داعش؛ دشمن فرعی در پوشش دشمن اصلی

ایران و آمریکا هر دو راهبردهایی دارند و از سوی دیگر در حال حمله به راهبرد یکدیگرند. در این جنگِ راهبردها ، داعش وسیله ای است تا آمریکا را در رسیدن به هدفش یاری دهد

زمان انتشار خبر: پنج شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۳ – ۱۹:۴۰
ایران و آمریکا هر دو راهبردهایی دارند و از سوی دیگر در حال حمله به راهبرد یکدیگرند. در این جنگِ راهبردها ، داعش وسیله ای است تا آمریکا را در رسیدن به هدفش یاری دهد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر به نقل از باشگاه خبرنگاران ؛ «سون وو» استراتژیست دوران چین باستان در کتاب «آیین رزم» می‌گوید تا جای ممکن به دشمن حمله مستقیم نکن. بلکه راهبردهای او را بشناس؛ به آن حمله و  راهبردهایی را ناکارآمد کن تا شیرازه سپاهش بپاشد.
یکی از راهبردهایی که در روابط بین‌المللی امروز در جریان است، «تغییر دادن اولویت‌های دشمن» است.
هر کس موفق شود جای اولویت‌های دشمنش را تغییر دهد تا اندازه‌ای پیروزی را نصیب خود کرده است.
این بلایی است که آمریکا بر سر شوروی سابق آورد و اولویت آن را که رشد کمونیسم در جهان بود به مقابله با نفوذ غرب در کشورش تغییر داد.
اکنون در مسائل پیش آمده درباره وضعیت عراق و حمله داعش، امریکا سعی می کند، خود را دشمن این گروهک نشان داده و از آب گل‌آلود ماهی بگیرد. از سویی ماهی‌ای که آمریکا در حال تلاش برای صید آن است، ایجاد تغییر در فهرست اولویت دشمنان ایران است (راهبرد آمریکا). از سوی دیگر نیز راهبرد ایران مقابله با افزایش نفوذ و مقابله با  آمریکا به عنوان دشمن اصلی و شماره یک ملت ایران است.
به عبارت دیگر، ایران یک راهبرد دارد که همانا «در صدر جدول دشمنان اسلام بودن آمریکا» است (این راهبرد  مهمی است که امام خمینی (ره) نصب‌العین همیشگی جمهوری اسلامی ایران کرده است).
آمریکا هم طبق گفته سون وو، راهبردش را از صدر این جدول خارج کردن خود قرار داده است.
در روزهای اخیر، رسانه‌های غربی با دو تاکتیک، یعنی در دستور کار قرار دادن اعلان اخبار دروغین مبنی بر همکاری ایران و آمریکا برای ختم مناقشه داعش، و پررنگ کردن وحشی‌گری‌های داعش در عراق، سعی دارند راهبرد خود را که همانا خارج شدن از صدر جدول دشمنان اسلام است عملی کنند.
نباید از نظر دور بماند که مانند همیشه تاریخ انقلاب، برخی هرچند قلیل هم از داخل ایران دست به دست دشمن دادند و سعی کردند، روابط اصلاح‌ نشدنی ایران با آمریکا را به ائتلاف نزدیک کنند.
رهبر معظم انقلاب  در سخنرانی 14 خرداد در حرم امام خمینی (ره)، پیش از آنکه غربی‌ها تبلیغات رسانه‌ای خود را برای نزدیک شدن و ائتلاف با ایران عملی کنند، به نکاتی اشاره کردند که از اوج سیطره ایشان بر مسائل کلان جهان خبر می‌داد:
