خانه / اجتماعی /  خواندن و نوشتن زبان مادری حق طبیعی هر قومی است  

 خواندن و نوشتن زبان مادری حق طبیعی هر قومی است  

مسئول موسسه فرهنگی و آموزشی ادب بوکان در مراسم گرامیداشت روز جهانی زبان مادری، گفت: خواندن و نوشتن و آموزش زبان مادری حق طبیعی و خدادادی هر قومی است که زبان مادری خود را بیاموزد و فرهنگ و ادبیات خود را توسعه ببخشد.
 

 
ایلخانی زاده در این مراسم که در محل کلاس های زبان کُردی واقع در پاساژ شهرداری بوکان برگزار شد، ضمن خیر مقدم به حاضرین در جلسه و گفتاری در مورد زبان مادری، اظهار داشت: اقوام کرد و دیگر اقوام ایرانی از قبیل ترک، ترکمن، عرب و بلوچ طبق اصل ۱۵ قانون اساسی حق خواندن و نوشتن و آموزش ادبیات زبان خود را در مدارس و دانشگاه‌ها دارند که متاسفانه این اصل تاکنون از طرف جمهوری اسلامی اجرا نشده است.  وی با اشاره به وعده رئیس جمهور در پیاده کردن اصل ۱۵ قانون اساسی، گفت: نباید دکتر حسن روحانی وعده اش فراموش کند و باید به وعده اش عمل کند. وی در ادامه همچنین ادعای اعضای فرهنگستان زبان فارسی را مبنی بر اینکه خواندن و نوشتن زبان مادری اقوام در مدارس باعث تضعیف زبان فارسی می شود را رد کرد و اظهار کرد: خواندن و نوشتن زبان مادری در مدارس نه تنها موجب تضعیف زبان فارسی نمی شود حتی موجب تقویت آن نیز می‌شود. ایلخانی زاده بیان داشت: همه ی ما ایرانیان زبان فارسی که زبان فردوسی، سعدی، حافظ و مولانا است را دوست داریم و خواهان گسترش آن در جهان هستیم.  وی ادامه داد: من خود نیز همکار شورای گسترش زبان و ادبیات فارسی هستم و در خارج از کشور هم به این زبان خدمت کرده ام.  وی افزود: ولی این باعث نمی شود که ما زبان مادری خود را فراموش کنیم و در نظر نداشته باشیم.  در ادامه مراسم، سید یاسین قریشی کارشناس زبان و ادبیات، طنزنویس، کاریکاتوریست، نویسنده و منتقد ادبی نیز ضمن خیر مقدم به حاضرین در جلسه، گفتاری در مورد زبان مادری ارائه کرد. قریشی در ادامه همچنین با توجه به مصادف بودن این ایام با سالروز درگذشت ماموستا هه ژار، یاد و خاطره وی را گرامی داشت.  ارائه مقاله در مورد زبان مادری و یاد ماموستا هه ژار توسط حسین شیربیگی، ارائه مقاله در مورد توجه و خدمت به زبان کردی توسط سردار سیف قاضی، ارائه مقاله در مورد زبان مادری توسط خالد عنایتی، ارائه مقاله توسط سمکو معروفی و سعد ایوبی، ارائه مقاله و قرائت شعر در مورد زبان مادری توسط مریم یتیمی از سقز، ارائه مقاله و قرائت شعر توسط کوثر اسماعیل ‌پور (ژاکاو)، اجرای آواز توسط محمد حسین پور، هادی مهدی فر، قرائت شعر و ترجمه توسط حسین کریمیان(هەڵەسوونی گوڵوڵانی)، قرائت شعر توسط آمنه چاک، حاج رحیم مینایی، جعفر مختاری فر و اجرای آواز توسط قادر غریب به همراه شمشال خالد عنایتی از برنامه های جانبی این مراسم بود. لازم به یادآوری است روز ۲۱ فوریه برابر با ۲ اسفند ماه از طرف یونسکو به عنوان روز جهانی زبان مادری نامگذاری شده و نامگذاری این روز در کنفرانس عمومی یونسکو در سال ۱۹۹۹ به منظور کمک به تنوع زبانی و فرهنگی انجام شده‌ است.  سازمان ملل متحد ۲۱ فوریه روز جهانی زبان مادری را در سراسر جهان جشن می گیرد. بر اساس آمارهای یونسکو نزدیک به نیمی از حدود شش هزار زبانی که در حال حاضر در جهان وجود دارند در پایان قرن ۲۱ از بین خواهند رفت. گفتنی است این مراسم از سوی موسسه فرهنگی و آموزشی ادب بوکان برگزار شد.

 

 

 

 
 

شناسه خبر : 9529

این خبر رو هم ببینید

نگاهی به مشکلات یک هنر اقلیمی در گفت و گو با صابر محمودی، هنرمند نازک کار اهل سنندج؛ نازک کاری را به رسمیت بشناسید/حتی یک صندوق حمایتی نداریم

صابر محمودی از جمله هنرمندان اهل سنندج است که هنر نازک کاری نسل به نسل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 5 =