خانه / اجتماعی / داستان فیش حقوقی یک خبرنگار

داستان فیش حقوقی یک خبرنگار

سنندج – افشای فیش حقوقی برخی از مسوولان کشور، ذهن مرا به عنوان یک خبرنگار ناخوادآگاه به سمت فیش حقوقی خودم جلب کرد، فیشی که در آن حقوقی ناچیز برای قشر خبرنگار منظور می شود.

فرزاد نویدی: با نگاهی به فیش حقوقی من  با چندین بند و تبصره در نهایت خالص پرداختیم یه یک میلیون و ۱۴۰هزار تومان می رسد. این آخرین حکم یک خبرنگار به عنوان کارشناس امور خبری با مدرک لیسانس علوم سیاسی و ۱۵سال سابقه کاری خبری است.
اگرچه قبل از افشای این فیش ها هر از گاهی آن هم در اواخر هر برج به این فیش خیره می شدم و از رقم آن ناراحت و اندوهگین می شدم اما افشای فیش های نامتعارف این بار مرا عمیقا به فکر فرو برد و وادارم کرد گفتاری در این باره بنویسم و درد و دل های بسیاری از حقوق بگیران با فیش های پایین را بازتاب دهم.
کاری به جنبه سیاسی قضیه و اینکه یک جناح به دنبال سیاسی کاری و برجسته کردن معایب یک طیف دیگر است ندارم اگرچه معتقدم این پیگیری و بررسی موضوع و برخورد جدی با دریافت کنندگان این حقوق های نامتعارف بدون سیاسی کاری و به صورت فنی و تخصصی باید در دستور کار دولت قرار گیرد اما آنچه بنده را به عنوان یک خبرنگار و یک حقوق بگیر بیشتر آزارم می دهد فاصله های کهکشانی حقوقم با برخی از مدیران و سایر کارکنان دستگاه های دیگر است.
اگرچه باید خداوند را هزاران مرتبه شکر کنم که حقوق من خبرنگار به نسبت سایر همکاران زحمتکشم قابل توجه بوده و چندین برابر آنها است و برخی از همکارانم با وجود زحمات بیشتر ۱۰درصد حقوق مرا هم نمی گیرند اما این موضوع را می توان مصداق و نمونه عینی بی عدالتی در ساختار اداری کشور دانست.
و اما نکته جالب در ارتباط به تعیین نرخ حقوق و دستمزد در کشور ما بی توجهی متولیان به وضعیت اقتصادی جامعه و تورم و گرانی ناشی از آن است. به عنوان مثال بنده که یک منزل معمولی در یکی از محله های قدیمی شهر سنندج با ۵۰۰هزار تومان اجاره بها و ۱۰میلیون تومان ودیعه کرایه کرده ام تنها ۲۰هزار تومان در فیش حقوقی بنده برای حق مسکن در نظر گرفته اند.
تعیین حقوق و دستمزد به این شیوه این موضوع را به ذهن متبادر می سازد که اعضای شورای حقوق و دستمزد یا در این کشور زندگی نمی کنند و یا توجهی به وضعیت اقتصادی و گرانی و تورم ندارند و یک رقمی را برای چندین سال به عنوان حقوق ثابت در نظر می گیرند و فارغ از شرایط اقتصادی جامعه آن را پرداخت می نمایند!.
در نظر گرفتن ۱۱۰هزار تومان به عنوان حق خوار و بار هم در فیش حقوقی بنده از دیگر موارد قابل توجه است، مبلغی که با آن تنها می توان نان خشک خالی تهیه کرد و به نظر می آید ناعدالتی در میان فیش های حقوقی کاملا هویداست و نیازی به سمت و سوی سیاسی به آن ندارد و فیش حقوقی هزاران نفر مانند بنده گویای این مدعاست که بسیاری از افراد زحمتکش در این جامعه با حقوق های بخور و نمیر به سر می برند و هیچگاه هم صدای آنها به جایی نمی رسد.
مطرح کردن موضوع فیش حقوقی خودم به عنوان خبرنگار در این یادداشت به منزله مطرح کردن مشکلم و سواستفاده از موقعیت شغلی خود نیست بلکه باتوجه به اینکه بسیاری از حقوق بگیران در کشور و به خصوص در استان کردستان شرایطی مانند بنده دارند و اینکه دسترسی آسانتر به فیش و حکم استخدامی خودم داشتم، بود و می خواستم از این طریق مشکلات خیل زیادی از افراد مشابه با خودم را مطرح کنم.
اگر از روی وجدان و برای کسب روزی حلال تلاش و دوندگی نمی کردیم و بیشتر اوقات اداری را بدون کارایی و خدمت به سازمان می گذراندیم شاید نگرانی زیادی از وضعیت دریافتی هایمان نداشتیم اما به زمانی که برای کار می گذاریم و تلاشی که در این راستا می کنیم می بینم که به جسم و روح خودم نیز خیانت کرده ایم.
از سوی دیگر حقوق بگیرانی مانند بنده که حقوقی پایین دریافت می کنند جزو اولین افرادی هستند در این مملکت که مالیات آنها کسر می شود و جمع کسورات آنها برخی اوقات به میانگین مبلغ دریافتی هایشان می رسد و در مقابل دریافت کنندگان حقوق های نامتعارف با لحاظ کردن چندین تبصره و بند و آیین نامه همین مالیات را هم نمی پردازند و این هم از دیگر مصداق های بی عدالتی است.
انتظار افرادی مانند بنده حقوق های ۷۰۰میلیونی تومانی و پاداش های یک میلیارد تومانی نیست و هیچ گاه هم به دنبال آن نبوده و نیستیم اما حداقل انتظار داریم براساس وضعیت اقتصادی کشور و واقعیت های ناشی از تورم و گرانی حقوق ما را پرداخت کنند تا حداقل بتوانیم زندگی عادی خود را با آن بگذرانیم و محتاج دیگران و وام های بانکی با سود کلان نباشیم.

شناسهٔ خبر: ۳۷۱۵۴۲۶ – یکشنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۵ – ۱۰:۲۴

شناسه خبر : 6629

این خبر رو هم ببینید

آیت‌الله مردوخ‌کردستانی از چهره‌های شاخص جریان مشروطه بود

نویسنده و پژوهشگر کردستانی گفت: در زمانی که خود مشروطه‌خواهان نیز درک درستی از جریان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه + سه =