«برادران و خواهران عزیز! چالش درونى براى ملت ما عبارت است از اینکه روحیه و جهت نهضت امام بزرگوار را از نظر دور بداریم و فراموش کنیم و آن را از دست بدهیم؛ این بزرگ‌ ترین خطر است. در شناخت دشمنمان اشتباه کنیم؛ در شناخت دوستمان اشتباه کنیم؛ جبهه‌ دشمن و دوست را با هم مخلوط کنیم، نفهمیم دشمن کیست؛ دوست کیست؛ یا در شناخت دشمن اصلى و فرعى اشتباه بکنیم، این هم خطر است. برادران عزیز، خواهران عزیز، عموم ملت ایران توجه داشته باشند که گاهى یکى با شما دشمنى می‌کند، اما اگر دقت کنید دشمنىِ او دشمنىِ‌اصلى نیست، تابعى است از یک عامل دیگر، از یک کس دیگر؛ دشمن اصلى را پیدا کنید؛ والا [اگر] انسان با دشمن فرعى سینه‌ به‌ سینه بشود، هم قواى او تحلیل می‌رود، هم نتیجه‌ کار، نتیجه‌ى مطلوبى نخواهد شد.
امروز یک عده‌اى در بخش‌هاى مختلف دنیاى اسلام به‌ نام گروه‌هاى تکفیرى و وهابى و سَلَفى، علیه ایران، علیه شیعه، علیه تشیع، دارند تلاش می‌کنند، کارهاى بدى می‌کنند، کارهاى زشتى می‌کنند؛ اما این‌ها دشمن‌هاى اصلى نیستند؛ این را همه بدانند. دشمنى می‌کنند، حماقت می‌کنند اما دشمن اصلى، آن کسى است که این‌ها را تحریک می‌کند، آن کسى است که پول در اختیارشان می‌گذارد، آن کسى است که وقتى انگیزه‌ آن‌ها اندکى ضعیف شد، با وسایل گوناگون آن‌ها را انگیزه‌ دار می‌کند؛ دشمن اصلى، آن کسى است که تخم شکاف و اختلاف را بین آن گروه نادان و جاهل و ملت مظلوم ایران مى‌افشاند؛ اینها آن دست پنهانِ سرویس‌هاى امنیتى و اطلاعاتى است. لذا ما مکرر گفته‌ایم این گروه‌هاى بى‌عقلى را که به نام سَلَفى‌گرى، به نام تکفیر، به نام اسلام با نظام جمهورى اسلامى مقابله می‌کنند، دشمن اصلى نمیدانیم؛ ما شما را فریب‌ خورده می‌دانیم؛ به اینها گفته‌ایم: لَئِن بَسَطتَ اِلَىَّ یَدَکَ لِتَقتُلَنى ما اَنا بِباسِطٍ یَدِىَ اِلَیکَ لِاَقتُلَکَ اِنّى اَخافُ اللهَ رَبَّ العَلَمین؛ (۸) تو اگر خطا میکنى، اشتباه میکنى، کمر به قتل برادر مسلمان خودت میبندى، ما تو [آدمِ] نادان و جاهل را کسى نمی‌دانیم که بایستى کمر به قتل او ببندیم؛ البته از خودمان دفاع می‌کنیم، هر کسى به ما حمله بکند، با مشت محکم ما مواجه خواهد شد، این طبیعى است؛ اما معتقدیم اینها دشمنان اصلى نیستند، فریب‌خورده هستند. دشمن اصلى آن دشمن پشت پرده است، آن دست نه‌چندان پنهانى است که از آستین سرویس‌هاى امنیتى بیرون مى‌آید و گریبان مسلمانان را می‌گیرد و آنها را به جان هم مى‌اندازد».
رهبر انقلاب در این بخش از سخنان خود راهبرد دشمن را هدف گرفت و به آن حمله کرد. ایشان با این سخنان، راهبرد دشمن برای عملیات روانی برای نزدیک نشان دادن منافع خود با ایران را ناکارآمد کرد.
با این توضیح، دیگر وظیفه مسئولان، رسانه‌ها و مردم است که توجه‌ آنان به این نکات باشد و با بصیرت خود دشمن اصلی و فرعی را از هم تفکیک کنند و بدانند که وقتی ریشه را زدیم، تنه نیز خواهد افتاد چه برسد به داعش که جز برگ خشکی آویزان از درخت خبیثه شیطان بزرگ، آمریکا نیست.

این خبر رو هم ببینید

با تایید آیت‌الله خامنه‌ای، محمد مخبر، موقتا جانشین ابراهیم رئيسی شد

آیت‌‌الله خامنه‌ای، در پیامی، «درگذشتِ شهادت گونه‌ی» ابراهیم رئيسی، را تسلیت گفتند و نوشتند: «اینجانب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *