خانه / اقتصادی / درخواست یک وزیر کُرد در دولت فدرال عراق: ماهیت قراردادهای نفتی اقلیم کردستان باید آشکار شود

درخواست یک وزیر کُرد در دولت فدرال عراق: ماهیت قراردادهای نفتی اقلیم کردستان باید آشکار شود

یکی از وزرای کُرد دولت عراق خواستار شفاف سازی دولت اقلیم کردستان عراق در مورد قراردادهای نفتی، نحوه فروش نفت و درآمدهای حاصل از آن را برای نمایندگان کُرد در بغداد و احزاب سیاسی بویژه اپوزیسیون اقلیم شد.

یکی از وزرای کُرد دولت عراق خواستار شفاف سازی دولت اقلیم کردستان عراق در مورد قراردادهای نفتی، نحوه فروش نفت و درآمدهای حاصل از آن را برای نمایندگان کُرد در بغداد و احزاب سیاسی بویژه اپوزیسیون اقلیم شد.
به گزارش کردپرس، خیرالله حسن بابکر وزیر بازرگانی عراق که یکی از حاضرین در نشست دیروز نمایندگان و وزرای کُرد حکومت مرکزی عراق با نیچروان بارزانی و آشتی هورامی، وزیر منابع طبیعی اقلیم کردستان بود در گفتگو با سایت خندان تصریح کرد: در نشست امروز صراحتاً به اهمیت فراوان مسئله نفت در اقلیم کردستان اشاره کردم و بر ضرورت بیان جزئیات مسئله فروش، صدور آن و درآمدهای حاصل از نفت، برای نمایندگان کُرد در بغداد تأکید کرده ام. وی علت این امر را نقش تأثیرگذار نمایندگان کُرد در بغداد در نشست ها به منظور دفاع از حقوق اقلیم کردستان دانست.
بابکر بر اهمیت هماهنگی میان دولت اقلیم و نمایندگان کُرد در بغداد برای تشکیل تیم واحدی برای دفاع از حقوق اقلیم کردستان تأکید کرد.
خیرالله حسن گفت: برخی جریانها از محتوای قراردادها بی اطلاع و نگرانند و باید در این زمینه شفاف سازی شود.
وی تصریح کرد: نفت اقلیم کردستان مرحله اکتشاف و استخراج نفت را پشت سرگذاشته و از امروز به بعد به مرحله جدیدتری که مرحله فروش نفت می باشد پای گذاشته است.
این وزیر کُرد در دولت مرکزی عراق تأکید کرد: ما درخواست کرده ایم که در جریان حجم تولید نفت، بهای فروش و میزان درآمدهای حاصل از فروش و اینکه درآمدها به کدام وزارت تحویل داده شده قرار بگیریم.
وی افزود: من مطمئن هستم که اطلاعات و داده ها موجود است از این رو آماده کردن این اطلاعات و برگزاری یک نشست به منظور اطلاع رسانی نمایندگان پارلمان اقلیم کردستان و نمایندگان کُرد مجلس عراق و جریانهای ذی ربط بویژه آنهایی که در گذشته در صفوف احزاب اپوزیسیون(جنبش تغییر، جماعت اسلامی، اتحاد اسلامی) بوده اند، بسیار ضروری به نظر می رسد.
خیرالله حسن افزود: در نشست امروز تأکید کرده ام که باید بدانیم که اتحاد و اتخاذ موضع مشترک از سوی کُردها در مرحله دوم که انعقاد قراردادها و فروش نفت اقلیم کردستان است بسیار مهم تر از مرحله اول میباشد از این رو از دولت اقلیم کردستان عراق می خواهم که این گره کور را هرچه زودتر باز کند و در این صورت است که از دام مشکلی بزرگ رهایی می یابیم.
وزیر بازرگانی عراق تصریح کرد: تا زمانی که قانون نفت و گاز از سوی مجلس عراق به تصویب نرسیده اساس توافقات در نشست ها قانونی نیستند و بیشتر بر اساس وابستگی سیاست های نفتی اقلیم به دولت مرکزی است.
وی افزود: این قضیه ما را از رسیدن به استقلال دور می کند از این رو باید توافقات انجام شده موقتی و به لایحه بودجه ۲۰۱۴ وابسته باشند.
خیرالله حسن از دولت اقلیم کردستان عراق خواست تا در مذاکرات مسئله بودجه نیروهای پیشمرگ بویژه حقوق و مستمریها و ملزومات مورد نیاز این نیروها را به عنوان محورهای اصلی گفتگوها قرار دهد.
وی افزود: حقوق نیروهای پیشمرگ به اندازه پرداخت دستمزد شرکت های خارجی حائز اهمیت است و در صورت امکان باید بخشی از آن به نیروهای گاردی خطوط انتقال نفت و میدانهای نفت و گاز همانند آن چیزی که در دیگر استانهای عراق به چشم می خورد اختصاص یابد.
این وزیر کُرد نگرانی خود را از نحوه برداشت پول از صندوق توسعه عراق DFI ابراز کرد و گفت: حتی اگر دولت اقلیم کردستان و دولت مرکزی بر سر واریز درآمدهای نفتی اقلیم به حساب صندوق توسعه به توافق برسند نباید فراموش کنند که زمان زیادی به عمر این صندوق نمانده و باید فکر دیگری برای آینده این پول ها بکنند.

شناسه خبر : 1877

این خبر رو هم ببینید

استاندار آذربایجان‌غربی: تعدد دستگاه‌های تصمیم گیر در مرزها مانعی برای توسعه است

استاندار آذربایجان‌غربی با تاکید بر ضرورت توسعه پایانه‌های مرزی و مدیرت واحد در مرزهای استان، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × پنج =