دبیر دفتر سیاسی حزب دموکرات کردستان عراق: به‌ جز داعش باید با سایر گروه‌ های مسلح گفتگو کرد

داعش را می توان کنار زد، ولی این گروه همچنان به عنوان عنصری عجیب و غریب و موذی در عراق و منطقه باقی خواهد ماند، اما در عین حال بقیه گروه ها و افراد مسلح در عراق دارای اهداف مشخصی هستند و می توان با آنها با نگاهی ملی تعامل کرد

دبیر دفتر سیاسی حزب دموکرات کردستان عراق گفت: داعش به تنهایی بر خاک عراق سیطره ندارد، بلکه شمار زیادی از افراد مسلح طوایف عراق از جمله شوراهای نظامی و افرادمسلح عشایر با داعش همکاری می کنند و باید با آنها گفتگو کرد.
به نقل از خبرگزاری «عراق پرس» فاضل میرانی در مصاحبه ای مطبوعاتی افزود: نادیده گرفتن این نیروها و ادامه جنگ با آنها اشتباه بزرگی از سوی دولت عراق است و مسئولیتی تاریخی خواهد داشت.
وی گفت: داعش را می توان کنار زد، ولی این گروه همچنان به عنوان عنصری عجیب و غریب و موذی در عراق و منطقه باقی خواهد ماند، اما در عین حال بقیه گروه ها و افراد مسلح در عراق دارای اهداف مشخصی هستند و می توان با آنها با نگاهی ملی تعامل کرد.
این رهبر کُرد، ضمن رد اتهامات نوری مالکی نخست وزیر عراق در خصوص مشارکت دولت اقلیم کردستان در توطئه داعش در عراق افزود: این اتهامات تاسف انگیز است؛ چرا که دهها نفر از نیروهای کُرد تاکنون در جنگ با گروه داعش کشته و زخمی شده اند.
میرانی در خصوص حق تعیین سرنوشت که مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان از آن سخن گفته است، گفت: به سخنان بارزانی به دقت توجه نشده و واکنش هایی انفعالی به آن صورت گرفته است. به طور کلی تعیین سرنوشت حق همه ملت ها است و به زمان مشخصی مربوط نمی شود و اگر شرایط فراهم شود روزی اقلیم کردستان از عراق جدا خواهد شد.
 وی ضمن اشاره به اینکه موضع کردها موضع عجولانه ای نیست، زیرا آنها در گذشته و در شرایطی بدتر از شرایط کنونی باقی ماندن در یک عراق فدرال را پذیرفته اند، از همه اعراب به طور عام و از عرب های عراق به طور خاص خواست زمینه ای را در عراق فراهم کنند که کردها هر گز به جدایی نیاندیشند.
 میرانی در خصوص موضوع انتخاب نخست وزیر در عراق همه شرکت کنندگان در پروسه سیاسی عراق را مسئول بوجود آمدن بحران جاری در این کشور دانست و گفت:همپیمانی ملی که یک ائتلاف شیعه است مستحق تصدی منصب نخست وزیری عراق است، ولی تاکنون نتوانسته است با هدف احترام گذاشتن به خواست عراقی ها جانشینی را برای نوری مالکی معرفی کند.
 دبیر دفتر سیاسی حزب دموکرات کردستان افزود: کردها همچنان علاقه مند به تصدی منصب ریاست جمهوری عراق هستند و این منصب همچنان سهم اتحادیه میهنی کردستان خواهد بود.
وی ضمن نام بردن از چند شخصیت برای نامزدی پست ریاست جمهوری عراق از جمله برهم صالح و فؤاد معصوم افزود: نامزد اصلی ریاست جمهوری به زودی معرفی خواهد شد.
میرانی گفت: هیئت کردستانی که در اواسط ماه گذشته میلادی از تهران دیدار کرده بود درخواست ایران را برای مشارکت در جنگ با داعش در کنار ارتش عراق، رد کرده است.
وی درپایان تاکید کرد : عراق به تنهایی توانایی مقابله با گروه داعش را که اکنون نیرومند تر از ارتش عراق است ندارد.
 
 
 
کد مطلب: 65985  |  تاريخ: ۱۳۹۳/۴/۱۷  |  ساعت: ۸ : ۲۸ – کرد پرس

این خبر رو هم ببینید

با تایید آیت‌الله خامنه‌ای، محمد مخبر، موقتا جانشین ابراهیم رئيسی شد

آیت‌‌الله خامنه‌ای، در پیامی، «درگذشتِ شهادت گونه‌ی» ابراهیم رئيسی، را تسلیت گفتند و نوشتند: «اینجانب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *