دبیرکمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز کردستان: قاچاق کالا باعث بیکاری بیش ۱۰۰۰ کردستانی شده است

سنندج- دبیر کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز کردستان گفت: در چند سال اخیر قاچاق موجب بیکاری بیش از هزار نفر در استان به دلیل تعطیلی واحدهای تولیدی شده است.

رضا میرزایی امروز دوشنبه در نشست تخصصی کارشناسان سازمان های مردم نهاد استان که با هدف ارائه راهکارهای پیشگیرانه از قاچاق کالا و ارز در سالن شهدای گمنام استانداری برگزارشد، گفت: ما مسئولان بیشتر در عرصه مبارزه سخت افزاری و سازمان های مردم نهاد در زمینه نرم افزاری رسالت مبارزه با قاچاق کالا و ارز را برعهده دارند.
وی عنوان کرد: شناسایی تهدیدها، چالش و آسیب های موجود در جامعه و یافتن راهکارهای مناسب و ارائه آن به مسئولان از رسالت های سازمان های مردم نهاد است.
وی با اشاره به اینکه سازمان های مردم نهاد در خصوص جلب مشارکت های مردمی و تسهیل امور نقش بسزایی برعهده دارند، افزود: یکی از کارکردهای مهم سمن ها تربیت سرمایه اجتماعی از طریق آگاه سازی آن‌ها نسبت به آسیب های موجود است.
دبیرکمیسیون برنامه ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا وارز کردستان بیان کرد: قاچاق مستقیماً اقتصاد کشور را مورد حمله قرار می‌دهد و از منظر دیگر هم قاچاق معضلی اجتماعی هم محسوب می شود.
میرزایی ادامه داد: قاچاق خاص استان وکشورما نیست و در تمامی کشورها به ویژه کشورهای جهان سوم ودر حال توسعه این معضل وجود دارد چراکه هیچ کشوری با اتکا به تولیدات داخلی نمی‌تواند نیازهای خود را تأمین کند و نیاز به مبادلات مرزی وتجاری دارد و همین مسأله منجر به ایجاد بستر پدیده قاچاق می شود.
وی با اشاره به اینکه قاچاق بزرگترین ضربه را به واحدهای تولیدی وارد می کند، گفت: در چند سال اخیر قاچاق در کردستان موجب تعطیلی ۷۳ واحد تولیدی و در نتیجه بیکاری هزار و ۸۳ نفر از کارگران این واحدها شده است.
وی با بیان اینکه اقدام‌ها مطلوبی در این استان در مبارزه با قاچاق شده و می شود، بیان کرد: سال گذشته ۵۳ باند قاچاق و در سه ماهه امسال هم ۲۵ باند دراستان منهدم شده است.
دبیرکمیسیون برنامه ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا وارز کردستان اظهارداشت: در سه ماهه امسال ۲۹ میلیون و ۹۱۲ هزار و ۴۰۰ نخ سیگار دراستان کشف شده که نسبت به مدت مشابه آن در سال گذشته ۹ درصد کاهش داشته است.

این خبر رو هم ببینید

با تایید آیت‌الله خامنه‌ای، محمد مخبر، موقتا جانشین ابراهیم رئيسی شد

آیت‌‌الله خامنه‌ای، در پیامی، «درگذشتِ شهادت گونه‌ی» ابراهیم رئيسی، را تسلیت گفتند و نوشتند: «اینجانب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *