خانه / فرهنگی / درسی که از فصل بهار باید آموختسید اسماعیل حسینی – سنندج

درسی که از فصل بهار باید آموختسید اسماعیل حسینی – سنندج

با گذشت یک سال از عمر و آمدن سال نو، کارنامه و عملکرد خود را بررسی نماییم و ضمن نقد کردن خود، برای یک حرکت تازه همگام با رستاخیز طبیعت آماده شویم

آنچه حائز اهمیت است و می بایست برای ما منشأ تفکر و اندیشیدن باشد، اینکه با گذشت یک سال از عمر و آمدن سال نو، کارنامه و عملکرد خود را بررسی نماییم و ضمن نقد کردن خود، برای یک حرکت تازه همگام با رستاخیز طبیعت آماده شویم.
 
سال ۱۳۹۲ خورشیدی، با همه حوادث تلخ و شیرینش، اکنون رو به پایان است و ما با شمارش معکوس خود را آماده می کنیم تا مهمان قدیمی را بدرقه کرده و به استقبال مهمان جدید بشتابیم. البته گردش ایام و سپری شدن روز و هفته و ماه و سال، برای ما اصحاب رسانه و خبرگزاری ها، بسیار با اهمیت است زیرا بسان آتش نشان ماهری هستیم که با ماشین پر از آب همواره در آماده باش کامل به سر می بریم تا هر جا بر روی این کره خاکی، حادثه ای اعم از تلخ و شیرین رخ دهد، فوراً به محل رویداد شتافته و گزارش آن را منعکس نماییم. از این رو، کار در رسانه ها و خبرگزاری ها بسیار با اهمیت است. سالی که گذشت، ما شاهد حوادث متعدد اعم از تلخ و شیرین در سطح بین المللی و منطقه بودیم که هر یک از این حوادث به خوبی پوشش داده شده و در رسانه ها و خبرگزاری ها انعکاس فراوان یافتند.
 
مرگ نلسون ماندلا، رهبر فقید آفریقای جنوبی و قهرمان مبارزه با آپارتاید که جهان را تکان داد، مرگ هوگو چاوز، رئیس جمهوری ونزوئلا، فرار ادوارد اسنودن، کارمند آژانس امنیت ملی آمریکا و پناهنده شدن وی به روسیه و افشاگری های عجیب و غریب از سوی ایشان از جمله شنود مکالمات تلفنی رهبران جهان که خشم آنان را برانگیخت، سقوط دور از انتظار محمد مرسی، رئیس جمهوری اسلامگرای مصر و بازگشت نظامیان این کشور به قدرت و ممنوع شدن فعالیت اخوان المسلمین که یکی از حوادث مهم منطقه به شمار رفت، فراز و فرودهای بحران سوریه که تا آستانه حمله نظامی آمریکا و غرب به این کشور پیش رفت، توافق آمریکا و روسیه مبنی بر خلع سلاح شیمیایی سوریه، کناره گیری امیر قطر از قدرت، بحرانهای داخلی در ترکیه، تشدید انفجارهای تروریستی در عراق، تشدید تنش ها و اختلافات میان دولت مرکزی و اقلیم کردستان عراق بر سر صدور نفت و مسئله بودجه، بحران اوکراین و پیوستن این کشور به اتحادیه اروپا، برگزاری همه پرسی در شبه جزیره کریمه و الحاق این منطقه به روسیه، برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در ایران و جشن بین المللی تحلیف رئیس جمهوری، سر کار آمدن دولت تدبیر و امید در ایران با شعار اعتدال گرایی، توافق هسته ای ایران با غرب و کاهش تحریم ها و بسیاری از حوادث ریز و درشت دیگر که در گوشه و کنار جهان رخ داد، ناپدید شدن هواپیمای مسافربری مالزی بدون یافتن اثری از آن که بصورت یک معمای عجیب و غریب درآمده و هنوز در هاله ای از ابهام قرار دارد. آری گردش لیل و نهار طوری است که هر لحظه آن آبستن حادثه ای است و رسانه ها در کمین نشسته اند تا آن را ثبت و ضبط نمایند. آنچه در این میان مسرت بخش خواهد بود، همانا خبرهای برقراری صلح و امنیت در سطح جهان و دوری از جنگ و خشونت است. اینک جهان به سمت و سویی در حرکت است که مردمانش از جنگ و خشونت و خونریزی و آوارگی خسته شده و به امید روزهایی هستند که در آنها صلح و رفاه و آسایش باشد. در طول یک سال همه چیز رنگ کهنگی به خود می گیرد و انسان حالی دارد که از یکنواختی ملول و پریشان می شود و همواره طالب تجدد و تنوع است. از این رو همیشه برای فرا رسیدن نوروز و فصل بهار لحظه شماری می کند. پائیز و زمستان آلودگی بسیار دارد و ما انسانها باید پوست اندازی کنیم و با بکارگیری تجارب گذشته خود را برای آینده ای بهتر آماده سازیم زیرا گذشته چراغ راه آینده است.
 
اما آنچه حائز اهمیت است و می بایست برای ما منشأ تفکر و اندیشیدن باشد، اینکه با گذشت یک سال از عمر و آمدن سال نو، کارنامه و عملکرد خود را بررسی نماییم و ضمن نقد کردن خود، برای یک حرکت تازه همگام با رستاخیز طبیعت آماده شویم. باید از خود پرسید: ما کی بودیم و کی هستیم؟ چگونه باید باشیم؟ نقاط قوت و ضعف ما در چیست؟ چگونه تهدیدها را به فرصت تبدیل نموده و درصدد رفع نقاط ضعف خود برآئیم؟ نباید از کنار این همه پرسش های انباشته شده به آسانی گذشت، باید یک انقلاب و تحول بنیادی در خود ایجاد کنیم، زیرا لحظه به لحظه از زندگی نیازمند نو شدن هستیم به گفته شاعر:
 
نوروز، بهانه ای است که ما نو گردیم
 
هر روز که نو شویم، همان نوروز است
 
از منظر آموزه های دینی، نوروز فرصت تقویت اعتقاد به معاد است همه چیز جان تازه ای می گیرد و رستاخیز طبیعت ما را به رستاخیز و معاد جسمانی رهنمون است. به گفته مولانا:
 
این بهار نو ز بعد برگ ریز                          هست برهان بر وجود رستخیز
 
آری نه تنها ما انساها بلکه همه فرزندان زمین از گیاهان و حیوانات از این فصل حیات بخشی سهمی و حقی دارند.
 
این همه نقش عجیب بر در و دیوار وجود
 
هر که فکرت نکند نقش بود بر دیوار
 
خبرگزاری بین المللی کردپرس سال گذشته در راستای اهداف و رسالت سنگین خود که همانا انعکاس رویدادهای داخلی و خارجی  بود به شکل بیطرفانه ای اطلاع رسانی کرد، سعی وافر از خود نشان داد تا وظایف خود را به نحو احسن انجام داده و حوادث منطقه را به خوبی رصد نموده و آن را انعکاس دهد.
 
اینک با کادری مجرب و آزموده خود را آماده میکند تا به حول و قوه الهی در سال جدید نیز در میدان جنگ رسانه ها و اطلاع رسانی به موقع، صداقت در عمل و گفتار، سرعت و دقت، سربازی فداکار در این عرصه باشد و خود را در جمع رسانه های بین المللی بیابد.
 
پیشاپیش ضمن تبریک حلول سال نو و فرا رسیدن نوروز باستانی به همه کاربران به ویژه هموطنان عزیز در داخل و خارج و مردم شریف و فرهنگ دوست کردستان، امیدواریم در سال جدید انعکاس دهنده خبرهای مسرّت بخش در سطح بین المللی و منطقه ای باشیم.
 
خدایا! چنان کن سرانجام کار
 
تو خشنود باشی و ما رستگار

شناسه خبر : 5003

این خبر رو هم ببینید

سروده‌های شعرای کُرد، مصداق ارادت اهل سنت به امام مهربانی‌ها

 هنر و ادبیات از عرصه‌های عمده ظهور و تجلی اعتقادات و باورهای دینی، مذهبی و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × سه =