داعش: کرکوک را برای کردها رها نخواهیم کرد

یکی از فرماندهان گروه موسوم به دولت اسلامی عراق و شام «داعش» گفت: داعش نسبت به کردها دارای یک کینه قدیمی است و به همین جهت کرکوک را برای آنها رها نخواهد کرد

آژانس خبری- تحلیلی زریان؛ یکی از فرماندهان گروه موسوم به دولت اسلامی عراق و شام «داعش» گفت: داعش نسبت به کردها دارای یک کینه قدیمی است و به همین جهت کرکوک را برای آنها رها نخواهد کرد.
ابوبکر الجنابی درمصاحبه با روزنامه کویتی «الرای» افزود: مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان با شناختی که از داعش دارد نیروهای خود را به حال آماده باش درآورده و قصد الحاق کرکوک به اقلیم کردستان را دارد، ولی داعش به علت کینه قدیمی که از کردها دارد، نخواهد گذاشت کرکوک به اقلیم ملحق شود.
الجنابی افزود: اکنون نوعی هرج و مرج در عراق بوجود آمده و این هرج و مرج به جنگی سنی علیه شیعه و کرد تبدیل شده است.
وی درپاسخ به سئوالی درخصوص اینکه چه گروه‌هایی با داعش در عراق همکاری می‌کنند، گفت: عناصر نقشبندیه و «جیش المجاهدین» و “جیش الاسلام» در عملیات‌ داعش در شهرهای شمالی عراق شرکت دارند.
وی در پاسخ به سوالی درباره تفاوت حزب بعث عراق و سوریه گفت: عناصر نقشبندیه و حزب بعث عراق با حزب بعث در سوریه کاملا” متفاوت هستند. البته عزت ابراهیم الدوری (معاون سابق صدام) در همکاری خود با داعش اهداف دیگری را دنبال می کند. باید بگویم که تاکنون از او رفتار مشکوکی مشاهده نشده است.
این فرمانده‌ داعش در پاسخ به این سوال که زمان آغاز عملیات این گروه‌ در موصل را چگونه انتخاب کردید، گفت: ما مطلع شدیم که در صلاح الدین و موصل بزودی اتفاقاتی خواهد افتاد، اما زمانش را نمی‌دانستیم. کل آن چیزی که می‌دانستیم این بود که جنگی هست و ما برای آن آماده می‌شویم و امور غافلگیرکننده‌ای هست که طرف‌های زیادی در آن شرکت دارند. برخی نیروهای داعش نیز قبلا” و پیش از آغاز عملیات در داخل موصل حضور داشتد و به همین دلیل عملیات نظامی علیه نیروهای عراقی طبق برنامه‌ریزی آغاز شد.
الجنابی در پاسخ به این سوال که چرا به بغداد حمله نمی‌کنید؟ ضمن پنهان نکردن بیم و نگرانی خود از حضور شیعیان و تعداد زیاد آنان در بغداد گفت: موصل نزدیک به دو میلیون نفر جمعیت دارد، اما جمیت بغداد بیش از 6 میلیون نفر است. همچنین در کاظمین و الشعله تعداد زیادی از شیعیان زندگی می کنند. نیروهای داعش اکنون نیز در قلب بغداد و جنوب و شمال بابل و در دیالی و کرکوک حضور دارند، و لی پایگاه نظامی التاجی و فرودگاه بین المللی بغداد مانند سدی در مقابل ما قرار دارد. اکنون درگیری‌هایی نیز در پالایشگاه بیجی در جریان است. ما قصد داریم پس از پایان این درگیری ها به سوی پایتخت عراق حرکت کنیم.
وی درپاسخ به پرسشی در خصوص نحوه ورود نیروهای داعش به بغداد گفت: ورود نیروهای داعش به بغداد آسان نیست، ولی نباید فراموش کرد که بیشتر فرماندهان دولت عراق و شام (داعش) فرماندهان نظامی سابق عراق هستند و با فرماندهان کنونی و سابق ارتباطاتی دارند که این مسئله خیلی از کارها را برای حمله به بغداد آسان می‌کند.
همچنین مدعی شد: بسیاری از نیروهای عراقی درمقابل داعش مقاومت نمی کنند و حاظر به فداکاری و جان نثاری برای نوری مالکی نیستند و اکثرشان نمی خواهند درجنگ با داعش کشته شوند و خانواده های خود را بی سرپرست بگذارند.
الجنابی در پاسخ به این سوال که آیا شما برای لبنان هم طرح و برنامه‌ای دارید، گفت: پاسخی نمی‌دهم اما می‌توانم بگویم که بزودی تحولی را در لبنان خواهیم دید.
این فرمانده گروه داعش در واکنش به این سوال که چرا داعش در عراق با سنگدلی کمتری در مقایسه با سوریه عمل می‌‌کند گفت: عراق با سوریه متفاوت است. اگر وضعیت عراق مانند سوریه بود ما هم با سنگدلی و خشونت بیشتری با عراقی ها رفتار می کردیم . ما خشنونت را درسال 2006 آغاز کردیم، اما بعدها از این خشونت و سنگدلی خود تجربه هایی کسب کردیم.
وی در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه باز شدن دو جبهه در سوریه و عراق برای داعش مشکل نیست و آن را تضعیف نمی‌کند، گفت: دو نیروی داعش در سوریه و عراق به طور جداگانه عمل می‌کنند.
الجنابی درپابان مصاحبه خود با روزنامه «الرای» خطاب به کسانی که بگفته وی در گذشته معتقد بودند داعش جنگ در سوریه را به جبهه النصره خواهد باخت گفت: این افراد باید اکنون ببینند که اوضاع چگونه به سود داعش به پیش می رود.
 

این خبر رو هم ببینید

با تایید آیت‌الله خامنه‌ای، محمد مخبر، موقتا جانشین ابراهیم رئيسی شد

آیت‌‌الله خامنه‌ای، در پیامی، «درگذشتِ شهادت گونه‌ی» ابراهیم رئيسی، را تسلیت گفتند و نوشتند: «اینجانب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *