حوادث هتل تارا مهاباد از نگاه جامعه شناس بوکانی

آژانس خبری- تحلیلی زریان؛ «دکتر رشید احمد رش» جامعه شناس و مدرس دانشگاه در بوکان در یادداشتی کوتاه به بررسی حادثه مهاباد و آتش گرفتن هتل تارا این شهر پرداخته است

به گزارش زریان، متن این یادداشت که احمد رش باعنوان «چرایی تعرض به مکانیت یک مکان!!» در صفحه شخصی خود در شبکه اجتماعی فیس بوک منتشر کرده به شرح زیر است:
طی چند روز گذشته و در پی مرگ مبهم!! یک دختر جوان در هتل تارای مهاباد که اتفاقا یکی از مجلل ترین هتل های استان بود! حوادث ناگواری روی داد که باعث شد جمعیت ملتهب و خشمگین هتل مزبور را به آتش بکشند! سوالی که در اینجا پیش می آید این است که آیا تعرض به شان و شخصیت “مکان”ی چون یک هتل می تواند غرامتی برای تعرض به شان و شخصیت “فرد” باشد؟! آیا تعرض به “مکان” کنشی سنجیده، معقول و آگاهانه است؟!! آیا قابلیت دفاع از آن وجود دارد؟! – به باور من جواب همه این سوالات منفی است!- لازم به ذکر است که از نظر فلسفی “فرد”و “مکان” دارای روابط متقابلی هستند که می بایست درتعامل شهروندان با آن به رسمیت شناخته شده و به آن احترام گذاشته شود! هر روز زندگی شهری و شبه مدرن ما مالامآل از حوادثی شبیه حادثه مورد اشاره است. آیا معقول است که در هر مورد “مکانی” مورد تعرض قرار گیرد؟! هزینه های اجتماعی، سیاسی و اقتصادی مترتب بر چنین اقدامات احساسی چیست؟! فکر می کنم که می شد و می بایست مسوولان و مردم با درایت بیشتری با این قضیه برخورد نمایند. البته گفته طبق مشهوری که جلوی ضرر را از هر کجا بگیرید، سود کرده اید، هنوز دیر نشده است. مسولان از طریق اطلاع رسانی شفاف توسط رسانه های عمومی ملی و درون استانی ونیز هم اندیشی با معتمدین و نخبگان محلی می توانند به مدیریت اصولی، خردمندانه و مشفقانه مساله بپردازند.
در هر حال خشونت و خشونت ورزی عاقبت و سرانجام در خوری توجه ای برا ی جامعه نداشته و نخواهد داشت. تشویق به خشونت نسبت به فرد و مکان بدون ارایه راهکار و جایگزینی معقول، مدنی و دموکراتیک، حرکتی کور و بی فرجام است که از رهگذر القای چنین سیاست های سترونی، نه تنها هیچ کس منتفع نخواهد شد. بر این باورم که چنین سیاستی، سیاستی شکست خورده و از سر استیصال و پاسیو بوده و خواهد بود! در هر حال خشونت آن هم از نوع کور آن مکروه و ناخواستنی است که در اندک زمانی چون اثر بومرنگ عمل نموده، دچار سوئ کارکرد شده همگان را به کام خود فرو برده، شدیدا متضرر خواهد کرد! با این وصف جامعه از طریق اتخاذ سیاستی نرم، مدنی و در فضایی امن و مبتنی بر گفت و گو و خشونت پرهیزی بهتر و مطلوب تر می تواند به خواست های خویش دست یابد و البته نتایج مترتب بر خشونت پرهیزی به مراتب پایا تر و ماندگار تر خواهد بود.
تاريخ: ۱۳۹۴/۲/۲۱

این خبر رو هم ببینید

روز قلم، این شمشیر غلاف نشدنی عدالت مبارک/ تانیا شعفی

روز قلم، را تنها با یک بیت شعر از «احمد خانی»، شاعر و نویسنده کُرد، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *