خانه / سیاسی / حیدر العبادی، نخست وزیر جدید عراق کیست؟

حیدر العبادی، نخست وزیر جدید عراق کیست؟

دکتر حیدر العبادی در سال ۱۹۷۵ میلادی دوره کارشناسی را در دانشگاه بغداد در رشته مهندسی برق گذراند و در سال ۱۹۸۰دوره کارشناسی ارشد و دوره دکترای خود را در سال ۱۹۸۰ در دانشگاه منچستر انگلیس در رشته مهندسی الکترونیک و برق طی کرد

فواد معصوم رئیس جمهوری عراق پس از مدت‌ها کشمکش بر سر معرفی نخست‌وزیر، عصر روز دوشنبه حیدر العبادی معاون ۶۲ ساله رئیس پارلمان را مامور تشکیل دولت جدید کرد.
روزنامه « الشرق الاوسط» ضمن انتشار خبر مامور شدن حیدر العبادی نامزد فراکسیون همپیمانی ملی از سوی فواد معصوم برای تشکیل کابینه جدید عراق به گوشه هایی از زندگینامه او اشاره کرد.
حیدر جواد العبادی در سال ۱۹۵۲ میلادی در بغداد به دنیا آمد. پدرش دکتر جواد العبادی پزشک معروفی بود که به همراه ۴۲ پزشک دیگر از طرف رژیم بعث عراق به علت مخالفت با دولت وقت مجبور به ترک حرفه خود شد، به گونه‌ای که پس از مرگ وی در لندن، رژیم بعث اجازه ورود جسد او را به داخل خاک عراق را نداد.
دکتر حیدر العبادی در سال ۱۹۷۵ میلادی دوره کارشناسی را در دانشگاه بغداد در رشته مهندسی برق گذراند و در سال ۱۹۸۰دوره کارشناسی ارشد و دوره دکترای خود را در سال ۱۹۸۰ در دانشگاه منچستر انگلیس در رشته مهندسی الکترونیک و برق طی کرد.
وی همچنین در دانشگاه «برونل» انگلیس به تدریس علوم قرآنی مشغول بود.
العبادی در سال ۱۹۸۰ مسئول دفتر «حزب الدعوة الاسلامی» در خاورمیانه و در شهر بیروت بود. سپس سمت سخنگوی «حزب الدعوة الاسلامی» در انگلیس را بر عهده گرفت و علیه جنایات رژیم صدام فعالیت ‌کرد.
در سال ۱۹۸۱ رژیم صدام، یکی از برادران وی را دستگیر کرد که ۱۰ سال در زندان ماند همچنین در سال ۱۹۸۲ رژیم بعث دو تن از برادران وی را به جرم عضویت در «حزب الدعوة الاسلامی »اعدام کرد.
وی هم اکنون نیز عضو حزب الدعوة و سخنگوی این حزب است.
نخست وزیر جدید عراق پس از سقوط رژیم صدام حسین در سال ۲۰۰۳ به عنوان وزیر ارتباطات عراق انتخاب شد. در سال ۲۰۰۵ نیز به سمت مشاور نخست‌وزیری برگزیده شد و همزمان چندین مسئولیت از جمله هماهنگ کننده دولت فدرال در شهر تلعفر برای مبارزه با شبکه القاعده را بر عهده گرفت.
العبادی همچنین مسئولیت هماهنگی با سازمان ملل متحد را در امور آوارگان عراقی بر عهده داشت.
او در دوره نخست مجلس نمایندگان عراق، ریاست کمیسیون اقتصاد و سرمایه گذاری مجلس را نیز عهده گرفت.
 
 
 
کد مطلب: ۶۷۸۷۴  |  تاريخ: ۱۳۹۳/۵/۲۱  |  ساعت: ۰ : ۰

شناسه خبر : 18405

این خبر رو هم ببینید

امیر دریادار ایرانی: امروز هیچ قدرتی توان تجاوز به مرزهای دریایی ایران را ندارد

فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران گفت: امروز به واسطه اقتداری که در مرزهای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده − یک =