خانه / اجتماعی /  داستان ماهان کرد مریوانی و معلم فداکار

 داستان ماهان کرد مریوانی و معلم فداکار

شفقنا زندگی- مهتاب جعفری: ماهان پسر ۸ ساله مریوانی که با سرطان دست و پنجه نرم می کند این روزها قصه بیماری او، همدری شاگردان و معلم کلاسش زبانزد خاص و عام در اقصی نقاط جهان شده است.

پدر ماهان در حالی که همه اتفاقات خوب رخ داده را مرهون آموزگار مهربان می‌داند، درباره بیماری پسرش می‌گوید: دو سالی می‌شود نزد هر دکتری رفته‌ام، جواب قانع‌کننده نگرفته‌ام. البته واقعیت‌ این است که ماهان را پیش دکتر خوب هم نبرده‌ام. وضع مالی‌ام اینقدر خوب نیست که بتوانم فرزندم را نزد دکتر خوبی ببرم.
کد خبر: ۳۷۴۱۳۱تاریخ انتشار: ۰۶ بهمن ۱۳۹۲ – ۱۷:۳۱ – ۲۶ January 2014
 زمانی که «محمد علی محمدیان» پس از بیست و سه سال تدریس تصمیم گرفت با تراشیدن موی سر درس بدهد، انگیزه‌‌ای جز بیرون آوردن دانش آموز هشت ساله از گوشه‌گیری و تمسخر همکلاسی‌هایش نداشت؛ اما روش ساده‌ای که آموزگار مریوانی در نظر گرفته بود، اینقدر کارآمد ‌شد که آوازه درس وی را جهانی کرد.
به گزارش «تابناک»، به فاصله بیست روز از روایت خبر فداکاری معلم مریوانی برای شاد کردن دل «ماهان»، دانش‌آموز کلاس دومی که از بیماری و تأثیرات آشکار و دردناک آن رنج می‌برد، اکنون خبر می‌رسد که دبستان شیخ شلتوت مریوان یک کلاس دارد که همه ساکنان آن سرتراشیده‌اند؛ دانش آموزان کلاس دومی که به تأسی از معلم نام آشنای خود، سرهایشان را تراشیده و اینقدر به ماهان شبیه شده‌اند که اگر نشناسی، سخت است تشخیص دهی کدام یک از دانش‌آموزان به جبر بیماری متفاوت از بقیه ا
البته آموزگار کلاس با این کار مخالف بوده و پیشتر دلیل این مخالفتش را هم اعلام کرده است: زمانی که بچه‌های کلاس می‌خواستند موهای سرشان را بزنند، نگذاشتم چون فصل سرما بود و مریض می‌شدند
اما مگر می‌شود آموزگاری چون محمدیان داشت و درس پس نداد؟ شاید همین علت ساده کافی بود تا دانش آموزان همه راهی را بروند که آموزگار بزرگشان رفت؛ راهی که هم دل ماهان و خانواده‌اش را شاد کرد و هم موجب شد مریوان، دبستان شیخ شلتوت و ماهان در کانون اخبار قرار گرفته و گامی به مراتب بزرگتر برای تداوم شادی ماهان برداشته شود
شهر پر شد از بنر تقدیر و تشکر. مسئولان از آموزگار تقدیر کرده و به عیادت ماهان رفتند و کار به آنجا رسید که رئیس جمهور در دستوری به وزیر آموزش و پرورش، خواستار تقدیر از آموزگار و رسیدگی به دانش آموز بیمار شد؛ دانش آموزی که به گفته برهان، پدرش، از بیماری ناشناخته‌ای رنج می‌برد که موهایش را برده تا سری بی مو، ابرویی خالی و پلکی بی مژه برای ماهان بگذارد و درد دو چندانی به همراه بیاورد.
پدر ماهان در حالی که همه اتفاقات خوب رخ داده را مرهون آموزگار مهربان می‌داند، درباره بیماری پسرش می‌گوید: دو سالی می‌شود نزد هر دکتری رفته‌ام، جواب قانع‌کننده نگرفته‌ام. البته واقعیت‌ این است که ماهان را پیش دکتر خوب هم نبرده‌ام. وضع مالی‌ام اینقدر خوب نیست که بتوانم فرزندم را نزد دکتر خوبی ببرم.
او می‌افزاید: وقتی معلمش با من تماس گرفت، رویم نمی‌شد که بگویم مشکل مالی دارم و نمی‌توانم فرزندم را نزد دکترهای خوب برم. الان هم نمی‌دانم چگونه از معلمش تشکر کنم. تشکر کنم که برای پسرم سرش را تراشیده، در حالی که خودم هم فکر نکنم بتوانم این کار را برای فرزند خودم انجام دهم.
حالا ماهان شاد است و چه بسا بدون چسب‌هایی که گاه مجبور است به بینی بزند، تمیز دادنش از سایر دانش آموزان و هم‌سالانِ هم‌کلاسی ساده نباشد و این ها به این معناست که هدف نخست محمدیان محقق شده، ولی هنوز نمی‌توان گفت که هدف دوم آموزگار مریوانی هم محقق شده یاخیر؛ جایی که می‌گوید: می‌خواستم با این حرکتم، ابتدا ماهان را شاد کرده و بعد‌ توجه مسئولان را به دانش آموزانی که مشکل دارند، جلب کنم.
اینجاست که باید منتظر بمانیم و ببینیم ‌درس آموزگاری که سیل نظریات گوناگون از دورترین ‌نقاط جهان را به سمتش سرازیر کرده، در مسئولان چه اثری خواهد گذاشت؛ اثری کوتاه مدت و مقطعی یا بلند مدت و با یاد ماندنی؟
دوست داشتنی ترین اتفاق ســال: فداکاری معلم مریوانی و درس اخلاقی که این روزها به ما یاد می دهد
شفقنا زندگی- مهتاب جعفری: ماهان پسر ۸ ساله مریوانی که با سرطان دست و پنجه نرم می کند این روزها قصه بیماری او، همدری شاگردان و معلم کلاسش زبانزد خاص و عام در اقصی نقاط جهان شده است.
و اما قصه از آنجا شروع می شود که روزی ماهان با موهای تراشیده بر سر کلاس حاضر می شود. معلم با تعجب از ماهان می پرسد چرا در این فصل زمستان موهای خود را تراشیده ای؟ که او توضیح می دهد” آقا معلم دست خودمان نبوده به خاطر بیماری دکترها مجبور شدند موهایم را بتراشنند” با این جمله معلم به شدت ناراحت می شود و به فکر فرو می رود. فردا که بر سر کلاس حاضر می شود بچه ها این بار از کار معلم تعجب می کنند که سر خود را تراشیده اما بعد می فهمند این معلم فداکار به خاطر اینکه شاگرد بیمارش بیش از این در میان کلاس به خاطر شکل و شمایلش تنها نباشد او نیز چهره خود را همانند ماهان درآورده است. اما این بار بچه های کلاس هستند که با همنوایی با معلم و همکلاسی خود همگی موهایشان را می تراشند تا به یک شکل درآیند.
آری این است درس اخلاق به همه ما در دورانی که شاهد کم مهری هایی هستیم که گاهی در زندگی مان با یک اتفاق کوچک می توانیم موجب خوشحالی افرادی شویم که شاید تنها امیدهایی باشیم در زندگی آنها.
 نتیجه آزمایش دانش آموز مریوانی اعلام شد:ماهان سرطان ندارد به ˈآلوپسی آره آتا ˈ مبتلا است: 
نتایج آزمایشات دانش آموز بیمار مریوانی که برای تشخیص قطعی به کشور آلمان ارسال شده بود اعلام شد و براساس این نتایج ماهان سرطان ندارد و تنها به ˈآلوپسی آره آتا ˈ مبتلا است.
گروه اجتماعی «تیتریک» ؛ ماهان رحیمی دانش آموز مریوانی که حدود دو ماه پیش براثر مصرف برخی داروهای شیمیایی موهای سرش شروع به ریختن کرد و با اعلام همدردی معلمش در تراشیدن موهای سرش مورد توجه قرار گرفت امروز در پی مشخص شدن نتایج آزمایشاتش معلوم شد که سرطان ندارد.
محمدعلی محمدیان معلم ماهان که همراه با شاگردش در تهران بسر می برد در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، گفت: روز چهارشنبه به بیمارستان رازی تهران مراجعه کردیم و براساس گفته پزشکان، ماهان با بیماری ˈآلوپسی آره آتا ˈ مبتلا است.
آلوپسی ˈآره آتاˈ بیماری پوستی است که در نتیجه از دست دادن مو در روی پوست سر و در نقاط دیگر بدن حاصل می شود. این بیماری معمولاˈ بصورت لکه های گرد، صاف، کوچک یا بزرگ روی پوست سر ایجاد و تا جائیکه تمام موی سر(آلوپسی total) یا کل موهای بدن (آلوپسی universal) ریزش پیدا کند، می تواند پیشروی کند.
این بیماری بطور کلی حدود دو درصد از کل جمعیت را که تنها بیشتر از پنج میلیون نفر آنها در ایالات متحده هستند را در بر می گیرد.
معمولا این بیماری پوستی غیر قابل پیش بینی و دوره ای است و در هر زمان ممکن است مو مجدد شروع به رشد یا ریزش کند و دوره این بیماری در هر فردی متفاوت است.
شایع ترین نوع این بیماری ناشی از اختلالات خود ایمنی (سیستم دفاعی بدن) بوده و ریزش در آن بصورت سکه ای در اندازه های مختلف می باشد که بیماری ماهان از این نوع است.
محمدیان با اشاره به اینکه پزشکان اعلام کردند ماهان سرطان ندارد، افزود: براساس گفته پزشکان این بیماری موجب حمله ور شدن به پیاز موی ماهان شده و منجر به ریزش موی وی شده است اما بیماری خطرناکی نیست.
وی اظهار کرد: پزشکان قطره ای به سر ماهان زده اند که باید تا ۴۸ ساعت بر روی آن بماند تا تاثیر خود را بگذارد و موهای ماهان شروع به رشد کند.
وی افزود: از نظر پزشکان این قطره هیچ گونه عوارضی برای ماهان ندارد و استفاده از آن بلامانع است.
به گفته معلم ماهان، پزشکان تقویت روحیه ماهان را یکی از شروط رشد موی او می دانند و می گویند: تقویت روحیه ماهان می تواند به رویش موهای او کمک دوچندانی کند.
محمدیان با اشاره به اینکه ماهان هم اکنون در ایران و جهان شناخته شده است، گفت: روحیه ماهان بسیار خوب است و از این لحاظ مشکلی ندارد.
وی به تاکید خود به پزشکان نیز اشاره کرد و گفت: باتوجه به اینکه رییس جمهوری، وزرای آموزش و پرورش و بهداشت، استاندار کردستان و سایر مسوولان کشوری و استانی و محلی و مردم در داخل و خارج کشور پیگیر وضعیت جسمانی ماهان هستند، از پزشکان معالج ماهان درخواست کمک بیشتر در جهت تسریع در مداوای شاگردم کردم.
وی با قدردانی از تیم پزشکی ماهان، افزود: پزشکان اعلام کردند تمام توان خود را در جهت مداوای ماهان انجام می دهند.
ماهان قرار است روز پنجشنبه به زادگاهش مریوان بر گردد و کلاهی بر سرش بگذارد و منتظر رویش مجدد موهایش باشد.
ماهان! گویا بهار صدای فریادهایت را شنید و نخواست شرمنده ات شود چرا که قرار است موهایت قبل از آمدنش رشد، کنند!
منبع: ایرناتلخیص شده از خانم حیدری،پرویزی،اسکندری
 

شناسه خبر : 9319

این خبر رو هم ببینید

اراضی ملی؛ معضلی که دست از سر سقزی ها بر نمی دارد

اراضی ملی یا تداخل مالکیت اراضی داخل محدوده یا روستاهای شهرستان سقز، معضلی است که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 5 =