خانه / سیاسی / دبیر انجمن صنایع فرآورده‌های لبنی استان کردستان: جایگزینی شیر استریل در طرح توزیع شیر مدارس غیرکارشناسی است .

دبیر انجمن صنایع فرآورده‌های لبنی استان کردستان: جایگزینی شیر استریل در طرح توزیع شیر مدارس غیرکارشناسی است .

دبیر انجمن صنایع فرآورده‌های لبنی استان کردستان با ذکر دلایلی، جایگزینی شیر استریل به جای پاستوریزه در طرح توزیع شیر مدارس را غیرکارشناسی دانست.

جایگزینی شیر استریل در طرح توزیع شیر مدارس غیرکارشناسی است
مسعود حسن‌نژاد امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در سنندج، اظهار کرد: هدفمندی یارانه‌ها و حذف کامل یارانه شیر “علیرغم پیش‌بینی هدفمندی و نه حذف آن” با شروع و انجام آن افزایش قیمت محصولات لبنی و در نتیجه کاهش مصرف آن در سطح کشور را به دنبال داشته است.
وی با بیان اینکه این موضوع بویژه در استان‌های کم برخوردار و ضعیف از نظر اقتصادی، پررنگ‌تر بوده است، گفت: صنعت شیر و لبنیات کشور به چنان مرحله‌ای رسیده که با ادامه روند فعلی، بدون اغراق بسیاری از صنایع لبنی کوچک و متوسط به تعطیلی کشانده خواهد شد و آن همه ظرفیت از بین خواهد رفت.
دبیر انجمن صنایع فرآورده‌های لبنی استان کردستان با یادآوری مصوبات دوازدهمین جلسه ستاد هدفمندی یارانه‌ها در تاریخ پنجم خرداد ماه امسال، گفت: در آن جلسه قرار شد در طرح توزیع شیر مدارس از شیر استریل به جای شیر پاستوریزه معمول استفاده شود.
حسن‌نژاد با بیان اینکه این تصمیم غیرکارشناسی و تبعیض‌آمیز است، گفت: نشانه‌ای از تدبیر در این تصمیم دیده نمی‌شود و می‌توان برای آن دلایلی نیز ذکر کرد.
وی اظهار کرد: استریل کردن و بسته‌بندی شیر، فرآیندی پرهزینه است که با توجه به ماندگاری بالای آن “۶ ماه” برای مناطق صعب‌العبور و گرمسیر حاره‌ای که شیر پاستوریزه در آن ماندگاری کمی دارد، مناسب است، بنابراین اجرای این طرح هزینه بیشتری به بودجه وارد می‌کند.
دبیر انجمن صنایع فرآورده‌های لبنی استان کردستان، خاطرنشان کرد: مواد بسته‌بندی شیر استریل، صددرصد وارداتی است و این موضوع به دور از رهنمودهای اقتصاد مقاومتی خواهد بود.
حسن‌نژاد تصریح کرد: ارزش غذایی شیر استریل، نظر به فرآیند استریل کردن در مقایسه با پاستوریزه کردن از شیر پاستوریزه کمتر است.
وی افزود: بنا به آمار غیر رسمی در حدود ۵۳۳ کارخانه شیر و لبنیات در سطح کشور وجود دارد که از این تعداد تنها نزدیک به ۱۵ تا ۲۰ کارخانه خط تولید و بسته‌بندی شیر استریل دارند و بیشتر آنها نیز شبه‌دولتی هستند . دبیر انجمن صنایع فرآورده‌های لبنی استان کردستان، اظهار کرد: اجرای این طرح به این معنا است که تنها برای کمتر از چهار درصد کارخانه‌های موجود، بازاری خوب و مطمئن ایجاد شده و ۹۶ درصد بقیه از این مهم بهره‌مند نمی‌شوند.
حسن‌نژاد گفت: حذف  استان‌هایی مانند کردستان از این چرخه که فاقد کارخانه شیر استریل هستند، حذف دامداران استان از پروسه تولید را به دنبال خواهد داشت.
وی افزود: بنابراین طرحی که سال‌ها پیش به عنوان آب باریکه‌ای برای حفظ صنایع و در نتیجه اشتغال بود، با اجرای این مصوبه به طرحی ضد تولید در مناطق محروم و در حال توسعه کشور مبدل خواهد شد.
دبیر انجمن صنایع فرآورده‌های لبنی استان کردستان، تصریح کرد: بنا به دلایل ذکر شده این انجمن، اعتراض شدید و مخالفت خود را با اجرای این طرح اعلام می‌کند.
حسن‌نژاد گفت: این مصوبه، بدعت چنین رویه‌هایی را در نظام تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری کلان کشور به دنبال خواهد داشت و معتقدیم این موضوع مضر، زیان‌بار و فاجعه‌آمیز است.
وی با بیان اینکه این دلایل در قالب نامه‌ای به رئیس کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی ایران اعلام شده است، خواستار جلوگیری از اجرای طرح مذکور با اقدام به موقع و هدایت شدن طرح در مسیر درست آن شد.

شناسه خبر : 18087

این خبر رو هم ببینید

توصیه ایران به حیدر علی‌اف چه بود؟

کمال خرازی گفت: از ابتدا توصیه ما به حیدر علی‌اف این بود که با همکاری‌های …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 3 =