داعش در خدمت «سلطان» برای پایان‌ دادن به رویای کردی/ ماهر خطیب

«کردها بر این باورند که آنکارا در توطئه ای دست دارد که گروه های تروریستی را علیه آنها تحریک می کند و این کشور از این طریق قصد دارد به خودمختاری که کردها دارند، پایان دهد. به همین دلیل است که کردها به دولت ترکیه هشدار می دهند که ادامه این سیاست ترکیه به معنای پایان مذاکرات صلح است.»

در شرایطی که ائتلاف بین المللی حملات نظامی خود را علیه گروه تروریستی داعش شروع کرده است،‌ سوالاتی مطرح است مبنی بر اینکه چرا از گروه‌های مردمی کرد در شهر کوبانی (عین العرب) حمایت نمی شود. به ویژه از سوی دولت ترکیه که این شهر سوری در نزدیکی مرزهای آن قرار دارد و تسلط داعش بر این شهر باعث می شود تا این گروه ها تروریستی در مرزهای ترکیه مستقر شود.
کردها بر این باورند که آنکارا در توطئه ای دست دارد که گروه های تروریستی را علیه آنها تحریک می کند و این کشور از این طریق قصد دارد به خودمختاری که کردها دارند پایان دهد. به همین دلیل است که کردها به دولت ترکیه هشدار می دهند که ادامه این سیاست ترکیه به معنای پایان مذاکرات صلح است.
در چند روز اخیر صالح مسلم، رئیس حزب اتحادیه دموکراتیک،‌ از آنکارا دیدن کرد تا اوضاع را با مسئولان ترک بررسی کند. این دیدار به درخواست مقامات آنکارا صورت گرفت ولی در دیداری که بین دو طرف صورت گرفت همان مطالباتی مطرح گردید که طرف کردی حاضر به پذیرش آن نیست؛ ترکیه خواهان پایان خودمختاری کردها،‌ قطع رابطه با دولت سوریه – رابطه ای که اساسا وجود ندارد – و حمایت از مرزها می‌ باشد.
در همین راستا،‌ ابراهیم کردو،‌ رئیس شورای روابط خارجی در کوبانی،‌ تاکید می کند که آنها تا این لحظه هیچ نشانه مثبتی از ناحیه طرف ترک مشاهده نکرده اند؛ درحالی که درگیری ها با شدت هرچه تمام تر و به صورت همه جانبه علیه شهر به محاصره درآمده کوبانی درجریان است. وی تصریح می کند که خودمختاری که از همان آغاز حوادث سوریه در این منطقه به وجود آمده است،‌ برای آنکارا یک بحران است و این ترکیه عزم خود را جزم کرده است تا از طریق داعش این خودمختاری را از بین ببرد.
کردو تاکید می کند که خودمختاری کردها تامین کننده امنیت و ثبات است و نمی توان از آن صرف نظر کرد؛ همچنانکه بیانگر اراده و خواستی دموکراتیک است که نتیجه نهایی آن صلح است؛ امری که ظاهرا ترکیه راضی به آن نیست. وی همچنین تاکید می کند که شهر کوبانی سقوط نخواهد کرد و کردها تا آخرین نفر از این شهر و خودمختاری که دارند دفاع خواهند کرد و حتی با تسلط داعش بر عین العرب موضوع خودمختاری کردها به پایان نخواهد رسید چرا که گستره جغرافیایی آن بسیار وسیع تر است.
در همین رابطه یک مسئول دیگر حزب اتحادیه دموکراتیک تاکید می کند که ترکیه دشمنی خود را با کردها پنهان نکرده و سال ها قتل و کشتار و تخریب روستاها موید این موضوع است. امروز هم ترکیه مسئول وضعیتی است که در کوبانی رخ داده است؛ چرا که به صورت مستقیم از گروه های تروریستی حمایت می کند. وی دلیل این اتهام خود را سخنان جو بایدن،‌ معاون رئیس جمهور ایالات متحده امریکا،‌ می داند که ترکیه را به حمایت از داعش متهم کرده بود اما بعد مجبور شد حرف خود را پس گرفته و از رجب طیب اردوغان عذرخواهی کند.
همین مقام مسئول از آماده سازی زمینه برای وضعیت پیش آمده ی کنونی سخن می گوید و تصریح می کند که حزب اتحادیه دموکراتیک متهم شده است که در کنار نظام بشار اسد،‌ رئیس جمهور سوریه،‌ است؛ امری که این مقام مسئول آن را به شدت تکذیب کرده و می گوید این خود اردوغان بود که قبل از حوادث سوریه بشار اسد را «برادر و دوست» خطاب قرار می داد. وی این سوال را نیز مطرح می کند که آیا بهای آزادی شهروندان ربوده شده ترکیه چشم پوشی این دولت ترکیه در قبال حمله به عین العرب بوده است؟
براین اساس است که این مقام مسئول در حزب اتحادیه دموکراتیک بر یک موضوع مهم – برای کردها – تاکید می کند. موضوعی که عبد الله اوجالان رهبر حزب کارگران کردستان نیز به صراحت درباره آن گفت: هدف از حمله به کوبانی پایان دادن به خودمختاری کردها است و چنانچه داعش موفق شود، مذاکرات صلح با ترکیه متوقف می شود. وی تاکید کرد: ترکیه بیشتر از هر کشور دیگری شخصیت کردها را می شناسد و تسلط داعش بر کوبانی به معنای پایان آرمان به حق آنها نیست.
این در حالی است که ترکیه از موفقیت پروژه استقلال کردها در شمال سوریه وحشت دارد؛ چرا که این امکان وجود دارد که شهروندان کرد این کشور به این پروژه بپیوندند. این مقام مسئول حزب اتحادیه دموکراتیک تاکید می کند واحدهای حمایت مردمی اولین کسانی بودند که در سوریه در مقابل داعش ایستادند و از شرکت در ائتلاف بین المللی که هم اکنون ایجاد شده است نیز استقبال کردند. اما این ائتلاف برای حمایت از آنها هیچ کاری انجام نداده است.
نتیجه سخن اینکه کردها به دشمنی مداوم ترکیه با خود باور دارند و این کشور را مسئول کشتار جدیدی می دانند که ممکن است در کوبانی رخ دهد. آنها بر این باورند که ترکیه قصدی برای مبارزه با تروریسم ندارد؛ به ویژه اینکه به صورت مستقیم از آنها خواسته است تا به خودمختاری خود پایان دهند تا اینکه در مقابل از آنها برای مقابله با داعش حمایت کند.
منبع: النشره
ترجمه‌: پایگاه‌ خبری – تحلیلی وانا
 
 
کد مطلب: 71511  |  تاريخ: ۱۳۹۳/۷/۲۰  |  ساعت: ۱۰ : ۸

این خبر رو هم ببینید

سید ابراهیم رئیسی خادم‌الرضا (ع) و هشتمین رئیس جمهوری اسلامی ایران عصر یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ در سانحه بالگرد به شهادت رسید.

إِنَّا لِلَّهِ وَإِنَّا إِلَيْهِ رَاجِعُونَ سید ابراهیم رئیسی خادم‌الرضا (ع) و هشتمین رئیس جمهوری اسلامی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *