خانه / اجتماعی / حجت الاسلام خمینی: پیشرفت مسلمین بدون وحدت ممکن نیست/لزوم گفتگو عقلای جهان اسلام

حجت الاسلام خمینی: پیشرفت مسلمین بدون وحدت ممکن نیست/لزوم گفتگو عقلای جهان اسلام

تولیت حرم مطهر امام خمینی(ره) خواستار گفتگوی عقلای جهان اسلام در خصوص وحدت شد و گفت: پیشرفت، مقابله با فقر و شکل نگرفتن غده های سرطانی دیگری مانند رژیم اشغالگر قدس بدون وحدت ممکن نیست.


حجت الاسلام سیدحسن خمینی شامگاه یکشنبه در مراسم ادای احترام میهمانان خارجی شرکت کننده در سی و دومین کنفرانس وحدت اسلامی در حرم مطهربا بیان این که وحدت مانند هر فعل انسانی دیگری دارای مقدمات ارادی است، گفت: تا زمانی که تصوری از آن نداشته باشیم و فواید آن را تصدیق نکنیم، هیچ گونه اراده ای برای تحقق آن نداریم.

وی عدم درک مبانی وحدت را عامل تفرقه افکنی عده ای دانسته و گفت: مراد ما از وحدت یکی شدن اندیشه ها نیست، در واقع معنای وحدت یکی شدن در آراء و عقاید نیست و قرار نیست شیعه سنی شده یا سنی شیعه شود، بلکه مراد، اتکاء به نقاط یکسان است، باید وحدت در عین کثرت و کثرت در عین وحدت داشته باشیم، اسم این هفته هم هفته اتحاد نیست بلکه هفته وحدت است و ما باید بر  دوی نقاط مشترک متحد شویم.

منافع عده ای با وحدت مسلمانان در تضاد است

تولیت حرم مطهر امام خمینی(ره) با بیان این که روزهایی که ما مسلمانان مقابل هم ایستادیم، کسانی که خیر هیچ کدام ما را نمی خواستند، بر جهان اسلام سیادت یافتند، گفت: باید بررسی کنیم که جامعه اسلامی از چه زمانی دچار مشکلات عدیده شد، این اتفاق از زمانی رخ داد که تفرقه میان مسلمانان پدید آمد و به جای مقابله با دشمنان به مقابله با یکدیگر روی آوردند.

خمینی آزادسازی فلسطین را تنها از راه همت مسلمانان ممکن دانست و اضافه کرد: پیشرفت، مقابله با فقر و شکل نگرفتن غده های سرطانی دیگری مانند رژیم اشغالگر قدس بدون وحدت ممکن نیست، اگر قرار است با رژیم صهیونیستی مقابله کنیم امکان ندارد که بدون وحدت به ظفر و پیروزی برسیم.

وی ادامه داد: متاسفانه عده ای متوجه مزایای وحدت هستند، اما منافع خود را در تضاد با این وحدت می بینند.

خمینی اضافه کرد: مدت زیادی از عمر داعش نمی گذرد، آنان برای کار خود دارای عقایدی بودند و مثلا معتقد بودند شیعیان از صهیونیست ها بدترند، از سوی دیگر در میان شیعیان هم کسانی هستند که می گویند باید عقاید اهل بیت را ولو به قیمت نابودی جهان اسلام ترویج کنیم.

تفکرات ناسیونالیستی منفعتی برای مسلمانان نداشته است

تولیت حرم امام خمینی(ره) با ارائه پیشنهادی گفت: با تکیه بر تجربیات ببینیم که تشیع یا تسنن در کدام مناطق رشد بیشتری داشتند، آیا در مناطقی که جنگ کردند یا آنجایی که صلح کردند، در هیچ جایی که رنگ جنگ به اختلافات مذهبی داده شد، مذهب مورد نظر ما ترویج نشد، ما از مسیر وحدت می توانیم به اهدافمان برسیم.

وی ادامه داد: بعد از حمله مغول، تمدن اسلامی دوران بسیار سختی را گذراند و موفقیت آنان در شکست مسلمانان هم به خاطر تفرقه آنان بود، این در حالی است که اگر مسلمانان متحد بودند به چنین سرنوشتی دچار نمی شدند، اگر انقلاب اسلامی نبود، قطعا پان عربیسم، پان ترکیسم و پان ایرانیسم نقشی را برای رژیم صهیونیستی ایفا می کردند که روزی مغول ایفا کرد.

خمینی اظهار کرد: ایمان از راه شمشیر به دل های مردم راه نمی یابد، ایمان نیازمند استدلال است.

وی با بیان این که تفکرات ناسیونالیستی هم در جهان اسلام منفعتی برای مسلمانان نداشته است، گفت: این عقیده با تفکر صهیونیستی از نیل تا فرات تفاوتی ندارد و صرفا منجر به بیشتر شدن تفرقه می شود.

عقلای جهان اسلام دور هم جمع شوند و گفتگو کنند

وی در ادامه با بیان این که مشکل جهان اسلام با کسانی است که در حوزه شناخت، با وحدت آشنایی ندارند، اضافه کرد:  این افراد مسئله وحدت در دل شناخت را مورد توجه قرار نداده و حتی درک نکرده اند که تامین منافع آنان هم از دل وحدت حاصل می شود.

خمینی با بیان این که هم در میان شیعیان و هم در میان اهل سنت افرادی هستند، که از صهیونیست ها بدترند، گفت: بنابراین باید عقلای جهان اسلام دور هم جمع شده و از این افراد تبری جویند و کنفرانس وحدت راهکاری برای جمع شدن عاقلان است.

وی ادامه داد: همواره کسانی بوده اند که برادرکشی کرده اند، باید هم در میان شیعیان و هم اهل سنت کسانی که معتقد به وحدت هستند با یکدیگر ارتباط گرفته و گفت و گو کنند.

خمینی اضافه کرد: وحدت در جمهوری اسلامی تاکتیک نیست، بلکه استراتژیک بلندمدتی است که بر آن پافشاری می شود و همه جریانات به آن معتقد هستند، ایران اسلامی سرزمین همه شما است و امروزه دست خود را به سمت یکایک شما متفکران دراز می کند تا شاهد روزهای بهتری در جهان اسلام باشیم.

شناسه خبر : 22352

این خبر رو هم ببینید

نگاهی به عملکرد رئیس جمهوری در یک سال گذشته/دکتر شبان شهیدی مؤدب

البته در هرگونه ارزیابی عملکرد رئیس‌ ‌جمهوری، شرایط متعددی را باید در نظر گرفت؛ از …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + نوزده =