دریاچه ارومیه هم انتخاباتی شد

بیش از یک سال به دهمین انتخابات مجلس شورای اسلامی مانده است اما رفته رفته همه چیز رنگ و بوی انتخابات به خودگرفته و دریاچه ارومیه نیز از این اصل مستثنی نشده است، اما سرنوشت این دریاچه و راهکارهای احیاء آن سوژه انتخابات نشده است بلکه سرنوشت اعتبارات احیاء این دریاچه است که رنگ و بوی انتخاباتی گرفته است.
 

 
تنها دو روز بعد از آنکه دریچه‌های سد شهید کاظمی (بوکان) با هدف رهاسازی آب این سد به سمت پیکره آبی دریاچه ارومیه با دبی 30 مترمکعب بر ثانیه گشوده شد، جنجالی بر سر سرنوشت اعتبارات احیاء دریاچه ارومیه آغاز شد.
سرنخ این جنجال به تذکر شفاهی ” نادر قاضی‌پور” نماینده ارومیه در نشست علنی سه‌شنبه ۲۳ دی‌ماه مجلس برمی گردد.
قاضی پور در تذکر شفاهی خود گفت: هیات‌رئیسه مجلس و نمایندگان زحمت می‌کشند تا دولت قانونمدار باشد و اصل ۱۵۳ اجرا و تمام بودجه در چارچوب قانون هزینه شود، اما ۷۲۹ میلیارد تومان پول به اسم احیای تالاب‌ها و دریاچه ارومیه دارد در جای دیگر هزینه می‌شود. نماینده مردم ارومیه در مجلس افزود: آقای کلانتری این اعتبار را که به‌منظور احیای تالاب‌ها و دریاچه‌ ارومیه در مجلس مصوب شده است، صرف تبلیغات انتخابات مجلس دهم می‌کند که درست نیست.
“عیسی کلانتری” دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه در واکنش به این سخنان با روزنامه اطلاح طلب “آرمان” چاپ تهران گفت و گو کرد.
وی در این گفت گو گفت: ایشان در صحبت سال‌هاست به دنبال دریاچه ارومیه است اما در شش سالی که همزمان با دولت سابق نماینده بودند هیچ کاری برای دریاچه ارومیه انجام ندادند. حداکثر تلاش ایشان این بود که در نطق و برای به‌دست آوردن رای مردم به این مساله اشاره کند.
 
کلانتری ضمن آنکه از دقیق هزینه شدن اعتبارات احیا دریاچه ارومیه خبر داد افزود: اما دو نفر از نمایندگان به دنبال مسائل دیگری بودند و سعی کردند از آب دریاچه ارومیه نانی برای صندوق‌های رای خود بسازند! چندبار هم ایشان را به جلسات دعوت کردیم اما در جلسات حاضر نشدند.
وی در ادامه در خصوص ادعای مطرح شده از سوی قاضی پورمبنی بر هزینه کردن اعتبارات احیا دریاچه ارومیه در انتخابات مجلس  توسط کلانتری گفت: هنوز این ادعا را ندیده‌ام. طبیعتا اگر ایشان چنین توهینی به زبان آورده باشند از کسی که تهمت زده است به قوه قضائیه شکایت خواهم کرد. من منتظر نوار این سخنرانی هستم و اگر این تهمت زده شده باشد این مساله را تا روشن شدن همه جزئیات آن پیگیری خواهم کرد.
این گفت گوی کلانتری واکنش قاضی پور را به همراه داشت.
وی روز دوشنبه (6بهمن ماه) در گفت وگو با پایگاه خبری اصولگرای “ندای ارومیه” ادعای خود را باز مطرح کرد و اظهار داشت: عملکرد فعلی آقای کلانتری تاکنون بر علیه آذربایجان غربی است، وی مشخص کند که آیا برای کار کردن آمده یا ذخیره اعتبارات مورد نیاز برای انتخابات آینده؟ چرا که مردم آذربایجان مخالف طرز تفکر و عملکرد وی هستند.
وی در ادامه به برنامه های انتخاباتی کلانتری در آذربایجان شرقی اشاره کرد و افزود: آقای کلانتری به بهانه احیای دریاچه ارومیه آب ارس را به تبریز برده و زمین های خود را آباد کرده است، وی به بهانه احیای دریاچه ارومیه اعتبارات این احیا را صرف کارهای تبلیغاتی خود از جمله انتقال آب حوزه ای به دشت گلفرج جلفا و مرند می کند.
قاضی پور وی با اشاره به اینکه تنها در صورتی می توان نتیجه گرفت که بررسی های مربوط به احیای دریاچه ارومیه در کنار همین دریاچه صورت گیرد، گفت: آقای کلانتری که ستاد احیا را در دانشگاه صنعتی شریف راه اندازی کرده اعتبارات دریاچه ارومیه را فقط برای برگزاری جلسات و ماموریت های خود صرف می کند، آقایان تاکنون فقط پول خورده اند کار دیگری نکرده اند.

این خبر رو هم ببینید

دلنوشته عبدالسلام كريمي در پي شهادت رئيس‌جمهوري اسلامي ايران و هيأت همراه

سقوط بالگرد حامل آيت‌الله رئيسي؛ خادم محبوب مردم ايران، دكتر امير عبدالهيان؛ ديپلمات نجيب، آیت‌الله …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *