خانه / جریانات تکفیری / داعش، ابزاری برای «اسلامی کردن رادیکالیسم» است

داعش، ابزاری برای «اسلامی کردن رادیکالیسم» است

کارشناسان روسی در نشست کلوپ «ولدای» با تکیه بر یادداشت ­های «اسلام روسی در پس زمینه حوادث خاورمیانه» به موضوع «اسلامی کردن رادیکالیسم» در روسیه پرداختند.

به گزارش خبرگزاری مهر، داعش سازمان شناخته­‌شده­‌ای است که افراد در آخرین لحظه به آن متوسل می‌شوند تا از حیات منفعل به مرگ و رسیدن به زندگی جاودان گذار کنند. پیدا کردن این افراد به ­راحتی میسر نیست زیرا آنها نه جزیی از تشکیلات و سازمان­های اسلامی هستند و نه در سایت­‌های اسلامی عضو می ­شوند.
اولیویه روآ در چارچوب نشست کلوپ «ولدای» ضمن مراسم رونمایی از یادداشت­‌های ولدای «اسلام روسی در پس زمینه حوادث خاورمیانه» به موضوع «اسلامی کردن رادیکالیسم» اشاره کرد.
هدف اصلی این یادداشت تحلیل تأثیر متقابل مناطق اسلامی روسیه و خاورمیانه بر یکدیگر است.
احمد یارلیقاپوف نویسنده گزارش و کارشناس علمی ارشد مرکز مسایل قفقاز و امنیت منطقه‌ای دانشگاه دولتی روابط بین‌المللی مسکو تأکید کرد: نباید تأثیرات حوادث خاورمیانه بر امت اسلامی روسیه را اندک دانست اما اغراق در تأثیرات منفی آن نیز صحیح نیست.
با وجود افکار عمومی، امت اسلامی روسیه در برابر رادیکالیسم از خود ثبات عقیده نشان داده و افرادی که به عضویت سازمان‌های خرابکار درآمده­ اند بسیار اندک هستند. تعامل مسلمانان روسیه با برادران دینی در خاورمیانه بسیار مثبت بوده به­‌گونه­‌ای که با دعوت از استادان خارجی و تحصیل در مدارس خارجی به­‌ویژه در خاورمیانه و شمال آفریقا همراه بوده است.
در حال حاضر جامعه اسلامی روسیه دوران اصلاحات محتوایی و عمیق را پشت سر می ­گذارد. موضوع  نخست و حایز اهمیت، هم­گرایی تمام شاخه ­های سنتی دین و گفت­گو میان آنها است. این امر گامی مهم برای اجتناب از انتشار رادیکالیسم در جوامعی است که اعتقاداتشان به وسیله سایرین به رسمیت شناخته نمی‌­شود. مشکل دیگر، عدم وجود ساز و کارهای حقوقی صحیح و قابل قبول برای حل و فصل مشکلات مردم است که کم اهمیت­تر از موضوع نخست نیست زیرا در این منطقه آداب و رسوم، شریعت و قوانین غیردینی حکومتی به شکلی نامانوس در کنار هم قرار می­‌گیرند.
 مفهوم «اسلام سنتی» بحث برانگیز بوده و بهتر است کنار گذاشته شود. احمد یارلیقاپوف معتقد است که وفاداری به حکومت و عدم گرایش به رادیکالیسم می­توانند تنها معیارهای تعریف «اسلام سنتی» باشند.
ایلشات سائتوف رییس علمی مرکز اسلام‌­شناسی بنیاد مرجانی خاطر نشان می‌کند: سیاست مقامات با واقعیات ارتباط ندارد و به اعلام ممنوعیت‌های مختلف محدود می‌شود. بسیاری از این محدودیت‌ها لازم نبوده بلکه مضر هستند و باعث می‌شوند گروه ­هایی که اهداف مسالمت‌­آمیز دارند به ساختارهای زیرزمینی تبدیل شوند.
کارشناسان به ضرورت گفت­ وگو بین نمایندگان حکومت و کارشناسان در حوزه‌های قفقاز­شناسی، جمعیت‌­شناسی، روان­شناسی، جامعه‌­شناسی و کارشناسان سیاسی همچنین ضرورت راه­ اندازی برنامه کسب تحصیلات اسلامی در کشور به عنوان ابزاری برای مقابله با رادیکالیسم اشاره کرده ­اند.
درباره داعش نیز گفته شد تاکتیک جدید این جنبش در جهت دادن اختیار به ساختارهای محلی کشورهای مختلف برای اعلام خود به عنوان نمایندگان داعش برای هر دو طرف منفعت­‌هایی را در بردارد.
باید متذکر شد که در اغلب موارد تروریسم ماهیت اسلامی ندارد و افراد دست از جان کشیده که از اسلام یاد می‌کنند در واقع به دلایلی بدون ارتباط با اسلام به ترور متوسل می‌شوند.
منبع: رایزنی فرهنگی ایران در مسکو

شناسهٔ خبر: ۳۷۱۲۱۰۹ – چهارشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۵ – ۰۹:۱۸

شناسه خبر : 3143

این خبر رو هم ببینید

زندان‌‌‌ها؛ کارخانه‌جات تولید تروریست تکفیری

زندان‌ها تا چه میزان در گسترش و تعمیق تفکرات تکفیری تأثیرگذار بوده است؟ خطر تبلیغات …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − 13 =