خبرنگاری، حرفه‌ای که باید با جان عاشقش بود


خبرنگاری، حرفه و هنری است که باید با جان و دل عاشقش بود تا بتوان از لابه‌لای دردهای جامعه عبور کرد و سختی‌ها را گذراند و به رسالتی که بر دوش خبرنگار است، رسید.


گذشت از خویشتن خویش و دل زدن به دریا می‌خواهد، تلاش برای انجام کارش حد و مرزی ندارد، از هر دری باید بگذرد و از هر دروازه‌ای عبور کند تا بتواند یک خبرنگار باشد.

از درد و غصه گرفته تا لذت و تنوع در مسیر حکایتش جاری است، قصه‌ی پر غصه حرفه خبرنگاری برای کسانیکه در این عرصه کار می‌کنند به وضوح دیده می‌شود هرکدام از خبرنگاران گاها با ورود ممنوع به جلسات روبرو می‌شوند و گاهی با مشکلاتی از جمله حقوق، بیمه، مسکن و غیره دست و پنجه نرم می‌کنند که بیانگر عدم توجه به جایگاه این قشر است.

از سرک کشیدن به روستاها و مناطق دورافتاده گرفته تا انتظار کشیدن پشت درهای بسته‌ی مسوولان برای برقراری یک گفتگوی خبری جملات آشنایی است که تمامی خبرنگاران کشیده و چشیده‌اند.

گرانی کاغذ، نبود بیمه، دریافتی و درآمد کم خبرنگاران و عکاسان خبری، نبود چاپخانه در استان، افزایش تعداد نشریات و کمبود آگهی‌ ادارات به عنوان تنها منبع درآمد نشریات محلی همگی دردهایی است که این روزها خبرنگاران و صاحبان رسانه با آن دست و پنجه نرم می‌کنند.

ادامه روند گرانی کاغذ بحرانی برای رسانه‌های مکتوب تلقی می‌شود

سیدمحمدلطیف‌ حسینی‌نسب مدیر خانه مطبوعات استان کردستان می‌گوید: با توجه به شرایط اقتصادی کشور، گرانی کاغذ و تحریم‌ها باعث شده مخاطبان رسانه‌ها کاهش پیدا کند و کاهش مخاطب بزرگترین درد و مشکل برای خبرنگاران و رسانه‌های مکتوب محسوب می‌شود و در گذشته یک گونی 50 کیلویی روزنامه باطله 20 هزار تومان ارزش داشت در حالیکه اکنون قیمت آن به 600 هزار تومان رسیده و تیراژ روزنامه‌ها کاهش پیدا کرده است و اگر این روند ادامه پیدا کند بحران بزرگی برای رسانه‌های مکتوب در کشور خواهد بود.

هژیر الله‌مرادی سردبیر روژان، تنها روزنامه محلی استان کردستان نیز به مشکلات رسانه‌های مکتوب پرداخت و بیان کرد: در استانی مانند قم که به تعداد مناسب چاپخانه دارند شاهد رونق نشریات هستیم اما در استانی مانند کردستان که هیچ چاپخانه‌ای ندارد و نشریات مجبورند رسانه‌های خود را در استان همجوار همچون همدان با کیفیتی نامناسب منتشر کنند، رسانه‌های مکتوب با مشکل روبرو هستند و علیرغم اینها نبود کاغذ که گریبانگیر کشور شده یارانه‌های کاغذ به مطبوعات چاره‌ساز نیست و بیشتر حکم استامینوفن را برای مطبوعات دارد و تا زمانی کوتاه مشکل را می‌تواند حل کند و نیاز است که دولت این مشکل را حل کنند.

ممنوع کردن حضور خبرنگاران رسانه‌های رسمی در جلسات جفا به افکار عمومی و منافع ملی است

بی‌شک رسانه خبری، مرجعی اجتماعی برای تأمین نیازهای اطلاعاتی جامعه بشری و دارای نقشی بی‌بدیل است که کلیه نهادهای اجتماعی زندگی، مثل نهادهای اقتصادی، سیاسی و فرهنگی یک جامعه مستقیم و غیرمستقیم از آن متأثر خواهند بود.

ازاین رو تحلیل خبر و اطلاع‌رسانی رسانه‌ای، از منظر اخلاقی حائز اهمیت بسیاری است و بی‌توجهی به رویکردهای اخلاقی در این حوزه به انحراف جامعه هدف در بیشتر نهادهای اجتماعی آن می‌انجامد بنابراین بیان واقعیات اخلاقمداری رسانه را می‌رساند و باید به آن توجه شود اما گاهی پیش می‌آید که ادارات علیرغم دعوت از خبرنگاران آنها را از نوشتن برخی مطالب منع می‌کنند و یا اجازه ورود به خبرنگار را نمی‌دهند که این خود نیز به دور از اخلاق بوده و نیاز است مورد توجه مسوولان قرار گیرد تا بتوان به جایگاه واقعی رسانه در جامعه دست یافت.

 الله‌مرادی که هفت سال است که در عرصه روزنامه‌نگاری فعالیت دارد، با بیان اینکه داشتن جامعه‌ای سالم نیازمند خبرنگارانی اخلاقمند به عنوان چشم بینا و گوش شنوای جامعه است، اظهار کرد: خبرنگار هیچگاه نمی‌تواند در خبر ذهنیات خود را دخیل کند و باید واقعیات را آنگونه که هست به افکار عمومی برساند.

وی با بیان اینکه دعوت ادارات از خبرنگار به جلسات به منزله پوشش خبری آن جلسه است، افزود: گاهی خبرنگاران در جلسات با کارتی که از سوی خود اداره دعوت کننده صادر شده وارد مراسم می‌شوند و کارت خبرنگاری باید آنقدر دارای جایگاه و حرمت باشد که خبرنگار بدون مشکل و یا ممانعتی بتواند مراسم را پوشش دهد و یا مصاحبه بگیرد.

وی بیان کرد: گاهی در جلسات مدیران عملکرد ادارات را بیان می‌کنند و از خبرنگار دعوتی به جلسه می‌خواهند بخشی از مطالب را ننویسد در حالیکه این امر خبرنگار را از رسالت خود دور می‌کند و تصور می‌شود که خبرنگار یک خبرنویس است نه یک خبرنگار.

منصور اولی خبرنگار خبرگزاری کردپرس هم معتقد است: در عصر امروز که هر شهروند خود عملا تبدیل به یک رسانه شده و نمی‌توان هیچ اطلاعات و اخباری را از مخاطب پنهان کرد، ورود ممنوع برای خبرنگار یک شوخی تلخ است، برخی ادارات که خصوصا در استان در مدت اخیر شاهد بوده‌ایم با این کارشان بیشتر به سازمان خودشان آسیب می‌رسانند.

وی افزود: البته ناگفته نماند ممنوع کردن حضور خبرنگاران رسانه‌های رسمی در جلسات جفا به افکار عمومی و منافع ملی هم هست چرا که با این کار زمینه برای بروز شایعات و ارائه اخبار ناقص و غلط فراهم می‌شود.

مدیر خبرگزاری مهر در استان کردستان که ۱۵ سال است در عرصه رسانه فعالیت دارد، بیان کرد: محدود کردن رسانه به دسترسی آزاد اطلاعات بزرگترین اشتباهی است که توسط هر نهاد و یا مرجعی در هر جامعه‌ای اتفاق می‌افتد و این آسیب است.

آرمان نصراللهی با بیان اینکه متاسفانه خبرها و فضاهای رسانه‌ای ما دچار خودسانسوری می‌شوند، افزود: تبدیل روابط عمومی به خبرنگار و شبهه خبرنگار که باید خبر عرضه کنند خود بزرگترین آسیب به شمار می‌رود که متاسفانه در استان کردستان باب شده است.

گاهی یک عکس برابر هزاران خبر اثرگذار است

گیرکردن خودروی عکاسان خبری در میان برف‌های زمستان سرد و سخت جاده‌های کردستان، پوشش خبری چندین ساعته برنامه‌ها و همایش‌های استانی و ملی، گذشتن از خانواده و پرداختن به نوشتن گزارش و اخبار، منع شدن از ورود به برخی جلسات و برنامه‌ها و غیره تنها گوشه‌ای کوچک از مشکلات و مشغله کاری خبرنگاران و اصحاب رسانه استان را بیان می‌کند.

عکاسان علاوه بر صرف زمان، تجهیزات چند میلیونی خود را در دست می‌گیرند تا هرآنچه که برای مخاطبان نیاز است به تصویر بکشند و شب و روز نمی‌شناسند و هدفشان چیزی جز خلق تصاویر زیبا و به یادماندنی نیست.

اما به گفته حسینی‌نسب که یکی از عکاسان خبری استان است، نبود بیمه، درآمد کم و حتی شکسته شدن دوربین برخی عکاسان در مراسم و برنامه‌ها دردهایی است که پیش‌روی این قشر است در حالیکه هنر عکاسی هنری ماندگار است و هر عکس می‌تواند برابر هزاران خبر اثرگذار باشد.

وی می‌گوید: عکاسان خبری دوربین‌های خود را با قیمت روز دلار خریداری می‌کنند و اگر مشکلی برای دوربین‌‌ها پیش بیاید با دریافتی کمی که به ازای هر گزارش دریافت می‌کنیم، توان خرید مجدد دوربین دیگری را نخواهیم داشت.

حقوق و دریافتی بسیار اندکی که بابت ساعت‌ها تحمل جلسات و بعد از آن هم صرف چند ساعت وقت بابت تنظیم و انتشار خبر همان جلسه دردی است که سال‌ها خبرنگاران را درگیر خود کرده و امید و انگیزه را از کار و فعالیت آنها سلب می‌کند.

حل مشکلات صنفی خبرنگاران، رویایی دست نیافتنی

فعالیت افراد غیرحرفه‌ای در حوزه رسانه نیز خود آسیب‌هایی به رسانه‌ها وارد می‌آورد که موجب بی‌اعتمادی مخاطب نسبت به رسانه‌هاست.

بی‌شک ورود به هر صنفی نیاز به سازوکارهایی دارد که افراد معمولا منطبق با نوع تحصیل، تخصص و یا تجربه‌ای که دارند در صنفی مشغول به کار می‌شوند و باید از فیلترهایی عبور کنند اما متاسفانه در حوزه رسانه چنین نیست و این مهم می‌تواند پیامدهایی بر روی کارکرد رسانه‌ها داشته باشد و این نیز مشکلی بر دیگر مشکلات خبرنگاران می‌افزاید.

مدیر خانه مطبوعات کردستان با انتقاد به اساسنامه خانه مطبوعات کشور بیان کرد: هیچ و سازوکاری در اساسنامه دیده نشده که براساس آن خبرنگار تعیین و یا سرپرستانی که متقاضی دریافت مجوز هستند را تعیین و پالایش کند چرا که کردستان استانی صنعتی نیست و اعطای مجوزهای فله‌ای به سایت‌های خبری و نشریات مکتوب معضلی برای استان خواهد بود بنابراین در نظر داریم بعد از روز خبرنگار پالایش خبرنگاران با جدیت پیگیری و بررسی شود و نیاز است که رسانه‌ها خود در این زمینه همکاری کنند.

الله‌مرادی سردبیر روزنامه محلی روژان هم اعطای مجوز خبرنگاری به افراد ناشی و غیرحرفه‌ای را از دیگر دغدغه‌های حوزه رسانه در استان خواند و گفت: کمبود آگهی‌های خصوصی در استان کردستان نیز از مشکلاتی است که در استان وجود دارد و متاسفانه تعداد آگهی‌های دولتی نیز جوابگوی تعداد نشریات و روزنامه‌های استان نیست.

روناک کنعانیان از بانوان خبرنگار استان کردستان که از سال 86 وارد این عرصه شده، نیز معتقد است، حل مشکلات صنفی خبرنگاران، به رویایی دست نیافتنی تبدیل شده است.

وی گفت: تا جایی که به یاد دارم در حد شعار بارها عنوان شده که تلاش داریم خبرنگاران از مزایای بیمه برخوردار شوند در حالیکه براساس قانون مدیران رسانه مکلف هستند خبرنگاران را بیمه کنند اینهم در حد شعار باقی مانده است اما تاکنون تلاشی برای رفع دغدغه‌های معیشتی خبرنگاران انجام نشده و ضرورت اجرای قانون بیمه خبرنگاران به مدیران رسانه‌ها اجرایی نشده است.

وی عنوان کرد: متاسفانه مشکل بیمه خبرنگاران هنوز حل نشده است و افرادی با بیش از 10 سال سابقه کار هنوز تحت پوشش بیمه قرار نگرفته‌اند حتی بانوان خبرنگار که بعضا به مرخصی‌های زایمان یا ضروری نیاز پیدا می‌کنند بلافاصله پس از وقفه در فعالیت، کار خود را از دست می‌دهند.

آرمان نصراللهی عنوان کرد: متاسفانه در استان و سایر استان‌های کشور شاهد ورود افراد غیرمتخصص به عرصه فعالیت هستیم و اساس این بدان معنی نیست که هیچ فرد جدیدی نمی‌تواند کار رسانه‌ای در استان انجام دهد باید فیلترها و شرایط اولیه‌ای لحاظ شود بدلیل اینکه فردی بتواند کار رسانه‌ای کند.

این خبرنگار کردستانی گفت: کسانیکه توانمند برقراری ارتباط با دیگران را ندارند برای رسانه‌ها مخرب خواهند بود.

وی معتقد است چون رسانه‌ها نتوانسته‌اند از بستر شبکه‌های اجتماعی استفاده کنند و مردم هم سطح سواد رسانه‌ای پایینی دارند، از این شبکه‌ها بعنوان شبکه مخرب نام برده می‌شود در حالیکه رسانه‌ای‌ها می‌توانند از طریق شبکه‌های اجتماعی آثار خود را توزیع بازخورد کارشان را ببینند.

وی گفت: رسانه باید خوراک درست، تمیز و صحیح با رعایت مسائل اخلاقی تحویل مخاطب بدهند تا مخاطب از منابع غیرواقع بهره‌برداری نکنند.

منصور اولی نیز اضافه کرد: متاسفانه این یک عارضه بسیار ناخوشایند در کشورمان است که نظام صنفی درست و منطقی برای حرفه حساس و مهم خبرنگاری طراحی نشده است و در این حرفه به روی هر کسی باز است، البته ناگفته نماند خبرنگاران واقعی بالاخره با کارهایی که می‌کنند خود را به جامعه مخاطب خود اثبات می‌کنند.

وی گفت: نمی‌توان از عوارضی که ورود افراد غیر اهل و غیر متخصص به این حرفه ایجاد می‌کند به سادگی گذشت، به نظر می‌رسد باید یک نهاد صنفی تخصصی تشکیل شود و این عارضه‌ای جدی است که نیازمند پالایش و اصلاح است.

کمانگر در این زمینه تصریح کرد: یک خبرنگار با داشتن علم و دانش، تجربه و آگاهی در حوزه کاری می‌تواند موفق باشد اما اگر از این موارد تهی باشد نمی‌تواند موفقیتی را کسب کند و متاسفانه امروز آنچه شاهد هستیم ورود برخی از افراد که دغدغه‌ی رسانه‌ای ندارند عرصه را بر فعالان اصلی تنگ کردند و روز به روز بر مشکلات این عرصه افزوده می‌شود.

وی اعلام کرد: به نظر بنده حرفه‌ای بودن خبرنگار موضوعی نیست که به صورت آنی و کوتاه‌مدت به دست بیایند یک پروسه زمانی است که فرد با کسب دانش و علم و تجربیات کاری آن را کسب می‌کند.

وی خاطر نشان کرد: حضور افراد غیر حرفه‌ای در عرصه رسانه منجر به تشویش اذهان عمومی خواهد شد و متاسفانه این افراد چون دغدغه رسانه‌ای را در حوزه رسانه ندارند مانع فعالیت فعالان عرصه رسانه خواهند شد.

وی آمار خبرنگارنماها را در کشور بیشتر از خبرنگاران واقعی دانست که موجب بی‌اعتمادی افکار عموم می‌شود.

مدیر خانه مطبوعات ایران با اشاره به رشد قارچ‌گونه شبکه‌های اجتماعی در فضای مجازی عنوان کرد: باتوجه به ورود اینترنت و تاثیرگذاری آن در زندگی ما، تکنولوژی‌های جدید وارد جامعه شده‌اند که زندگی مردم جهان را تحت تاثیر قرار داده‌اند و با ورود هر تکنولوژی قطعا مزایا و معایبی را در این عرصه شاهدیم که باید در کنار هم قرار گیرند و بخوبی سنجیده شوند.

