خانه / سیاسی / داعش دشمن شیعه و سنی است/ عادل عبدالمهدی

داعش دشمن شیعه و سنی است/ عادل عبدالمهدی

«نمی توانیم بر تروریسم مستولی شویم بدون این که همکاری و همراهی اهل تسنن را اعم از علما و رهبران آنها و مردمانشان را به دست نیاوریم. همان طور که سنی ها نیز نمی توانند از پس تروریسم و خشونت آزاردهنده بر آیند بدون این که همکاری شیعیان و مراجع آنها و رهبران و مردمانشان را به دست آورند. این هدف تنها در صورت حفظ روابط با یکدیگر امکان پذیر است.»

«نمی توانیم بر تروریسم مستولی شویم بدون این که همکاری و همراهی اهل تسنن را اعم از علما و رهبران آنها و مردمانشان را به دست نیاوریم. همان طور که سنی ها نیز نمی توانند از پس تروریسم و خشونت آزاردهنده بر آیند بدون این که همکاری شیعیان و مراجع آنها و رهبران و مردمانشان را به دست آورند. این هدف تنها در صورت حفظ روابط با یکدیگر امکان پذیر است.»
 انتقال داعش از کسوت یک گروه انتحاری سری و مجموعه ای خفته که از رویارویی مستقیم خودداری می کرد و بیشتر ترجیح می داد بیشتر به عملیات تخریبی سری بپردازد به گروهی هجومی که به دنبال مناطقی جدید برای اعلام “خلافت اسلامی” است، بیانگر برآوردهای اشتباه حکومت های عراقی و منطقه ای درباره عملکرد چنین گروه هایی است.
آن هم به رغم حملات خطرناک آنها و هزینه های بسیار سنگینی که در بر داشته اند. برتری داعش فقط از لحاظ نطامی نیست، بلکه توانسته پرچم شعارهایش را برافرازد و راه و سلوک خود را به خوبی نشان دهد. حتی عملکرد سری آن، سرعت تحرکاتش و ترورها و خودروهای بمب گذاری و عملیات انتحاری اش همگی نشان از تلاش برای ایجاد رعب و وحشت همگانی ای دارد که ریشه اش در فضایی مجهول است.
از سویی گسترش این تفکر نزد مردم که دولت مرکزی ضعیف است و در برابر نیروهای کم آن قدرت ندارد و قدرت حقیقی ای توانایی رویارویی با آن را ندارد باعث شده است تا مردم از سر ناچاری تسلیم شوند. حکومت دست پاچه از این وضعیت به دستگیری های فله ای و تخریب و مبارزه و جنگ پرداخته است که تنها به نوعی خدمت به تروریسم و گسترش دایره حضور آن محسوب می شود. ترس از چیزی مجهول بزرگترین ترس است. وقتی که تروریسم از فعالیت زیرزمینی به روی سطح می آید همه ساختارها و چارچوب خود را از دست می دهد و دست به انتحار ذاتی می زند. این نتیجه حرکت های سری مبتنی بر ترور و ایجاد و گسترش خشونت است. همانند خوارج که امام علی (ع) می گفت: «آنها می خواهند به کلام حق از طریق باطل برسند.» که در آخر خون پاک خود را نیز در راه جنگ با آنها تقدیم کرد. یا “حشاشین” که نامشان برگرفته از (Assissin) است. اوج قدرت آنها عملیات سری و ترور بود و به رغم آن که نزدیک به ۵۰ مورد ترور انجام دادند که از جمله آنها ترور وزیر “نظام الملک” بود اما نتیجه این رعب و وحشت تقویت امپراطوری وقت بود. یا حرکت “نارودنایا فولیا یا همان قدرت ملت” روسیه و ترورهای آن که تا ترور قیصر به دست “اکساندر اولیانوف”، برادر لنین و صدها حرکت مشابه دیگر رسید. هدف آنها گسترش کشتار و وحشت بود و منتظر بودند تا واکنش های طوفانی از سوی مردمی به وجود آید تا از آن به سود منافع خود استفاده کنند.
با وجود گسترش بسیار داعش و اعلام خلافت از سوی آن، ایجاد وحشت و دشمنی بیش از دستاوردهای اش بوده است. هر چه می گذرد بطلان مواضع هم پیمانانش بیشتر آشکار می شود و خودشان را بیشتر در معرض برخورد می بینند. داعش یک گروه سیاسی نیست که مشارکت را بپذیرد، بلکه مرکبی است که از آن استفاده می کنند تا به مقصد برسند و سپس آن را به کناری رها می کنند.
داعش از تجاوزها و دستگیری ها و کشتار و فساد و ضعف زیربناها و نقصان خدمات استفاده کرد و از شکایت های اجتماعی و اختلاف های طایفه ای و سیاسی بهره برد و در محیط سیاسی و مدنی و عشایری کشور متبلور شد و اجازه فعالیت یافت. اما فتوای آیت الله سیستانی و نهضتی که نزد نیروهای مردمی و امنیتی ایجاد کرد و دعوت هایی که به دنبال آن صورت گرفت و انتظار می رود جدی باشند و به شراکت حقیقی در روند سیاسی کشور منجر شوند و همچنین به دست کشیدن از سیاست های اشتباه و طایفه ای بینجامد، می تواند برای داعش سنگین تمام شود و در سایه تحرکات منطقه ای و بین المللی علیه آن داعش را از رسیدن به اهدافش ناکام بگذارد.
به زودی داعش مجبور خواهد شد که درگیری های خود را محدود به مناطق و افراد هم مذهب خود کند چرا که به زودی گروه هایی که اکنون پیرامونش را گرفته اند به مخالفت با آن بر خواهند خواست و علیه آن خواهند جنگید. داعش با رویه خصمانه و افراطی ای که در پیش گرفته است، باعث می شود تا مخالفانش متحد شوند و در نهایت دست برتر را بیابند. اگر چه سیاست های اشتباه را نیز باید در نظر داشت که باعث می شود امور به سمت اتخاذ سیاست های سخت پیش برود.
 نمی توانیم بر تروریسم مستولی شویم بدون این که همکاری و همراهی اهل تسنن را اعم از علما و رهبران آنها و مردمانشان را به دست نیاوریم. همان طور که سنی ها نیز نمی توانند از پس تروریسم و خشونت آزاردهنده بر آیند بدون این که همکاری شیعیان و مراجع آنها و رهبران و مردمانشان را به دست آورند. این هدف تنها در صورت حفظ روابط با یکدیگر امکان پذیر است. تروریسم به رغم دشمنی طایفه ای و تکفیری اش با شیعه در رقابت سیاسی و جمعیتی و اجتماعی در عالم حقیقت ناتوان است. هر چه در این راه بیشتر ممارست بورزد شیعه به نظم و اتحاد و واکنش اجتماعی یکسان بیشتر متمایل می شود. اعمال خصومت بیشتر به جای تضعیف باعث تقویت شیعه می شوند، با وجود این که تا کنون قربانی و هزینه های بسیاری پرداخته است. این تجربه در افغانستان و پاکستان و الجزایر و یمن و عربستان و مصر و عراق و سوریه و سومالی و چاد و مالی و جاهای دیگر به انحای مختلف ثابت شده است، هدف اصلی تروریسم ایجاد دولتی تروریستی برای به دست گرفتن رهبری زمامداری مسلمینی است که اکثریت آن را اهل تسنن تشکیل می دهند. درگیری های اساسی و بزرگ در حقیقت بر روی زمین اهل تسنن و با مردم آنها صورت می گیرد. این صحیح است که الآن هدف آنها کشتار شیعیان است اما در نهایت هدفشان مناطق اهل تسنن و مردمان آنها خواهد بود.
 آن چه به گسترش تروریسم کمک می کند این است که هنوز بعضی از اهل تسنن بر این باورند که خطر تروریسم برای آنها بیشتر از خطر شیعیان است. برای همین از تروریسم با روی باز استقبال می کنند و به آن کمک می کنند و پیمان می بندند. از سوی دیگر برخی از شیعیان نیز تمایزی میان تروریسم و اهل تسنن قائل نمی شوند، برای همین در حرف ها و کارهایشان اشتباهات بزرگی مرتکب می شوند که تنها به تروریسم و اهداف آن کمک می کند و باعث تقویت آن می شود. تا زمانی که دو طرف تفاوت این دو را درک نکنند نمی توانند دستاوردی در مبارزه با تروریسم داشته باشند. استراتژی این مروج مرگ، استفاده از اختلاف ها و نقاط ضعف طرف های مقابل برای تقویت خودش است و هزینه های چنین خطایی را نه تنها سیاستمداران بلکه مردم و کل جهان پرداخت خواهند کرد.
منبع: سایت مجلس اعلای اسلامی عراق
 
کد مطلب: ۶۶۷۸۳  |  تاريخ: ۱۳۹۳/۴/۳۱  |  ساعت: ۸ : ۱۲

شناسه خبر : 18631

این خبر رو هم ببینید

امیر دریادار ایرانی: امروز هیچ قدرتی توان تجاوز به مرزهای دریایی ایران را ندارد

فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران گفت: امروز به واسطه اقتداری که در مرزهای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده − هفت =