خانه / سیاسی / درخواست حزب دموکرات از اوباما برای به رسمیت شناختن استقلال اقلیم کردستان

درخواست حزب دموکرات از اوباما برای به رسمیت شناختن استقلال اقلیم کردستان

عضو شورای رهبری حزب دموکرات کردستان عراق (پارتی) از رییس‌جمهور آمریکا خواست استقلال اقلیم کردستان از بغداد را به رسمیت بشناسد

به گزارش کردپرس، هیمن هورامی، عضو ارشد حزب دموکرات و رییس دیپلماسی خارجی حزب در سفر اخیر خود به آمریکا بر استقلال اقلیم کردستان در چند سال آینده تأکید کرد و از دولت آمریکا خواست ازجمله کشورهایی باشد که استقلال کُردهای عراق را به رسمیت می‌شناسد.
هیمن هورامی در پانلی که در انستیتوی خاورمیانه در واشنگتن برای سخنرانی وی درباره اوضاع اقلیم کردستان برگزار شد، گفت:« استقلال اقلیم کردستان به نفع ثبات خاورمیانه خواهد بود.»
وی افزود:« پروسه استقلال در جریان است و اتفاق خواهد افتاد. رفراندوم برای رأی دادن مردم به استقلال در کمتر از دو سال آینده برگزار خواهد شد و برای همه شهروندان اقلیم کردستان خواهد بود. اگر بخواهم صریح بگویم؛ عراق عملاً ازهم‌پاشیده است.»
هیمن هورامی درباره مشورت با طرف‌های کردها در مسئله استقلال اقلیم کردستان گفت:« بغداد اولین پایتختی خواهد بود که با آن مذاکره خواهیم کرد. زیرا بغداد برای ما مهم است. ما می‌خواهیم به‌صورت مسالمت‌آمیز از بغداد جدا شویم. ما خواهان ثبات در منطقه هستیم و اقلیم کردستان لنگر ثبات در این منطقه خواهد بود. اکنون زمان آن فرارسیده که جهان بداند یک سیستم شکست‌خورده به بازنگری نیاز دارد.»
رییس امور ارتباطات خارجی حزب دموکرات افزود: « زمان ایجاد یک سیستم جدید در خاورمیانه است و این سیستم می‌تواند اساس تغییر مرزها در منطقه باشد.»
هیمن هورامی، آمریکا را متحدی غیرقابل‌انکار برای کُردها دانست که کردها بدون مشورت با این کشور هیچ کاری را انجام نخواهند داد. به گفته وی« عراق عملاً تجزیه‌شده است و اتخاذ هر سیاستی در انکار آن به نفع برنامه ایجاد ثبات بیشتر در منطقه نخواهد بود.»
وی گفت:« شیعیان برای ترسیم مرزهای خود می‌جنگند و ما هم برای دفاع از مرزهای خود مبارزه می‌کنیم بنابراین همه باهم باید به سنی‌ها در دفاع از مرزهای آن‌ها همکاری کنیم.»
رییس روابط خارجی حزب دموکرات افزود: مبارزه با داعش به معنای مبارزه برای رسیدن به استقلال نیست این‌ها دو مقوله جدا از هم هستند

شناسه خبر : 15439

این خبر رو هم ببینید

با اهانت و ساخت فیلمهای دروغین نمی توان نور و حقیقت رسول اکرم را از نظرها پنهان کرد

عضو شورای مدارس علوم دینی اهل سنت بیان داشت: در فیلم های دروغین مطالبی از …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده + پنج =