانی خود گفت: هرچه سطح دانایی و آگاهی افراد بالاتر باشد مسئولیت بیشتری دارد و باید در مقابل آن هم پاسخ گو باشد.
وزیر علوم دولت اصلاحات اضافه کرد: مردم ما نباید در هیچ شرایطی با سرنوشت خود قهر کنند و شما دانشجویان باید به مردم معیار و آگاهی بدهید تا آنها بهترین ها را انتخاب کنند.

شناسهٔ خبر: ۳۵۶۳۵۵۸ – سه‌شنبه ۴ اسفند ۱۳۹۴ – ۰۸:۲۶
لینک گروه تلگرام پایگاه خبرگزاری کردنور

شناسه خبر : 6939

این خبر رو هم ببینید

رهبر انقلاب: نباید بگذاریم اختلاف در کشور رخ دهد/ در ایران شیعه و سنی در کنار هم قرن‌هازندگی کردند و می‌کنند

رهبر معظم انقلاب با تحسین گرایش مردمی و محسوس دولت، تقویت و تکمیل این حرکت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × دو =