درگذشت یک هنرمند پایان هنر نیست اما یک ضایعه بزرگ است

استاد صدیق تعریف در ارتباط با درگذشت استاد حسین یوسف زمانی گفت: اساساً درگذشت یک هنرمند برای بشریت و فرهنگ و هنر دنیا یک ضایعه بوده و همچنین لطمه ای برای فرهنگ و هنر دیار خودش نیز می باشد.

استاد صدیق تعریف در ارتباط با درگذشت استاد حسین یوسف زمانی گفت: اساساً درگذشت یک هنرمند برای بشریت و فرهنگ و هنر دنیا یک ضایعه بوده و همچنین لطمه ای برای فرهنگ و هنر دیار خودش نیز می باشد.
 
صدیق تعریف، استاد موسیقی ایرانی و کُردی در گفتگو با خبرنگار کردپرس اظهار داشت: بدیهی است انسان با خبر شنیدن درگذشت کسانی که می شناسد متأثر شده و تأسف می خورد اما درگذشت یک هنرمند بسیار تأسف بارتر و ناراحت کننده تر است چون یک هنرمند تنها متعلق به خودش نیست و جدای از اینکه متعلق به فرهنگ و هنر دیار و مملکت خویش است به بخشی از فرهنگ و هنر بشریت نیز تبدیل می شود. در واقع درگذشت هنرمندان و اهالی فرهنگ و ادب ضایعه ای برای تمام انسانها است.
 
تعریف در ادامه این مطلب افزود: چون اساسا هنرمندان ما در ایران و به ویژه کردستان مانند دیگر هنرمندان در طول تاریخ در هر جای جهان با سختی ها، رنج ها و تلاش فراوان پخته شده و به استادی می رسند. هرچند درگذشت آن ها پایان خلاقیت نیست اما لطمه ای جبران ناپذیر است.
 
وی در ارتباط با درگذشت استاد حسین یوسف زمانی با ابراز تأسف و تالم و بیان تسلیت گفت: برادران یوسف زمانی از جمله اساتید و آهنگسازان تاثیر گذار  موسیقی ایرانی و کُردی بودند و فقدان هر دوی آنها ضایعه ایست بزرگ.
 
این استاد موسیقی ایرانی تصریح کرد: صحبت در مورد این دو استاد مجال و فرصت بیشتری می طلبد اما باید گفت استادان حسن و حسین یوسف زمانی هر دو از تلاشگران و آهنگسازان موسیقی این مملکت بوده و علی رغم اینکه استاد حسن یوسف زمانی چهار سال پیش از میان ما رفت آثار پنجه ها و خلاقیت های او همچنان ماندگار است. آثاری که با صدای استاد خالقی و دیگر خوانندگان کرد زبان و فارس زبان آهنگ سازی کرده از جمله آثار ماندگار ایرانی و کردی استاد حسن یوسف زمانی است.
 
این خواننده و استاد موسیقی ایرانی و کردی در پایان گفت: گرایش استاد حسین یوسف زمانی در موسیقی بیشتر بر مبنای توجه به موسیقی « ارکسترال» به سبک و سیاق موسیقی غرب بود. ایشان کارهای خوب و ارزشمندی را در موسیقی ایرانی تولید کردند که آلبوم «بوی باران» با صدای استاد شجریان از آثار برجسته موسیقی ایران است و همچنین احتمالا آلبوم «مهتاب» باصدای اینجانب. روحش شاد و یادش گرامی.
 
گفتنی است استاد صدیق تعریف در سال 1335 در سنندج متولد شده، فارغ از تحصیل در رشته هنرهای نمایشی ، سال 1359، در محضر استاد برجسته آواز، زنده یاد شادروان محمود کریمی از سال 1354 تا 1356.
اجرای اولین کنسرت رسمی و ارائه ی اولین آلبوم موسیقی به نام “مکتب اصفهان، به یاد استاد حسین طاهر زاده” در دستگاه سه گاه با همکاری گروه شیدا و عارف به سرپرستی محمد رضا لطفی، سال 1362.
اجرای کنسرت “شورانگیز” (بیات ترک) با همکاری گروه شیدا و عارف به سرپرستی و آهنگسازی حسین علیزاده در تهران تالار وحدت، پائیز 1367.
ارائه آلبوم “گلگشت ” با همکاری گروه شیدا به سرپرستی پشنگ کامکار ، اسفند 1367. اجرای کنسرت “همیاری” در حمایت از زلزله زدگان گیلان و مازندران با همیاری گروه “همنوازان ستار” به سرپرستی و آهنگسازی حسین علیزاده، تابستان 1368. تدوین و ارائه آلبوم “شیدائی” کاری مشترک با جلال ذوالفنون و اجرای گروه ستارنوازان، بهار 1369.
اجرا و ارائه آلبوم “کُردانه ” با اجرای گروه کامکارها به سرپرستی ارسلان کامکار، سال 1382.
اجرا و ارائه آلبوم “ماه عروس” به آهنگسازی حمید متبسم و اجرای گروه دستان، سال 1384.اجرا و ارائه آلبوم “خیال انگیز” به آهنگسازی مجید درخشانی ، سال 1388.اجرای مجموعه “مهتاب” روی شعر نیما یوشیج و….. به آهنگسازی حسین یوسف زمانی و اجرای ارکستر سمفونیک ،سال 1388.
دعوت رسمی به کردستان عراق و اجرای برنامه ای تلویزیونی در کانال کردسات KURDSAT و اجرای برنامه در رادیو خاک و چنددیدار فرهنگی و هنری از مجامع و جمعیتهای هنری در پائیز 1388 وتدارک و مقدمات اجرای بزرگ کنسرت موسیقی در شهر سلیمانیه و تهیه چند کلیپ موسیقیائی کردی در سال 1389 بخشی کوتاه از آثار و فعالیت های صدیق تعریف می باشد.
 
گفتنی است استاد «حسین یوسف‌زمانی» عصر دیروز 10 دی ماه جاری بعد از گذراندن یک دوره طولانی بیماری سرطان، در بیمارستان تهرانپارس تهران چشم از جهان فرو بست.
برادر وی نیز استاد «حسن یوسف زمانی» موسیقیدان و آهنگساز بزرگ کرد در مرداد ماه سال 88 در کشور کانادا به باقی شتافت وی آهنگساز و نوازنده کلارینت و ویلن آلتو بود و در سال 1310 در سنندج به دنیا آمده بود.
وی دوره‌های موسیقی را به اتقاق برادرش حسین یوسف‌زمانی در هنرستان عالی موسیقی گذراند؛‌ زمانی که مرحوم قریب در این هنرستان به تعلیم سرگرم بودند.

این خبر رو هم ببینید

نگاهی به مشکلات یک هنر اقلیمی در گفت و گو با صابر محمودی، هنرمند نازک کار اهل سنندج؛ نازک کاری را به رسمیت بشناسید/حتی یک صندوق حمایتی نداریم

صابر محمودی از جمله هنرمندان اهل سنندج است که هنر نازک کاری نسل به نسل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *