خانه / اجتماعی / حضور ۲۰ هزار کارگر ایرانی در اقلیم کردستان عراق  

حضور ۲۰ هزار کارگر ایرانی در اقلیم کردستان عراق  

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کردستان از پیش‌بینی حضور ۲۰ هزار کارگر ایرانی در اقلیم کردستان عراق خبر داد.
 

مصطفی باغبانیان در نهمین جلسه شورای هماهنگی دستگاه‌های تابعه وزارت تعاون، کار، رفاه اجتماعی در استان کردستان که با حضور قائم مقام وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در سنندج برگزار شد، اظهار داشت: ظرفیت‌های بالایی برای توسعه روابط اقتصادی و تجاری با اقلیم کردستان عراق وجود دارد که متأسفانه تاکنون از این ظرفیت‌ها به نحو احسن استفاده نشده‌ است.
وی افزود: عدم نظام‌مند بودن روابط اقتصادی با اقلیم کردستان عراق زمینه را برای حضور گسترده کشورهای دیگر در این منطقه فراهم کرده و روز به روز بر ضریب نفوذ آن‌ها در حوزه اقتصادی و تجاری این منطقه افزوده می‌شود.
باغبانیان از عدم نظام‌مندی روابط اقتصادی ایران و کردستان عراق به عنوان تهدیدی برای گسترش روابط و ارتقای سطح مناسبات تجاری و اقتصادی در آینده نام برد و بر توجه ویژه به این مبحث تأکید کرد.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کردستان ابراز داشت: ظرفیت‌های مناسب تجاری و اقتصادی در اقلیم کردستان عراق وجود دارد که متأسفانه تاکنون از این ظرفیت‌ها به نحو احسن استفاده نشده و همین امر زمینه را برای حضور کشورهای رقیب فراهم کرده ‌است.
این مسئول افزود: هم‌اکنون بیش از ۲ هزار و ۱۱۸ شرکت خارجی در اقلیم کردستان عراق مشغول به فعالیت هستند که ترکیه بیشترین سهم را داراست.
باغبانیان همچنین از پیش‌بینی حضور ۲۰ هزار کارگر ایرانی در اقلیم کردستان عراق خبر داد و افزود: نیروی کار ایرانی در کردستان عراق در زمینه حقوق و بیمه مشکلاتی دارند که باید به صورتی منسجم برای رفع این دغدغه‌ها و مشکلات تلاش نماییم.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کردستان تصریح کرد: با توجه به ظرفیت‌های مختلف در حوزه‌های معدنی، نفت، گاز، پتروشیمی، گردشگری، صنعت و کشاورزی در اقلیم کردستان عراق می‌توان زمینه را برای حضور بیش از ۵۰ هزار نیروی کار ایرانی در این منطقه فراهم‌ کرد.
وی اذعان داشت: در حال حاضر سه مرکز کاریابی خارجی در استان کردستان فعال هستند و اگر به صورت نظام‌مند به مبحث تربیت نیروی کار ماهر با اولویت آموزش‌های فنی و حرفه‌ای بنگریم می‌توانیم به صورت رسمی بخش عمده‌ای از نیروی ماهر و جویای کار استان را روانه بازار کار اقلیم کردستان عراق نماییم و برای کشور ارزآوری داشته باشیم.
این مسئول در پایان متذکر شد: چهار استان غربی کشور دارای دغدغه مشترک در این حوزه بوده و امید است با تشکیل کارگروه ویژه‌ای شاهد ساماندهی وضعیت اعزام نیروهای کار ماهر به اقلیم کردستان عراق باشیم.
 
 
 

شناسه خبر : 9913

این خبر رو هم ببینید

نگاهی به مشکلات یک هنر اقلیمی در گفت و گو با صابر محمودی، هنرمند نازک کار اهل سنندج؛ نازک کاری را به رسمیت بشناسید/حتی یک صندوق حمایتی نداریم

صابر محمودی از جمله هنرمندان اهل سنندج است که هنر نازک کاری نسل به نسل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده + 17 =