خانه / فرهنگی / درخشش هنرمندان مهابادی و سقزی در جشنواره تئاتر کُردی دیاربکر

درخشش هنرمندان مهابادی و سقزی در جشنواره تئاتر کُردی دیاربکر

پایگاه خبری- تحلیلی زریان؛ سه هنرمند از شهرهای مهاباد و سقز در جشنواره نمایشنامه نویسی تئاتر کُردی«عبدالرحیم رحمی حکاری» دیاربکر خوش درخشیدند

نمایشنامه “عیشا” به نویسندگی تریفه کریمیان از سقز اولین نمایشنامه برگزیده این جشنواره است که لوح تقدیر و جایزه نقدی معادل ١٠٥٠ دلار به وی اهداء شد.
 
نمایشنامه عیشا، به اقدامات تروریستی داعش و صدای رنج و مرگ کردهای ایزدی می پردازد و صدای مردمانیست که از تراژدی مرگ در هراسند.
 
نمایشنامه «گه نج خلیل» به نویسندگی «ابراهیم ابراهیمی» از مهاباد  موفق به کسب مقام اول بخش نمایشنامه ی تقدیری این مسابقه  شد و  لوح تقدیر و جایزه ی نقدی ۵۰۰ لیره ترکیه به وی اهداء شد.
 
موضوع نمایشنامه «گه نج خلیل» به یکی از داستان های حماسی کرد و زندگی فرد سلحشور کردی بازمی گردد، که در جنگ های صفویان وعثمانی ها شرکت کرده است. نمایشنامه به سبک تلفیقی نوشته شده به گونه ایی که این داستان اسطوره ایی با رویدادهای حال حاضر در سوریه ادغام می شوند.
 
در بخش نمایشنامه های شایسته سپاس، به «شادی پاکزاد» نویسنده ی مهابادی با نمایشنامه ی «زمانی ئاژه لان» لوح تقدیر اهدا شد.
 
تئاتر شهر آمد (دیاربکر) با همکاری شهرداری دیاربکر، ششمین مسابقه نمایشنامه نویسی تئاتر کردی «عبدالرحیم رحمی حکاری» با هدف پیشرفت نمایشنامه نویسی و ادبیات تئاتر کردی و همچنین برای تشویق نویسندگان جوان به سوی نمایشنامه نویسی برگزار نمود، که جهت شرکت در این مسابقه ۱۴۶ نمایشنامه ارسال شده و نمایشنامه ها، ۴ بار توسط هیئت داوران بازبینی شده است.
 
برگزیدگان ششمین مسابقه نمایشنامه نویسی تئاتر کُردی «عبدالرحیم رحمی حکاری» روز دوشنبه سیزدهم اردیبهشت ماه ۱۳۹۵ در شهر دیاربکر معرفی و مورد تقدیر قرار گرفتند./
 
تاريخ: ۱۳۹۵/۲/۱۷

شناسه خبر : 10213

این خبر رو هم ببینید

سروده‌های شعرای کُرد، مصداق ارادت اهل سنت به امام مهربانی‌ها

 هنر و ادبیات از عرصه‌های عمده ظهور و تجلی اعتقادات و باورهای دینی، مذهبی و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × یک =