کمانگر اضافه کرد: از سال ۸۳ شبکه‌های اجتماعی به زندگی مردم ورود پیدا کردند و امروز می‌توانیم ایجاد کسب و کارهای اینترنتی را از مزایای تکنولوژی روز به شمار آورد اما فعالیت افراد بی‌نام و نشان و انتشار اخبار کذب موجب بروز شایعات خواهد بود و مشکلاتی پیش‌روی رسانه‌های واقعی خواهد بود.‌

وی گفت: باید با مدیریت فضای مجازی بتوانیم در کاهش معایب و آسیب‌های این فضا تلاش کنیم چرا که خواه ناخواه به زندگی همه ما ورود پیدا کرده و نمی‌توانیم آنرا نادیده بگیریم و باید با فرهنگسازی رژیم رسانه‌ای را برای جامعه تعریف کنیم.

پیشکسوتان تجربیاتشان را منتقل کنند

جای خالی همکارمان ابراهیم دلاوری از همکاران پیشکسوت عرصه رسانه که سال قبل در کنارمان بود و امسال دیگر در بین‌مان نیست، گرچه جای خالیش در لابه لای صفحات روزنامه‌ و نشریات خالی است اما یادش همیشه گرامی و ماندگار است و قطعا اینها نیز گوشه‌ای دیگر از قصه‌ پرغصه‌ خبرنگاران استان است. اما اصحاب رسانه استان معتقدند خبرنگار علاوه بر عمل به رسالت خود باید از تجربیات پیشکسوتان این عرصه نیز بهره ببرد.

منصور اولی سردبیر بخش فارسی خبرگزاری بین‌المللی کردپرس اذعان داشت: رسالت مهم و اساسی و اصلی خبرنگار همانطور که از نام آن بر می‌آید روایت سریع، دقیق و صحیح رویدادهای پیرامونی که دارای ارزش‌های خبری هستند برای جامعه مخاطب رسانه متبوعش است و در کنار آن برخی نظریه‌پردازان از مسئولیت‌های اجتماعی خبرنگاران از جمله آگاهی‌سازی و تلاش در راستای فرهنگ‌سازی و غیره هم سخن به میان آورده‌اند اما رسالت اصلی همان است که در تعریف خود خبر هم نهفته است.

وی که از سال ۸۳ کار روزنامه‌نگاری را در تهران آغاز کرده است، افزود: روزنامه‌نگاری و خبرنگاری هم مانند هر فن و حرفه و تخصص دیگری یک علم است.

وی گفت: این خاصیت هر حرفه‌ای است که انتقال تجربیات پیشکسوتان به کسانی که تازه شروع به کار کرده‌اند موثر واقع شود، این حرفه هم البته از این قاعده جدا نیست، بنابراین انتقال درست تجربیات به نسل بعد قطعا موثر است.

حسینی‌نسب رسالت خبرنگار را برعدالت و درستی دانست و گفت: باید این ویژگی‌ها در میان اصحاب رسانه جا بیفتد تا بتوانند رسالت خود را بخوبی انجام دهند و با صداقت مشکلات و دغدغه‌های جامعه را بیان کند و در این راستا پیشکسوتان می‌توانند صداقت و درست کار کردن را به خبرنگاران جوان و تازه‌کار بیاموزند و منتقل کنند.

الله‌مرادی نیز اعلام کرد: هر منطقه‌ای به نسبت موقعیت جغرافیایی، شرایط اقتصادی و اجتماعی و غیره که دارد دارای ظرفیت‌ها و مشکلات خاص خود است اما در استان کردستان علیرغم داشتن منابع سرشار این استان شاهد سوء مدیریت و عدم جذب سرمایه‌گذار هستیم و در این میان رسالت خبرنگاران معرفی پتانسیل‌های این استان به سایر مناطق، جذب سرمایه‌گذار، روشنگری افکار عمومی در جامعه است.

وی اظهار کرد: پیشکسوتان باید دلسوز جامعه رسانه‌ای باشند و اطلاعات و دانشی که دارند به خبرنگاران منتقل کنند تا بتوانند الگو و سرمشق خوبی برای پیشرفت خبرنگاران باشند.

فردین کمانگر نیز رسالت خبرنگار را حق‌طلبی و حق‌گویی بیان می‌کند و می‌گوید: خبرنگار به عنوان چشم بینای یک جامعه، رسالت آگاهی‌دهی و شفاف‌سازی واقعیت‌های جامعه را بر عهده دارد و صرف تهیه خبرهای روتین‌ و به‌عنوان میرزا بنویس نیست و باید جسارت پرسشگری را داشته باشد و حقیقت‌جویی را در سرلوحه کار خود قرار دهد.

 ی اظهار کرد: خبرنگاران، چشمان بیدار جامعه و آینه تمام نمای جامعه و واسطه بین مردم و دولت هستند اما باید عنوان کنم که «خبرنگار» نام و حرفه‌ای خاص است، برای نقش و مسوولیتی عام که دامنه‌هایش را ساعت کار و طرح طبقه‌بندی مشاغل و حتی ستون و صفحه ارائه آثار به درستی نشان نمی‌دهد خبرنگاری درهم آمیختگی «عقل و عشق» است که اگر درست فهمیده شود و بجا به کار آید، فراتر از زبان قیل وقال کارآمدی دارد.

آرمان نصراللهی هم اظهار کرد: رسالت خبرنگار یا رسانه آگاهی‌بخشی در جامعه است و قطعا خبرنگار بعنوان یکی از مولفه‌های شکل‌گیری پیام و انتقال پیام نقش فوق‌العاده‌ای دارد.

وی با اشاره به اینکه فضای آکادمیک و دانشگاهی ما در عرصه رسانه ضعیف است، گفت: اساسا در جوامع پیشرفته زمانی فردی به مرحله کار رسانه‌ای می‌رسد که مدیریت رسانه‌ را در دست می‌گیرد اما در کردستان کسی که به تجربه و سطحی از توانمندی می‌رسد به دلیل اینکه نمی‌تواند سایر شرایط زندگی و معیشتی خود را تامین کند مجبور به جذب در ادارات دولتی و یا خصوصی خواهد شد.

گذشت از راهی تلخ اما امیدوار کننده

چندین ماه پیش خبر بیماری یکی از همکاران را شنیدیم و از عمق وجود برای بهبودیش دعا کردیم که به فضل الهی گرچه راهی تلخ و سخت را برای مبارزه با بیماریش پشت سرگذاشت اما اکنون حضورش در کنار همکاران رسانه‌ای در عرصه کاری پایانی امیدوارکننده از روزهای تلخِ بیماریش برایمان به ارمغان آورده است.

اما این سوال پیش می‌آید که برای صیانت از جایگاه فعالان رسانه‌ای و ایجاد امنیت شغلی و صنفی اصحاب رسانه چه باید کرد؟

کمانگر مدیرخانه مطبوعات ایران با اشاره به اینکه خانه مطبوعات تشکلی صنفی و غیردولتی است، افزود: این تشکل دارای هفت کمیته بوده که کمیته حقوقی از کمیته‌های آن است که اعضای آن شامل خبرنگاران و فعالان رسانه‌ای از تمامی استان‌های کشور هستند و سعی دارند که پاسخگوی نیاز حقوقی خبرنگاران باشند و هدف ما آن است که حوزه رسانه حرفه‌ای‌تر مدیریت شود و به گزارش‌های تحقیقی ورود پیدا کنند.

نصراللهی هم اضافه کرد: در استان کردستان و یا کشور هیچ تشکلات صنفی برای خبرنگار نداریم و با وجود داشتن خانه مطبوعات باید گفت زمانیکه دخالت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را بر کار خانه می‌بینیم فعالیت خانه کاری صنفی نیست و خود اهالی رسانه باید خود را به علوم و فنون روز مجهز کنند تا بتوانند به اعتلای رسانه کمک کنند.

روناک کنعانیان نیز می‌گوید: در گام نخست باید خانه مطبوعات با تغییر ساختار به یک نظام صنفی تبدیل شود برای ورود افراد جدید علاوه برآزمون دوره‌های آموزشی برگزار شود الزام به اجرای قانون بیمه در رسانه‌ها ضروری شود و به افراد باسابقه در این عرصه اهمیت بیشتری داده شود آشنایی خبرنگاران و فعالان رسانه‌ایی برای دستیابی به حقوق اجتماعی خود از ضروریات این حوزه است و متاسفانه بخشی از عدم توجه به رسانه‌ها به خود اصحاب رسانه‌ و فعالان این حوزه برمی‌گردد که جایگاه خود را بخوبی حفظ نکرده‌اند.

علیرغم تمامی مشکلات و دردهایش اما شیرینی ازدواج دوهمکار عکاس‌مان الهام امی عکاس خبرگزاری موج و بختیار صمدی عکاس خبرگزاری فارس، انتخاب هوشمندانه‌ی مدیر خبرگزاری فارس به‌عنوان مسوول بسیج رسانه کردستان و لذت‌های در کنار هم بودن را احساس کردیم، از تجربیات هم بهره بردیم و برای رسیدن به نقطه مطلوب آثار و نوشته‌های هم را نقد و تشویق کردیم.

ورود ارشاد اسلامی به بحث بیمه خبرنگاران نویدبخش رفع یکی از دغدغه‌های این قشر بود که اکنون شاهد بیمه بودن جمع کثیری از خبرنگاران استان هستیم بگونه‌ای که اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان با اعطای تسهیلاتی در قالب مشاغل خانگی و بیمه کردن اهالی فرهنگ و هنر استان بویژه خبرنگاران توانسته در این راستا قدم‌های مثبتی بردارد.

تصویب لایحه نظام جامع رسانه‌ای از مطالبات اصحاب رسانه است

باوجود تصویب و قانونمند شدن طرح‌های مختلف در خصوص سایر اصناف و اقشار جامعه، اما طرح لایحه نظام جامع رسانه‌ای هنوز به قانون تبدی نشده و نیاز است در این راستا نیز اقدام موثری صورت گیرد.

مدیرخانه مطبوعات ایران و عضو هیئت مدیره خانه مطبوعات کردستان با اشاره به تصویب لایحه نظام جامع رسانه‌ای به عنوان یکی از مطالبات اصحاب رسانه افزود: این لایحه بارها مطرح شده اما متاسفانه در مجلس رای لازم را کسب نکرده و جزو اولویت‌های مجلس نیست اما خوش‌بین هستم که اگر لایحه قانونمند شود می‌تواند خبرنگاران را سازماندهی کند و خبرنگار را از خبرنگارنماها جدا کند و مشکلات صنفی و حقوقی اصحاب رسانه را مورد توجه قرار دهد.

کمانگر بیان کرد: در جامعه ما تفکرات مختلفی وجود دارد و این تفکرات در بحث حقوق و آزادی مطبوعات موجب بروز چالش‌هایی شده که هر کسی برداشت متفاوتی از حقوق و آزادی مطبوعات دارد و این امر باعث شده این لایحه همچنان بدون قانونمند شدن باقی بماند در حالیکه اگر این لایحه شکل بگیرد بسیاری از مشکلات حل خواهد شد.

مدیر خبرگزاری مهر عنوان کرد: من به شخصه نه تنها در حوزه رسانه بلکه در تمامی حوزه‌های فرهنگی و هنری قائل به دخالت و تصمیم‌گیری دولت نیستم و هرگاه دولت‌ها در حوزه فرهنگ مواردی دستوری و دیکته‌ای غالب کنند نتیجه عکس خواهد داشت و رسانه به‌عنوان بخشی از فرهنگ نباید دستوری و دیکته‌ای با آن برخورد شود.

نصراللهی یادآور شد: ما با داشتن قانون مطبوعات و قانون اساسی توجه ویژه‌ای به رسانه شده و اساسا ضعف قانون نداریم و متاسفانه بزرگترین ضعف ما این است که اعمال قانون ما متناسب با سلایق افراد است.

وی گفت: هر دولت و هرجریان سیاسی که در کشور حاکم می‌شود متناسب با سلیقه و دیدگاه خود با رسانه برخورد می‌کند و تا زمانیکه اصحاب رسانه متعهد به قوانین و نظام‌های بالادستی نباشیم آسیب‌های حوزه رسانه همچنان ادامه خواهد داشت.

نصراللهی اذعان داشت: به اعتقاد من لایحه‌ نظام جامع رسانه‌های کشور برای آن است که دولت فضایی داشته باشد تا بیشتر به حوزه رسانه استیلا داشته باشد و می‌خواهد جریان و هدایت رسانه را در دست بگیرد.

آموزش مولفه‌ای موثر در شناخت جایگاه رسانه توسط روابط عمومی‌ و مدیران ادارات

روابط عمومی نیز به عنوان یک رسانه در تمامی ادارات و ارگان‌ها فعال است نخستین ارتباط هر خبرنگاری با ادارات به روابط عمومی آن اداره برمی‌گردد گرچه جایگاه رسانه برای بسیاری از روابط عمومی‌های استان شناخته شده است اما متاسفانه هستند عده‌ای که هنوز درک درستی از این جایگاه ندارند و باید نوع نگاه آنها نسبت به جایگاه رسانه‌های اثرگذار تغییر یابد تا این دو (رسانه و روابط عمومی) بتوانند در کنار هم به اهداف خود دست یابند.

حسینی‌نسب معتقد است، هنوز روابط عمومی‌ها آنچنان که باید با رسانه ارتباط داشته باشند، ندارند و هنوز برخی روابط عمومی‌ها هفته نامه، روزنامه و خبرگزاری را از هم تشخیص نمی‌دهند و راه زیادی برای دستیابی به این مهم باقیست و نیاز است مدیران توجه ویژه‌ای به روابط عمومی داشته باشند تا روابط عمومی با رسانه بخوبی ارتباط پیدا کند و این دو در کنار هم رشد کنند.

کنعانیان نیز گفت: از مهمترین مواردی که باید ویژه به آن پرداخته شود وجود سلیقه نگری مدیران در دستگاه‌های دولتی، عدم برقراری ارتباط مدیران بصورت یکسان با خبرنگاران، عدم اشرافیت روابط عمومی‌های ادارات به عنوان حلقه‌های اتصال با رسانه‌ها و عدم آگاهی نسبت به ارزش و جایگاه خبرنگاری است

وی بیان کرد: تعدادی از روابط عمومی‌ها باتعدادی ترجیحا آقایان ارتباط خوب برقرار می‌کنند این ارتباط‌ها با شیوه‌های غلطی چون دادن اگهی‌های دولتی ایجاد می‌شود و تنها راهکار، مدیران ادارات آن است که باید مدیران روابط عمومی‌ها را از میان رسانه‌ها انتخاب کنند که علاوه بر ایجاد یک ارتباط سالم نسبت به ارزش جایگاه یک خبرنگار اشرافیت کامل داشته باشند و یا مدیران منتخب طی گذراندن یک فرایند آموزشی به اهمیت جایگاه رسانه‌ها پی ببرند.

وی اضافه کرد: متاسفانه مدیران هنوز نقش رسانه‌ها و خبرنگاران را به خوبی نمی‌شناسند و روابط عمومی تنها خبرنگار را برای دریافت یک کارت هدیه یا یک آگهی دولتی می‌بینند.

و اینها گوشه‌ای از دردهای مطرح شده توسط اصحاب رسانه استان بود که در گفت‌وگو با خبرنگار فارس مطرح کردند، اما اگر نگاه درستی به جایگاه و کارکردهای اصلی رسانه شود و مسوولان نیز خود را با دنیای رسانه‌ای امروز وفق دهند و مشکلات آنرا بشنوند و رفع کنند نه دغدغه‌ای پیش روی رسانه خواهد ماند و نه قصه‌ای با غصه و درد به اتمام خواهد رسید.

اسلحه‌هایمان ساخته شده از قلم است و دوربین و بی‌شک با این سلاح تنها به دنبال شکار لحظاتی ماندگار و اتفاقات و رویدادهایی تحول‌آفرین خواهیم بود به گونه‌ای که شهید محمود صارمی برای پاسداشت این سلاح اثرگذار جان خود را فدا کرد و ۱۷ مردادی ماندگار را در تاریخ ایران برجای گذاشت. پس مبارک است چنین روزی که به نام خبرنگار نامگذاری شده است.

گزارش از: عدالت ناصری

انتهای پیام/۲۳۳۰/۷۲

این خبر رو هم ببینید

به مناسبت هفته ازدواج؛ «ازدواج» گرفتار مارپیچ مشکلات/هشدار کاهش سن طلاق

شیوع زندگیهای بی دوام با کاهش سن ازدواج و همین طور طلاق خبر از وقوع …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *