خانه / فرهنگی / درگذشت یک هنرمند پایان هنر نیست اما یک ضایعه بزرگ است

درگذشت یک هنرمند پایان هنر نیست اما یک ضایعه بزرگ است

استاد صدیق تعریف در ارتباط با درگذشت استاد حسین یوسف زمانی گفت: اساساً درگذشت یک هنرمند برای بشریت و فرهنگ و هنر دنیا یک ضایعه بوده و همچنین لطمه ای برای فرهنگ و هنر دیار خودش نیز می باشد.

استاد صدیق تعریف در ارتباط با درگذشت استاد حسین یوسف زمانی گفت: اساساً درگذشت یک هنرمند برای بشریت و فرهنگ و هنر دنیا یک ضایعه بوده و همچنین لطمه ای برای فرهنگ و هنر دیار خودش نیز می باشد.
 
صدیق تعریف، استاد موسیقی ایرانی و کُردی در گفتگو با خبرنگار کردپرس اظهار داشت: بدیهی است انسان با خبر شنیدن درگذشت کسانی که می شناسد متأثر شده و تأسف می خورد اما درگذشت یک هنرمند بسیار تأسف بارتر و ناراحت کننده تر است چون یک هنرمند تنها متعلق به خودش نیست و جدای از اینکه متعلق به فرهنگ و هنر دیار و مملکت خویش است به بخشی از فرهنگ و هنر بشریت نیز تبدیل می شود. در واقع درگذشت هنرمندان و اهالی فرهنگ و ادب ضایعه ای برای تمام انسانها است.
 
تعریف در ادامه این مطلب افزود: چون اساسا هنرمندان ما در ایران و به ویژه کردستان مانند دیگر هنرمندان در طول تاریخ در هر جای جهان با سختی ها، رنج ها و تلاش فراوان پخته شده و به استادی می رسند. هرچند درگذشت آن ها پایان خلاقیت نیست اما لطمه ای جبران ناپذیر است.
 
وی در ارتباط با درگذشت استاد حسین یوسف زمانی با ابراز تأسف و تالم و بیان تسلیت گفت: برادران یوسف زمانی از جمله اساتید و آهنگسازان تاثیر گذار  موسیقی ایرانی و کُردی بودند و فقدان هر دوی آنها ضایعه ایست بزرگ.
 
این استاد موسیقی ایرانی تصریح کرد: صحبت در مورد این دو استاد مجال و فرصت بیشتری می طلبد اما باید گفت استادان حسن و حسین یوسف زمانی هر دو از تلاشگران و آهنگسازان موسیقی این مملکت بوده و علی رغم اینکه استاد حسن یوسف زمانی چهار سال پیش از میان ما رفت آثار پنجه ها و خلاقیت های او همچنان ماندگار است. آثاری که با صدای استاد خالقی و دیگر خوانندگان کرد زبان و فارس زبان آهنگ سازی کرده از جمله آثار ماندگار ایرانی و کردی استاد حسن یوسف زمانی است.
 
این خواننده و استاد موسیقی ایرانی و کردی در پایان گفت: گرایش استاد حسین یوسف زمانی در موسیقی بیشتر بر مبنای توجه به موسیقی « ارکسترال» به سبک و سیاق موسیقی غرب بود. ایشان کارهای خوب و ارزشمندی را در موسیقی ایرانی تولید کردند که آلبوم «بوی باران» با صدای استاد شجریان از آثار برجسته موسیقی ایران است و همچنین احتمالا آلبوم «مهتاب» باصدای اینجانب. روحش شاد و یادش گرامی.
 
گفتنی است استاد صدیق تعریف در سال ۱۳۳۵ در سنندج متولد شده، فارغ از تحصیل در رشته هنرهای نمایشی ، سال ۱۳۵۹، در محضر استاد برجسته آواز، زنده یاد شادروان محمود کریمی از سال ۱۳۵۴ تا ۱۳۵۶٫
اجرای اولین کنسرت رسمی و ارائه ی اولین آلبوم موسیقی به نام “مکتب اصفهان، به یاد استاد حسین طاهر زاده” در دستگاه سه گاه با همکاری گروه شیدا و عارف به سرپرستی محمد رضا لطفی، سال ۱۳۶۲٫
اجرای کنسرت “شورانگیز” (بیات ترک) با همکاری گروه شیدا و عارف به سرپرستی و آهنگسازی حسین علیزاده در تهران تالار وحدت، پائیز ۱۳۶۷٫
ارائه آلبوم “گلگشت ” با همکاری گروه شیدا به سرپرستی پشنگ کامکار ، اسفند ۱۳۶۷٫ اجرای کنسرت “همیاری” در حمایت از زلزله زدگان گیلان و مازندران با همیاری گروه “همنوازان ستار” به سرپرستی و آهنگسازی حسین علیزاده، تابستان ۱۳۶۸٫ تدوین و ارائه آلبوم “شیدائی” کاری مشترک با جلال ذوالفنون و اجرای گروه ستارنوازان، بهار ۱۳۶۹٫
اجرا و ارائه آلبوم “کُردانه ” با اجرای گروه کامکارها به سرپرستی ارسلان کامکار، سال ۱۳۸۲٫
اجرا و ارائه آلبوم “ماه عروس” به آهنگسازی حمید متبسم و اجرای گروه دستان، سال ۱۳۸۴٫اجرا و ارائه آلبوم “خیال انگیز” به آهنگسازی مجید درخشانی ، سال ۱۳۸۸٫اجرای مجموعه “مهتاب” روی شعر نیما یوشیج و….. به آهنگسازی حسین یوسف زمانی و اجرای ارکستر سمفونیک ،سال ۱۳۸۸٫
دعوت رسمی به کردستان عراق و اجرای برنامه ای تلویزیونی در کانال کردسات KURDSAT و اجرای برنامه در رادیو خاک و چنددیدار فرهنگی و هنری از مجامع و جمعیتهای هنری در پائیز ۱۳۸۸ وتدارک و مقدمات اجرای بزرگ کنسرت موسیقی در شهر سلیمانیه و تهیه چند کلیپ موسیقیائی کردی در سال ۱۳۸۹ بخشی کوتاه از آثار و فعالیت های صدیق تعریف می باشد.
 
گفتنی است استاد «حسین یوسف‌زمانی» عصر دیروز ۱۰ دی ماه جاری بعد از گذراندن یک دوره طولانی بیماری سرطان، در بیمارستان تهرانپارس تهران چشم از جهان فرو بست.
برادر وی نیز استاد «حسن یوسف زمانی» موسیقیدان و آهنگساز بزرگ کرد در مرداد ماه سال ۸۸ در کشور کانادا به باقی شتافت وی آهنگساز و نوازنده کلارینت و ویلن آلتو بود و در سال ۱۳۱۰ در سنندج به دنیا آمده بود.
وی دوره‌های موسیقی را به اتقاق برادرش حسین یوسف‌زمانی در هنرستان عالی موسیقی گذراند؛‌ زمانی که مرحوم قریب در این هنرستان به تعلیم سرگرم بودند.

شناسه خبر : 10395

این خبر رو هم ببینید

سروده‌های شعرای کُرد، مصداق ارادت اهل سنت به امام مهربانی‌ها

 هنر و ادبیات از عرصه‌های عمده ظهور و تجلی اعتقادات و باورهای دینی، مذهبی و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت + 19 =