خانه / ورزشی / حال ورزش کردستان خوب نیست !

حال ورزش کردستان خوب نیست !

گرفتاری‌ها در ورزش کردستان تا بدانجا گسترده است که تقریبا اکثر قریب به اتفاق هیئت‌های ورزشی استانی و شهرستانی، ورزشکاران، مربیان، داوران، دست‌اندرکاران ورزش و نیز مسئولان اداره‌کل ورزش و جوانان به آن اذعان دارند.

به گزارش خبرنگار ما ، در روزگار کنونی، دیگر صحبت از فواید ورزش و نقش آن در سلامتی جسم و روح فرد و جامعه، قصه‌ای تکراری است و این موضوع را با تمام جزئیات آن، مردم از بر هستند.
این بحث تا آنجا رواج یافته است که بسیاری از آحاد جامعه که طی دوران زندگی خود تمایل و رغبتی برای پرداختن به ورزش نداشتند، امروز تلاش دارند با اختصاص سهمی، ولو اندک از زمان و بودجه خود به ورزش از اثرات ناگوار دوری از آن بکاهند.
اما بعد همگانی ورزش، تنها یک روی سکه است و روی دیگر آن، جنبه قهرمانی و افتخارآفرینی در میدان رقابت و هم‌آوردی است. در واقع جذابیت بالای ورزش نیز متکی به همین زاویه بوده و نبرد ورزشکاران رشته‌های مختلف در میدان مسابقه، هیجانی بسیار، هم به دو سوی پیکار و هم به مخاطبان و بینندگان ورزش می‌دهد.
به مانند برخی دیگر از موضوعات، ایرانیان در بحث ورزش و بعد قهرمانی آن نیز دارای سابقه دیرینه بوده‌اند که شاهد این مدعا، کشتی باستانی ایران و همچنین مسابقاتی چون چوگان به عنوان ورزش‌هایی برخاسته از بطن این سرزمین است که طی آن برتری‌جویی و پیروز شدن یک هدف مهم به شمار می‌رفت.
در کردستان نیز به تأسی از جامعه ورزشی کشور، کشتی به عنوان مهم‌ترین و رکن و پایه ورزش‌ها از گذشته دور شناخته می‌شود و حضور نامدارانی بزرگ در سطح ملی و بین‌المللی، این قضیه را اثبات می‌کند.
با این وجود ورزش قهرمانی در این استان، تنها منحصر به کشتی نبوده است و طی دهه‌های گذشته، رشته‌های دیگری نیز توانسته‌اند با پشتکار و ممارست، سری در میان سرها درآورند و گاه حتی گوی سبقت را از کشتی به عنوان ورزش نخست نیز ربوده‌اند.
اما اگر بخواهیم بدون تعارف صحبت کنیم، باید بپذیریم حال این روزهای ورزش کردستان خوب نیست و مشکلات ریز و درشت فراوان، این عرصه را مورد تاخت و تاز قرار داده است.
گرفتاری‌ها در این حوزه تا بدانجا گسترده است که تقریبا اکثر قریب به اتفاق هیئت‌های ورزشی استانی و شهرستانی، ورزشکاران، مربیان، داوران، دست‌اندرکاران ورزش و نیز مسئولان اداره‌کل ورزش و جوانان کردستان به آن اذعان دارند.
کمبود بودجه و اعتبارات، نخستین معضلی است که سخن گفتن از آن مثنوی هفتاد من کاغذ می‌شود و زبان مشترک تمامی فعالان ورزشی در این استان است.
این قضیه، به ویژه پس از محدودیت‌های مالی کشور در سطح کلان طی چند سال اخیر که از عوامل مختلفی متأثر بود، نمود پررنگ‌تری یافت و اندک بودجه‌ای نیز که توسط سازمان تربیت بدنی سابق به استان‌ها تخصیص می‌یافت در عمل قطع شد.
از بین رفتن این آب باریکه، دامنه مشکلات در حوزه ورزش را آن هم در شرایطی که حوزه گسترده جوانان به مجموعه ورزش افزوده شده بود، موجبات نارضایتی اهالی ورزش در نقاط مختلف از جمله کردستان را به دنبال داشته است.
اما مباحث مالی تنها یکی از دردهای ورزش در این استان است. اصولا ورزش به شکل ذاتی دارای حاشیه‌های فراوان و متنوعی است که بیشتر آنها نیز این حوزه را مورد آسیب قرار می‌دهد.
از مهم‌ترین حواشی ورزش در کردستان، وجود اختلافات و دو دستگی و حتی گاهی چنددستگی‌ها در میان رشته‌های مختلف است که به عنوان یکی از موانع مهم و اساسی توسعه ورزش به شمار می‌رود.
این تعارضات، گاه چنان بالا می‌گیرد که ورزشکاران و قهرمانان بزرگ را نیز درگیر خود می‌کند و موجب می‌شود برخی از سرمایه‌های ورزش که سال‌ها برای به ثمر رسیدن آنها خون دل‌ها خورده شده است به راحتی از دست بروند.
کمبود‌های جدی در بعد سخت‌افزاری و زیرساختی ورزش از دیگر دغدغه‌هایی است که همواره جامعه ورزشی را به خود مشغول کرده و موجب شده است در بسیاری مواقع با وجود بهره‌مندی از استعدادهایی ناب در کردستان در مقایسه با سایرین، نتوانیم از آنها چنان که شایسته است، استفاده کنیم.
این ۳ محور را شاید بتوان مهم‌ترین موانع پیش‌روی توسعه ورزش قهرمانی در کردستان دانست، هر چند که موارد دیگری نیز چون به ‌روز نبودن برخی مربیان در پاره‌ای رشته‌ها، نبود نیروهای متخصص ورزشی در بدنه بعضی از هیئت‌ها و عواملی دیگر نیز در این فهرست قرار می‌گیرند.
با وجود تمامی این مسائلی که برشمردیم، هنوز هم امید برای جان بخشیدن دوباره به ورزش در کردستان مهیا است، چرا که به تجربه ثابت شده ورزشکاران کردستانی مانند سایر اقشار جامعه در این خطه، مرد روزهای دشوار هستند.

شناسه خبر : 11019

این خبر رو هم ببینید

انعقاد تفاهم نامه همکاری شهرداری سنندج و مجمع جوانان کردستان

تفاهم نامه همکاری شهرداری سنندج و مجمع جوانان کردستان در راستای توسعه شهری و ایده …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده − دو =