داعش، اقتصاد مناطق کردنشین ترکیه را فلج کرد

فعالان اقتصادی کُرد ترکیه، به خاطر حملات داعش، بازار بزرگ عراق را از دست داده اند

حملات داعش در عراق و تصرف چند شهر مهم این کشور از جمله موصل و مناطق اطراف آن، بر وضعیت اقتصادی ترکیه نیز تاثیر منفی گذاشته است.
 بخش ترکی الجزیره در یک گزارش ویژه به بررسی این موضوع پرداخته و نوشته است:«فعالان اقتصادی جنوب و جنوب شرقی ترکیه، تولیدکنندگان و صادرکنندگان، با معضل و رکود بزرگی مواجه شده اند و به خاطر حملات داعش، نمی توانند همچون گذشته، کالا و خدمات فنی مهندسی خود را به عراق صادر کنند. اگر شما سری به ماردین بزنید، می بینید که بزرگ ترین کارخانه ی آردسازی این استان کردنشین، که پیش تر ده ها کارگر داشت و روزانه 11 کامیون آرد به عراق می فرستاد، حالا غیر از دو نگهبان، هیچ کارگر دیگری ندارد و کارخانه به طور کامل تعطیل شده است. البته این کارخانه ی آردسازی، تنها یکی از 152 کارخانه و کارگاه موادغذایی مناطق کردنشین ترکیه است که تا پیش از رویدادهای اخیر مرتبط با داعش، سالانه یک میلیارد دلار کالا به عراق صادر می کردند و حالا همه ی آنان این بازار بزرگ را از دست داده اند و بسیاری از این کارخانه ها ظرفیت تولید خود را به نصف و یک سوم کاهش داده اند».
در ادامه ی این گزارش آمده است:«بسیاری از صادرکنندگان به دنبال آن هستند تا کاهش صادرات خود را از طریق توافق با مقامات گمرکی ایران حل کرده و اجناس خود را از راه ایران به مناطق امن عراق بفرستند».
الجزیره در پایان به این موضوع اشاره کرده که تنها ظرف یک ماه میزان صادرات کالا از مرز زمینی خابور ترکیه به اقلیم کردستان عراق با کاهش 18 درصدی روبرو شده است.
 
کد مطلب: 66647  |  تاريخ: ۱۳۹۳/۴/۲۹  |  ساعت: ۸ : ۳ – کرد پرس

این خبر رو هم ببینید

استاندار آذربایجان‌غربی: تعدد دستگاه‌های تصمیم گیر در مرزها مانعی برای توسعه است

استاندار آذربایجان‌غربی با تاکید بر ضرورت توسعه پایانه‌های مرزی و مدیرت واحد در مرزهای استان، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *