حمایت احزاب اقلیم کردستان از تصمیم بارزانی برای برگزاری همەپرسی

اکثر احزاب سیاسی اقلیم کردستان عراق حمایت خود را از تصمیم رئیس اقلیم کردستان مبنی بر برگزاری همەپرسی استقلال و تعیین سرنوشت مناطق موردمناقشه از طریق اجرایی کردن ماده 140 قانون اساسی عراق، اعلام کردند

اکثر احزاب سیاسی اقلیم کردستان عراق حمایت خود را از تصمیم رئیس اقلیم کردستان مبنی بر برگزاری همەپرسی استقلال و تعیین سرنوشت مناطق موردمناقشه از طریق اجرایی کردن ماده 140 قانون اساسی عراق، اعلام کردند.
به گزارش خبرگزاری کردپرس، ابوبکر کاروانی، عضو شورای رهبری اتحاد اسلامی کردستان در گفتگو با بخش  کردی آژانس خبری آناتولی ترکیه گفت: «اتحاد اسلامی کردستان از تصمیم مسعود بارزانی برای برگزاری همەپرسی و حل این مشکل با توجه به اینکه این ماده صراحتاً در قانون اساسی عراق اشاره شده است، حمایت می کند.»
وی افزود: بعد از چندین سال انتظار حال می توان سرنوشت این مناطق را از طریق برگزاری همەپرسی تعیین کرد.
همچنین آریز عبدالله، عضو شورای رهبری اتحادیه میهنی در این بارە گفت: ما با اجرایی شدن ماده 140 قانون اساسی و برگزاری همەپرسی که بخشی از این ماده است موافق و خواستار اجرایی شدن آن هستیم چراکه این حق مشروع شهروندان اقلیم کردستان و این مناطق است که در مورد سرنوشت خود تصمیم گیری کنند، از این روی ما از آن حمایت می کنیم.
محمد حکیم، سخنگوی جماعت اسلامی نیز گفت: جماعت اسلامی موافق بازگشت مناطق موردمناقشه به اقلیم کردستان است و از آن حمایت می کند و برگزاری همەپرسی را بهترین راه برای تحقق این امر می دانیم و تصمیم مسعود بارزانی در این رابطه کاملاً تصمیمی بجا و درست است چراکه با اجرای فرمان بارزانی ماده 140 قانون اساسی عراق به اجراء درمی آید.
حکیم افزود: سالهای زیادی در انتظار اجرایی شدن ماده 140 قانون اساسی بودیم و در حال حاضر نیروهای پیشمرگ در این مناطق حضور دارند و کنترل مناطق موردمناقشه را در دست گرفته اند. امکان اجرایی کردن این ماده به صورت شفاف و با نظارت بین المللی وجود دارد.
 از سوی دیگر، شیرکو محمد امین، مسئول بخش رسانەای جنبش تغییر گفت: منوط کردن سرنوشت مناطق موردمناقشه به برگزاری همەپرسی اقدامی اشتباه است که از سوی مسعود بارزانی صورت گرفته است زیرا نباید سرنوشت خاک خود را در گرو همەپرسی گذاشت.
این نماینده جنبش تغییر افزود: همەپرسی به عنوان بخشی از قانون اساسی باید به اجراء دربیاید و از همین رو ما معتقدیم که باید به آراء و نظرات همه اقوام ساکن در این مناطق احترام گذاشته شود و مشکلات در این مناطق نیز از طریق مسالمت آمیز و بردرانه حل شود.
مسعود بارزانی در سفر خود به شهر کرکوک و همچنین دیدار با نماینده سازمان ملل در اربیل، خواستار در پیش گرفتن تدابیر لازم در اسرع وقت برای برگزاری همەپرسی در مناطق موردمناقشه شده است. بر اساس ماده 140 قانون اساسی عراق شهر کرکوک و برخی مناطق دیگر عراق به عنوان مناط موردمناقشه شناخته شده اند.
برای اجرایی شدن ماده 140 قانون اساسی عراق، سه مرحلە تعیین شدە است؛ اولین مرحلە به حالت عادی درآوردن اوضاع این مناطق است و دوم برگزاری سرشماری و در نهایت برگزاری همەپرسی به منظور تعیین سرنوشت مناطقی که دولت اقلیم کردستان عراق آنها را مناطق کردستانی می داند.
 
 
 
کد مطلب: 65634  |  تاريخ: ۱۳۹۳/۴/۱۲  |  ساعت: ۲ : ۱۱

این خبر رو هم ببینید

با تایید آیت‌الله خامنه‌ای، محمد مخبر، موقتا جانشین ابراهیم رئيسی شد

آیت‌‌الله خامنه‌ای، در پیامی، «درگذشتِ شهادت گونه‌ی» ابراهیم رئيسی، را تسلیت گفتند و نوشتند: «اینجانب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *