درخواست اسامه النجیفی از بارزانی و آمریکا

رئیس مجلس نمایندگان عراق از سیطره عناصر مسلح گروه تروریستی داعش بر شهر موصل مرکز استان نینوا در شمال عراق خبرداد

رئیس مجلس نمایندگان عراق از سیطره عناصر مسلح گروه تروریستی داعش بر شهر موصل مرکز استان نینوا در شمال عراق خبرداد و ضمن متهم کردن فرماندهان امنیتی بە اهمال و سهل انگاری در تامین امنیت و پیشگیری از حملە بە موصل علیرغم دریافت گزارش در خصوص حمله گروههای تروریستی، برای مقابلە با داعش و بازپس گیری موصل از دست این گروە از آمریکا و اقلیم کردستان درخواست همکاری و کمک کرد.
به گزارش خبرگزاری کردپرس به نقل از روزنامه «المسله »، اسامه النجیفی در کنفرانسی خبری در ساختمان مجلس نمایندگان عراق گفت: اثیل النجیفی استاندار نینوا پیش از حمله عناصر داعش به شهر موصل فرماندهان امنیتی این استان را از تصمیم عناصر مسلح داعش به سیطره براستان نینوا آگاه ساخته بود، ولی نیروهای امنیتی با این عناصر مقابله نکرده اند.
النجیفی افزود: حوادث موصل در واقع یک تهاجم خارجی به عراق از طریق گروههای تروریستی کشورهای مختلف جهان برای قتل بی گناهان و تصرف کامل شهر موصل و روستاها و مناطق اطراف آن است. عناصر داعش پس از تصرف همه روستاها و پایگاه نظامی موصل اکنون در حال پیشروی به سوی استان صلاح الدین هستند.
النجیفی ضمن اشاره به اینکه تصرف شهر موصل به دلیل اهمال و سهل انگاری فرماندهان امنیتی و نادیده گرفتن گزارشهای اطلاعاتی درخصوص حمله گروههای تروریستی صورت گرفته افزود: نیروهای امنیتی موصل هنگام گسترش درگیری ها سلاح خود را زمین گذاشته و از صحنه درگیری خارج شده اند و این سلاح و حتی انبارهای اسلحه و مهمات و زندانها و فرودگاههای موصل به تصرف عناصر داعش در آمده اند.
رئیس مجلس نمایندگان عراق ضمن درخواست از همه تشکل ها و اقشار ملت عراق برای کمک به نیروهای مسلح این کشور برای مقابله با این حمله تروریستی، از مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان نیز خواست که نیروهای پیشمرگ را برای یاری رساندن به نیروهای عراقی به موصل اعزام کند.
اسامه النجیفی گفت کە امروز(سه شنبه) با استیون بیکرافت سفیر آمریکا در عراق تماس گرفته و از وی خواسته است براساس توافقنامه استراتژیک امضاء شده بین دوکشور به عراق کمک کند و بیکرافت نیز به او پاسخ داده که با دولت متبوع خود در این خصوص تماس گرفته است.
النجیفی افزود: باید یک بسیج مردمی و سیاسی و دولتی برای سرکوب تروریست هایی که به شهرهای بزرگ عراق یورش برده و به دلیل ضعف نیروهای مسلح عراق این شهرها را به تصرف خود درآورده اند، صورت گیرد.
وی ضمن تاکید بر ضرورت همکاری بین جریانهای مختلف سیاسی و حل اختلافات بین آنها آمادگی خود را برای همکاری کامل با همه این جریانها و بویژه نوری مالکی فرمانده کل نیروهای مسلح عراق اعلام داشت.
النجیفی در خصوص اعلام حالت فوق العاده در عراق گفت: اعلام حالت فوق العاده باید براساس شرایط و توافق بین جریانهای سیاسی انجام گیرد.
وی افزود: دولت عراق تاکنون از مجلس عراق خواستار اعلام حالت فوق العاده در کشور نشده است.
رئیس مجلس عراق درباره سرنوشت برادرش اثیل النجیفی استاندار نینوا که خبرها از فرار او از موصل حکایت داشت گفت: برادرش اکنون در موصل است و درکنار نیروهای امنیتی با تروریست ها دراین شهر مقابله می کند.
 
 
 
 
 
کد مطلب: 64335  |  تاريخ: ۱۳۹۳/۳/۲۱  |  ساعت: ۰ : ۰

این خبر رو هم ببینید

با تایید آیت‌الله خامنه‌ای، محمد مخبر، موقتا جانشین ابراهیم رئيسی شد

آیت‌‌الله خامنه‌ای، در پیامی، «درگذشتِ شهادت گونه‌ی» ابراهیم رئيسی، را تسلیت گفتند و نوشتند: «اینجانب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *