خون آشامی که هنوز خون می طلبد؛ گستاخی آمریکایی از هیروشیما تا برجام

اظهارات اوباما در خصوص عذرخواهی نکردن از مردم ژاپن بابت بمباران اتمی هیروشیما و رصد عملکرد واشنگتن در موارد متعدد بویژه ماجرای برجام نشان میدهد آمریکا استراتژی استعماری خود را رها نکرده است.

باراک اوباما، رییس جمهور آمریکا در مصاحبه با «ان اچ کی» (شبکه رادیو و تلویزیون دولتی ژاپن) گفته است در سفر خود به این کشور بابت بمباران اتمی هیروشیما عذرخواهی نمی‌کند.
بمباران اتمی هیروشیما و ناگازاکی در جریان جنگ جهانی دوم به دستور هری ترومن، رئیس جمهور وقت آمریکا انجام شد. این حمله، که تنها حمله اتمی جهان محسوب می‌شود، علاوه بر کشتن حدود ۲۲۰ هزار نفر که عمدتا غیرنظامی بودند، هیروشیما و ناگازاکی را با خاک یکسان کرد.
با این وجود اوباما در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا در سخنرانی‌های خود درسفر به هیروشیما قصد دارد بابت این حادثه عذرخواهی کند یا نه گفت: «نه، (عذرخواهی نمی‌کنم) زیرا به نظر من درک این نکته اهمیت دارد که رهبران (کشورها) در میانه جنگ هر نوع تصمیمی را اتخاذ می‌کنند. سوال پرسیدن در این زمینه و بررسی آن وظیفه تاریخ‌دانان است اما من به عنوان کسی که هفت سال و نیم است بر مسند ریاست جمهوری آمریکا تکیه زده‌، می‌دانم که هر یک از سران کشورها تصمیم‌های بسیار دشواری اتخاذ می‌کنند به ویژه در زمان جنگ.»
طبق اعلام ژاپن، تا پایان سال ۱۹۴۵ میلادی حدود ۱۴۰ هزار نفر در اثر حمله اتمی امریکا به هیروشیما که ۶ آگوست همان سال (۱۵ مرداد ۱۳۲۴) روی داد جان خود را از دست دادند. عده زیادی نیز تا چندین سال پس از وقوع این بمباران در اثر بیماری‌ها یا جراحات حاصل از پرتوهای رادیواکتیو آن جان باختند.
امریکا ۹ آگوست ۱۹۴۵ (۱۸ مرداد ۱۳۲۴) ناگازاکی را نیز بمباران اتمی کرد. حدود ۷۴ هزار نفر تا پایان همان سال در اثر این بمباران جان باختند. بمباران اتمی ژاپن در مراحل پایانی جنگ جهانی دوم روی داد و ژاپن ۶ روز بعد از آن تسلیم شد.
دفاع شرمن از بمباران اتمی ژاپن
در همین حال وندی شرمن معاون سابق وزیر امور خارجه امریکا اخیرا در مصاحبه با خبرگزاری کیودو با اشاره به تصمیم هری ترومن، رییس جمهور وقت امریکا برای بمباران اتمی هیروشیما و ناگازاکی در مراحل پایانی جنگ جهانی دوم گفت: «من شخصا فکر می‌کنم که این یک تصمیم درست و البته دردناک بود چرا که این بمباران‌ها تلفات زیادی به جا گذاشت.»
شرمن با اذعان به پیچیدگی‌های این مساله گفت: «جنگ (جهانی دوم) با بمباران اتمی (ژاپن) پایان یافت و جان هزاران نفر حفظ شد. اما این یک تصمیم جنجالی بود و نظرات زیادی درباره آن وجود دارد.»
لیست بلندبالای جنایت ها
برای اثبات خوی استعماری و اقدامات جنایتکارانه آمریکا نیازی به شعار دادن و یا جستجوی زیاد نیست مواردی همچون جنگ ویتنام، حمایت از دیکتاتوری همچون صدام در طول جنگ هشت ساله تحمیلی با ایران، هدف قرار دادن هواپیمای مسافری ایران بر فراز خلیج فارس، حمله به عراق به بهانه واهی وجود تسلیحات کشتار جمعی، حمله به افغانستان و هدف قرار دادن پی در پی مناطق مسکونی و بیمارستان ها، اعمال تحریم های ظالمانه علیه تهران، کشتار مردم توسط نیروهای شرکت های امنیتی همچون بلک واتر در عراق و افغاذنستان، حملات تروریستی و سایبری به تاسیسات هسته ای، کشته شدن تعداد زیادی از مردم کشورهای مختف در حمله پهپادهای آمریکایی و نمونه های حال حاضری همچون عمل نکردن به تعهدات در خصوص اجرای برجام و ضبط غیر قانونی دارائی های ملت ایران تنها بخشی کوچک از جنایت هایی است که آمریکا در چند سال اخیر انجام داده و همواره نیز با افتخار از آنها یاد می کند.
در این میان هر چند در هفته های گذشته مقامات رده بالای آمریکایی در مورد تعلل بانک های غربی برای رابطه با ایران، فشار پنهان واشنگتن برای این بانک ها را رد می کردند اما در جدیدترین اظهار نظر انجام شده «جان کری» وزیر خارجه آمریکا، با حضور در سفارت ایالات متحده در اتریش اعلام کرد ایران مسئول مشکلات ایجاد شده در ایجاد رابطه با بانک های اروپایی است.
کری با حضور در سفارت آمریکا در اتریش اعلام کرد: بسیاری از تعهدات برجام اجرا شده است و تنها یکی سری مشکلات حاشیه ای وجود دارد که خود ایران مسئول آنهاست. توافق با ایران یک اتفاق تاریخی بود که ما توانستیم آن را انجام دهیم. یک سری مشکلات وجود دارد که حل آنها نیازمند زمان خواهد بود.
این وضعیت در حالی اس که بسیاری از بانک ها و شرکت های آمریکایی گفته اند ترس از تحریم های احتمالی آمریکا مانع حضور و سرمایه گذاری آنها در ایران است.
جان کری پیش از این نیز گفته بود خود شرکت ها و بانک های اروپایی تمایل ندارند با ایران معامله کنند.
این وضعیت بیانگر آن است که آمریکا همچنان خود را آقای دنیا می داند و دست زدن به هر اقدامی را حق خود دانسته و معذرت خواهی برای اقدامات اشتباه که اغلب موجب مرگ هزاران انسان بیگناه شده جایی در قاموس این کشور ندارد.

شناسهٔ خبر: 3665211 – دوشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۵ – ۱۱:۵۵
لینک گروه تلگرام پایگاه خبرگزاری کردنور

این خبر رو هم ببینید

دلنوشته عبدالسلام كريمي در پي شهادت رئيس‌جمهوري اسلامي ايران و هيأت همراه

سقوط بالگرد حامل آيت‌الله رئيسي؛ خادم محبوب مردم ايران، دكتر امير عبدالهيان؛ ديپلمات نجيب، آیت‌الله …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *