داوطلبان کردستان در انتخابات مجلس یازدهم ۳۰ درصد افزایش یافت

 حسین خوش اقبال روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: برای شرکت در انتخابات دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی ۲۷۸ نفر در پنج حوزه انتخابیه کردستان ثبت نام کردند که نسبت به دوره دهم که ۲۱۳ نفر بود،  ۶۵ نفر بیشتر است.

وی اضافه کرد: در این دوره از انتخابات ۲۸ نفر از داوطبان را زنان تشکیل می‌دهند که مشارکت بانوان در این دوره نیز نسبت به ۲۱ نفر ثبت نامی دوره قبل، ۳۳.۳۳ درصد رشد داشته و نسبت مردان نیز از ۱۹۲ نفر دوره قبل با ۵۸ نفر رشد ۳۰ درصد افزایش داشته و به ۲۵۰ نفر رسیده است.

رییس ستاد انتخابات کردستان افزود: مدرک تحصیلی داوطلبان این دوره از انتخابات شامل ۱۶ نفر دانش‌آموخته کارشناسی، ۲۲۰ نفر دانش آموخته کارشناسی ارشد، ۳۷ نفر دانش آموخته دکترا و پنج نفر نیز دانش آموخته علوم حوزوی است.

خوش اقبال تاکید کر د: نسبت تعداد داوطلبان به هر کرسی نمایندگی مجلس شورای اسلامی در این دوره در حوزه انتخابیه  سنندج، کامیاران و دیواندره ۴۷ نفر، حوزه انتخابیه بیجار ۵۰ نفر، حوزه انتخابیه قروه و دهگلان ۴۲ نفر، حوزه انتخابیه سقز و بانه ۳۷ نفر، و حوزه انتخابیه مریوان و سروآباد نیز ۵۵ نفر است.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار کردستان یادآور شد: داوطلبان ثبت نام کننده در این استان از مذاهب مختلف اسلامی، احزاب و طیف‌ها و گروه‌های سیاسی و تشکل‌های مختلف مردمی هستند.

وی با اشاره به اینکه ۳۱ هیات اجرایی صلاحیت داوطلبان یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در این استان را بررسی می‌کنند، گفت: این هیات‌ها در بازه زمانی مقرر و به موقع تشکیل شده و شامل پنج هیات اصلی در مراکز حوزه‌های انتخابیه و ۲۶ هیات در حوزه‌های فرعی است.

خوش اقبال اضافه کرد: فرایندهای انتخابات در این استان بر اساس روز شمار انتخاباتی به انجام می‌رسد و طبق این روز شمار مقرر شده هیات‌های اجرایی رسیدگی به صلاحیت داوطلبان را از امروز ۱۷ تا ۲۶ این ماه به مدت ۱۰ روز انجام دهند و در  روز ۲۷ آذر نتایج بررسی صلاحیت‌ها را به شخص داوطلب اعلام کنند.

استان کردستان دارای پنج حوزه انتخابیه و ۶ نماینده در مجلس شورای اسلامی است، (حوزه انتخابیه سنندج شامل شهرستان‌های سنندج، کامیاران و دیواندره ۲ نماینده، حوزه انتخابیه بیجار یک نماینده، حوزه انتخابیه قروه شامل شهرستان‌های قروه و دهگلان یک نماینده، حوزه انتخابیه سقز شامل شهرستان‌های سقز و بانه یک نماینده و حوزه انتخابیه مریوان شامل شهرستان‌های مرویان و سروآباد یک نماینده) است.

این خبر رو هم ببینید

دلنوشته عبدالسلام كريمي در پي شهادت رئيس‌جمهوري اسلامي ايران و هيأت همراه

سقوط بالگرد حامل آيت‌الله رئيسي؛ خادم محبوب مردم ايران، دكتر امير عبدالهيان؛ ديپلمات نجيب، آیت‌الله …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *