خانه / سیاسی / «داوود اوغلو»: همچنان از حماس حمایت خواهیم کرد

«داوود اوغلو»: همچنان از حماس حمایت خواهیم کرد

وزیر خارجه ترکیه گفت که آنکارا همچنان از حماس به دلیل آنکه بار قضیه فلسطین را به دوش می‌کشد و برای مردمش مبارزه می‌کند، حمایت می‌کند.
 

 «احمد داوود اوغلو» وزیر خارجه ترکیه گفت که کشورش از مواضع حماس حمایت خواهد کرد و در کنار آن خواهد ایستاد زیرا بار قضیه فلسطین را به دوش می‌کشد و برای مردمش مبارزه می‌کند.
وی افزود که آنکارا در کنار هر سازمان یا شخصی که برای منافع ملت فلسطین تلاش می‌کند، می‌ایستد.
داوود اوغلو گفت: کسانی که از ترکیه به خاطر حمایتش از جنبش حماس انتقاد می‌کنند از توازنات موجود در خاورمیانه خبر ندارند و مقالات خود را در دفاتر خود می‌نویسند بدون آنکه واقعیت منطقه را درک کرده باشند.
وی با اشاره به اینکه نمی‌توان تلاشهای حماس برای دستیابی به توافق آتش‌بس میان صهیونیست‌ها و فلسطینی‌ها را نادیده گرفت، گفت: اشتباه است که مذاکرات آتش‌بس میان مصر و اسرائیل بدون مشورت با حماس ادامه یابد. نمی‌توان اراده ملت فلسطین را نادیده گرفت و این دلیل اصلی تاخیر در تحقق آتش‌بس است.
وزیر خارجه ترکیه در ادامه بر اهمیت نقش مصر در مسئله فلسطین تاکید کرد و گفت: ترکیه تلاش ندارد که نقش مصر در مرحله دستیابی به توافق آتش‌بس را نادیده بگیرد اما طرف حقیقی فلسطینی‌ها هستند و بدون موافقت حماس و سایر گروه‌های فلسطینی آتش‌بس محقق نمی‌شود.
داوود اوغلو با تاکید بر اینکه در حماس افکار و نظرات متعددی وجود دارد و تنها یک نفر در آن حاکمیت نمی‌کند بلکه تمام اقدامات آنها بر پایه مشورت است، تصریح کرد: جنبش حماس یک جنبش بین‌المللی نیست و هیچ جنگجوی خارجی در آن نیست بلکه تمام اعضای آن برای دفاع از اراضیشان مبارزه می‌کنند.
وی درباره اقدام حماس در رد طرح ابتکاری مصر گفت که حماس درباره بندهای اجرای این طرح ملاحظاتی دارد و درباره اقدامات اسرائیل پس از آتش‌بس هیچ ضمانت و تضمینی ندارد.
وزیر خارجه ترکیه درباره آتش‌بس موقت ۱۲ ساعته میان دو طرف که شنبه اجرایی شد گفت:ما در ابتدا ۲۴ ساعت را پیشنهاد کردیم اما اسرائیل این پیشنهاد را رد کرد. سپس روی ۱۲ ساعت توافق شد. من آرزو می‌کنم که دو طرف به آتش‌بس دایمی دست یابند یا دست‌کم طی تعطیلات عید فطر آتش‌بس برقرار بماند.

شناسه خبر : 18559

این خبر رو هم ببینید

بلومبرگ: سرکردۀ جدید داعش در استانبول دستگیر شد

روزنامۀ بلومبرگ از قول مقامات ترکیه مدعی شد، سرکردۀ جدید داعش در استانبول توسط پلیس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − شش =