خانه / اجتماعی / خسارت ۴۱۶۰ میلیارد ریالی حوادث غیرمترقبه به بخش کشاورزی آذربایجان غربی

خسارت ۴۱۶۰ میلیارد ریالی حوادث غیرمترقبه به بخش کشاورزی آذربایجان غربی

مهاباد – ایرنا – رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: در سال زراعی جاری بر اثر وقوع حوادث غیرمترقبه چهار هزار و ۱۶۰ میلیارد ریال خسارت به بخش های مختلف کشاورزی این استان وارد شده است.

اسماعیل کریم زاده عصر روز چهارشنبه در جلسه کارگروه کشاورزی سردشت افزود: این میزان خسارت بر اثر سرمای بهاره، بارش تگرگ و تندباد در سال جاری به باغات و اراضی کشاورزی استان وارد آمده است.
وی اضافه کرد: این میزان خسارت وارده در سطح ۱۹۰ هزار هکتار از اراضی زراعی و باغی به وقوع پیوسته است که از این میزان ۱۲۲ هزار هکتار را اراضی زراعی و ۶۸ هزارهکتار را نیز اراضی باغی تشکیل می دهد.
کریم زاده گفت: بر اساس برآوردهای انجام شده این میزان خسارت در بخش زراعی ۱۱۷۰ میلیارد ریال و در بخش باغی نیز ۲۹۹۰ میلیارد می باشد.
وی با بیان اینکه این خسارات نشان دهنده ریسک پذیر بودن امر کشاورزی است افزود: می طلبد فرهنگ بیمه محصولات کشاورزی در بین کشاورزان در جامعه نهادینه شود که در این راستا تشکل ها نقش مهمی را می توانند ایفا کنند.
رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی به نقش موثر تشکل های بخش کشاورزی در راستای توسعه این صنعت به عنوان حامی بخش دولتی اشاره کرد و گفت: سیاست دولت بر اساس تقویت تشکل ها به منظور رونق بخشیدن به اقتصاد جامعه است.
وی گفت: به منظور توسعه مکانیزاسیون دولت خط اعتباری ویژه ای به مبلغ ۱۰ هزار میلیارد ریال به این منظور اختصاص داده است که آذربایجان غربی در این راستا از استان های پیشرو کشور بوده و توانسته است صد در صد اعتبارات تخصیصی این بند را جذب کند.
کریم زاده با بیان اینکه پیشتر نیز خط اعتباری به مبلغ ۱۵ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال به این استان تخصیص یافته بود یادآوری کرد: این خط اعتباری در زیربخش های زراعت، باغبانی، دام و طیور، آبزیان، جنگل و مرتع مورد استفاده قرار می گیرد که می تواند نقش مهمی در دستیابی به اهداف مکانیزاسیون در استان را فراهم سازد.
وی همچنین از پیش بینی ۱۵ میلیارد ریال اعتبار به شهرستان مرزی سردشت برای جلوگیری از شیوع آفات و بیماری های قرنطینه ای خبر داد و گفت: شهرستان سردشت به لحاظ موقعیت جغرافیایی و هم مرز بودن با کشور عراق و داشتن جمعیت بیش از ۵۰ درصد روستایی که وابستگی اقتصادی این خانوارها به محصولات کشاورزی خصوصا محصولات باغی است تخصیص این مقدار اعتبار می تواند نقش مهمی در تامین امنیت محصولات کشاورزی این شهرستان داشته باشد.
سرپرست فرمانداری سردشت نیز در این جلسه با برشمردن اهمیت کشاورزی در کشور افزود: محصولات باغی ارگانیک شهرستان سردشت از جمله انگور دیم و سماق از شهرت جهانی برخوردارند و می طلبد مسئولان استانی و شهرستانی توجه ویژه ای به این موضوع داشته باشند و برای شناساندن این میوه به جهان اقدامات لازم را انجام دهند.
عزیز حسنی گفت: با توجه به اینکه انگور سیاه این شهرستان دارای ویژگی های خاصی می باشد که مشتریان زیادی در داخل و خارج از کشور دارد از اینرو باید ساز و کار توسعه احداث باغات و افزایش تولید بهینه و واگذاری زمین به تحصیلکرده های بخش کشاروزی مورد توجه مسوولان امر قرار گرفته و در اولویت اهداف کاری آنان باشد.
در ادامه این جلسه کمک به اتمام پروژه ۴۵۰ هکتاری آبیاری تحت فشار شهر ربط سردشت، توسعه مکانیزاسیون با اختصاص تسهیلات خط اعتباری و توسعه سیستم های آبیاری تحت فشار در اراضی خرده مالکی به تصویب رسید.
شهرستان مرزی سردشت در جنوب آذربایجان غربی و هم مرز با کشور عراق واقع شده است و ۸۰ هزار هکتار از مساحت آن را عرصه های جنگلی تشکیل می دهد.
به غیر از انواع محصولات کشاورزی و باغی این شهرستان محصولاتی چون سماق، انگور سیاه، بادام و انجیر وحشی همچنین سقز و انواع گیاهان دارویی نیز از جنگل های سردشت استحصال و روانه بازار مصرف می شود.

شناسه خبر : 7805

این خبر رو هم ببینید

به بهانه انتصاب ماموستادکتر عبدالسلام کریمی بعنوان مشاور اقوام و مذاهب رئیس جمهور؛ هدیه دولت به اهل سنت در هفته وحدت

هفته وحدت یادگاری ماندگار از دوره زعامت حضرت امام خمینی (ره) می باشد که با …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 5 =