در آستانه دیدار وزیر خارجه آمریکا با اردوغان؛ مقامات آمریکا: واشنگتن به همکاری با کُردهای سوریه پایبند است

سرویس جهان- مقامات وزارت خارجه آمریکا می گویند وزیر خارجه این کشور در دیدار قریب الوقوع خود با رئیس جمهور ترکیه خواهد گفت که واشنگتن به همکاری با کردهای سوریه ادامه خواهد داد.

قرار است رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا در ساعات آینده با مقامات ترکیه از جمله رجب طیب اردوغان دیدار کند. بر اساس گزارش های شبکه سی ان ان و روزنامه واشنگتن پست، رکس تیلرسون دیدار سختی با رهبران ترکیه خواهد داشت چرا که هدف وی توضیح و شفاف سازی درباره همکاری آمریکا با کُردهای سوریه در جریان عملیات آزادسازی رقه است.
یک مقام ارشد وزارت خارجه به سی ان ان گفته است تیلرسون این پیام را به اردوغان خواهد داد که آمریکا به همکاری با کردها در حمله به رقه پایبند است. به گفته این مقام وزارت خارجه، تیلرسون به اردوغان خواهد گفت که: « ما کاری را که می خواهیم انجام دهیم، انجام خواهیم داد. پیام خوشحال کننده ای نخواهد بود و مقامات ترکیه آن را نخواهند پسندید اما به هر حال وی باید این پیام را به آنها می دهد.»
جیمز جفری سفیر سابق آمریکا در ترکیه پیش بینی کرد که اردوغان با هیچ کدام از پیشنهادهای آمریکا قبل از انجام رفراندوم موافقت نخواهد کرد زیرا وی به رای آری و حیاتی احزاب ناسیونالیست ضد کُرد در این رفراندوم نیاز دارد.
وی افزود: این قضیه دست اردوغان را برای هر گونه معامله با آمریکا بر سر موضوع کردها بسته نگاه می دارد. وی نمی خواهد کردها سرزمین های خود را گسترش دهند. همچنین نمی خواهد آمریکا حامی دائمی کردها باشد.
یک مقام وزارت خارجه امریکا گفته است تیلرسون در دیدار با اردوغان هیچ قول مساعدی درباره کردها به وی نخواهد داد. البته به ظور ضمنی خواهد گفت که این همکاری لازم است اما تمایلات کردها خارج از وضعیت کنونی در رقه، در حیطه همکاری ما و کردها نخواهد بود.
با این حال، یکی دیگر از مقامات وزارت خارجه امریکا گفته است ما نگرانیهای ترکیه را درک می کنیم و به گفتگو با این کشور در این رابطه ادامه می دهیم.
روزنامه واشنگتن پست و سایت سی ان ان هم به نقل از برخی کارشناسان نوشتند که ممکن است آمریکا در مقابل سکوت اردوغان درباره همکاری کردها و واشنگتن، پیشنهاد استرداد فتح الله گولن روحانی مورد غضب اردوغان را بدهد. این روحانی که اردوغان وی و طرفدارانش را مرتبط با کودتای سال گذشته می داند در تبعیدی خودخواسته از سال 1990 در پنسیلوانیای آمریکا ساکن شده است.
کد مطلب: 126646  |  تاريخ: ۱۳۹۶/۱/۱۰  |  ساعت: ۱۱ : ۲۹

این خبر رو هم ببینید

با تایید آیت‌الله خامنه‌ای، محمد مخبر، موقتا جانشین ابراهیم رئيسی شد

آیت‌‌الله خامنه‌ای، در پیامی، «درگذشتِ شهادت گونه‌ی» ابراهیم رئيسی، را تسلیت گفتند و نوشتند: «اینجانب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *