در اولين کنفرانس بين‌المللي جهان عليه خشونت و افراطي‌گري ارائه شد؛  «10 فرمان» ايراني عليه تروريسم جهاني

استقبال جهاني از ايده‌ جهان عليه خشونت و افراطي‌گري و تشويق آن در مجمع عمومي سازمان ملل متحد با راي قاطع کشورهاي جهان ميزان ضرورت و اهميت پرداختن به مقوله خشونت در جهان را نشان مي‌دهد

گروه سياسي – سوم مهرماه سال گذشته بود که رئيس‌جمهور در شصت و هشتمين اجلاس مجمع عمومي سازمان ملل متحد، ايده جهان عاري از خشونت و افراطي‌گري را ارائه کرد. اين اقدام با تشويق و راي قاطع کشورهاي حاضر در اين اجلاس مواجه شد و پيشنهاد روحاني به صورت قطعنامه به تصويب مجمع رسيد. بر همين اساس بود که تهران ميزبان اولين کنفرانس بين‌المللي جهان عليه خشونت و افراطي‌گري را بر عهده گرفت. در اين اجلاس که روز گذشته برگزار شد، حجت‌الاسلام حسن روحاني در جهت مبارزه فوري با تروريسم جاري در منطقه و جهان 10 پيشنهاد ارائه کرد.وي در سخنان خود در اين کنفرانس اظهار کرد: استقبال جهاني از ايده‌ جهان عليه خشونت و افراطي‌گري و تشويق آن در مجمع عمومي سازمان ملل متحد با راي قاطع کشورهاي جهان ميزان ضرورت و اهميت پرداختن به مقوله خشونت در جهان را نشان مي‌دهد.رئيس‌جمهور با اشاره به سخنراني خود در هنگام ارائه ايده «جهان عاري از خشونت و افراطي‌گري» به مجمع عمومي سازمان ملل متحد، افزود: در آن سخنراني من از رهگذر احساس و فهم خود به تبيين بيم‌ها و اميد‌هايي پرداختم که در سطح منطقه‌اي و بين‌المللي به چشم مي‌خورد.وي ادامه داد: اکنون ما در تهران گرد هم آمده‌ايم تا بر ابتناء اميد‌ها بر بيم‌هاي ويرانگر و ياس آور فائق آييم. از آنجا که سنت الهي و ارائه عام جهاني پشتيبان اميد‌هاي سازنده و الهام‌‌بخش است اميدوارم که اقدام جمعي ما با موفقيت قرين شود.روحاني در ادامه اظهارکرد: گرچه همکاري‌هاي گسترده‌ اقتصادي و تعامل سياسي در بخش هاي مهمي از نظام بين‌الملل خشونت و افراطي‌گري را کاهش داده است ولي در عين حال متاسفانه در بخش‌هاي ديگري من جمله در منطقه خاورميانه خشونت همچنان حضور دارد و بعضا به طور روزانه جان ده‌ها کودک و زن و مرد را مي‌گيرد.رئيس‌جمهور يادآور شد:‌به نظر مي‌رسد در ابتداي امر لازم است همه کشورها و جريان‌هاي حامي صلح و همکاري و تعامل درجه تفاهم،هماهنگي و جديت خود را در مبارزه با خشونت و افراطي گري به حداکثر برسانند.در اين زمينه درک مشترک ما از علل ظهور خشونت بسيار مهم است. نظام دانشگاهي، مراکز تحقيقاتي و رسانه‌ها به هر ميزاني که در فهم افراطي‌گري و خشونت به نظرات مشترک برسند به سياست‌گذاري‌ها و اجراي موفق سياست‌ها منتهي خواهد شد.روحاني با بيان اين‌که در نظام بين‌الملل امروز جنگ و درگيري‌هاي نظامي جز توليد هزينه و تنش و از هم گسيختگي زندگي اجتماعي و اقتصادي شهروندان هيچ نفعي ندارد، اظهار کرد: اروپايي‌ها بعد از قرن‌ها درگيري و نزاع دو جنگ جهاني در نهايت به همکاري‌هاي به هم تنيده اقتصادي گردن نهادند و با همگرايي اقتصادي، سياسي و امنيتي دستاوردي بزرگ براي صلح و امنيت منطقه خود به ارمغان آوردند.وي افزود:خوشبختانه کشورهاي آسيايي و آمريکاي لاتين نيز با همکاري‌هاي گسترده منطقه اقتصادي در فرايند ائتلاف‌هاي موثر سياسي و امنيتي قدم بر مي‌دارند.
تحقق جهان عاري از خشونت در سايه همکاري دولت‌ها
رئيس جمهور در بخش ديگري از سخنان خود اظهار کرد: من از اين فرصت استفاده مي‌کنم و از عموم کشورهاي منطقه درخواست مي‌کنم که با همفکري، هماهنگي و ايجاد ائتلاف و سياست‌گذاري‌هاي منطقي و عقلاني به سوي خاورميانه‌اي در صلح و امنيت سوق پيدا کنيم. طبيعي است که دولت‌هاي اين منطقه به مراتب علاقمندتر و دلسوزانه‌تر در پي آرامش ومبارزه با خشونت هستند و هيچ ضرورتي ديده نمي‌شود که بازيگران فرا منطقه‌اي که منافع خاص خود را دنبال مي‌کنند سرنوشت مردم اين منطقه را رقم بزنند.روحاني تاکيد کرد: جهان عاري از خشونت در شرايطي محقق مي‌شود که دولت‌ها با هم همکاري کنند و در سياست‌گذاري‌ها هماهنگ باشد. وقتي دولت‌ها هماهنگ باشند جريان هاي افراطي در حاشيه‌ قرار خواهند گرفت. دولت‌هاي مقتدر اگر با همسايگان خود به سياست مشترکي دست يابند مي‌توانند در مدت زمان کوتاهي ريشه‌هاي خشونت را بخشکانند. اين نوع همکاري‌ها در منطقه آسيا و اروپا و آمريکاي لاتين به وضوح قابل مشاهده است و زمينه ساز کاهش افراطي‌گري شده است.
ارگان‌هاي ايران در کمک به ريشه‌کن کردن خشونت هماهنگند
رئيس‌جمهور با مورد توجه قرار دادن رويکرد دولت جديد جمهوري اسلامي ايران در اين راستا گفت: جمهوري اسلامي ايران در دوره‌ جديد مديريت دولت تدبير و اميد از روز اول مسئوليت خود بر ثبات و آرامش و مبارزه با خشونت تاکيد کرده است و در عموم مجامع منطقه‌اي و بين‌المللي خواستار همکاري دولت‌ها براي ريشه کن کردن خشونت شده‌اند. تمام نهادها و ارگان‌هاي جمهوري اسلامي در اين هدف ملي با يکديگر هماهنگ هستند.وي افزود: در صورتي که کشورهاي منطقه با يکديگر به تفاهم برسند مي‌توانند جريان‌هاي ضد اسلامي مانند داعش را در مدت زمان کوتاهي به حاشيه رانده و هزاران زن و مرد و کودک که به واسطه اعمال وحشيانه‌ي اين جريان ضد انساني بي‌خانمان و اسير شده‌اند را آزاد کنند. در چنين شرايطي هيچ نيازي به حضور بيگانگان و نفوذ تدريجي آنها نيست.به گزارش ايسنا، روحاني در ادامه اظهار کرد: آموزه‌هاي ديني ما را همواره بر مدارا و تحمل و توسل به صلح و آشتي دعوت کرده است. اسلام دين رحمت و رفعت و سيره پيامبر اسلام (ص) مبتني بر عطوفت است. قرآن کريم علت غائي رسالت پيامبر اسلام (ص) را براي جهان رحمت مي‌داند. مضافا اين که اسلام ارزشهاي عدالت و صلح و همزيستي مسالمت آميز را در آموزه هاي خود درهمه ابعاد زندگي بشر ترويج مي‌دهد و ارتقاء مي‌بخشد.
تفکر افراطي مسيري منتهي به خشونت
رئيس‌جمهور يادآور شد: اين واقعيتي تلخ وشرم‌آور است که تروريست‌ها انواع خشونت‌ها مانند کشتار انسان‌ها، تخريب اماکن مقدس و آثار باستاني و خريد و فروش زنان را به نام دين انجام مي‌دهند. بي‌ترديد قتل عام انسان‌ها جفاي آشکار در حد آموزه‌هاي صلح آميز همه اديان است که بر اساس آن کشتن يک انسان بيگناه همانند کشتن همه‌ي انسان‌هاست.وي با بيان اين که تفکرهاي غلط و افراطي فقط يکي از مسيرهاي منتهي به خشونت است، ادامه داد: توسعه نيافتگي و نيازهاي مادي پاسخ داده نشده، بيکاري، فقر، نبودن امکانات زندگي و نا اميدي، از دست دادن اميد به آينده قابل تحمل و ارزشمند بسط خشونت طلبي است و اين همان بلايي است که خاورميانه و بخش مهمي از جهان گرفتار آن شده‌اند.روحاني گفت: خودبرتر‌بيني، ظلم و بي‌عدالتي در مقياس ملي و بين‌المللي و تقسيم کشورها به خودي و غير خودي زمينه ساز فرهنگ خشونت و گسترش ناامني در ابعاد بين‌المللي است. ضمن اينکه ساير انواع خشونت‌هاي ساختاري همچون تحريم و تهديد، ناقض حقوق بشر و‌ آزادي‌هاي اساسي و نيز چالشي جدي براي امنيت در نظام بين‌الملل محسوب مي‌شود.
فرايندهايي در مسير ايجاد نابرابري
رئيس‌جمهور در ادامه سخنان خود با بيان اين‌که جهان امروز ما دستخوش فرايندهايي است که به نابرابري‌ها دامن مي‌زنند به بيان برخي از اين فرايندها پرداخت و افزود: حکومت‌هاي مستبدي که حقوق شهروندان خويش را به رسميت نمي‌شناسند و حق مشارکت همگاني در سياست گذاري را محترم نمي‌شمارند موجبات افزايش فقر و توسعه نيافتگي را فراهم مي‌کنند. همچنين مداخلات خارجي و اشکالي از استعمار نو که سبب شده است جوامع توانايي‌هاي خود را براي کاهش فقر و حذف زمينه‌هاي خشونت از دست بدهند اين نيز از جمله‌ي اين فرآيندهاست.روحاني ادامه داد: فسادگسترده در نظام‌هاي اداري و مديريت توسعه که سبب مي‌شود منابع کشورها به جاي آن که صرف ايجاد زير ساخت‌هاي توسعه‌ي پايدار شود، هدر رفته و يا راهي سرمايه‌گذاري در کشورهاي توسعه يافته شوند و فقر بر جاي بماند در کنار استبداد و خودکامگي برخي از حکومت‌ها که با نقض آزادي و حقوق بشر باعث سرخوردگي و به حاشيه راندن اقشار آسيب پذير مي‌شود را نيز بايد از جمله اين فرآيندها دانست.رئيس جمهور اضافه کرد: متاسفانه به همه‌ي اين فرآيند‌ها مي‌توان فهرست طولاني‌تري نيز اضافه و بر اين نکته تاکيد کرد که مساله توسعه طلبي‌ها و انحصار گري‌هاي سياسي و ژئوپلتيک نيز نقش مهمي در پيدايش خشونت ها دارند. تلاش قدرت‌هاي جهاني براي تامين منافع خود و ناکامي در ايجاد قواعد لازم‌الاجرا در نظام بين‌الملل زمينه ساز اين گونه خشونت‌هاست.
پيشنهادهايي براي برخورد فوري با تروريسم
رئيس‌جمهور در بخش پاياني سخنان خود در کنفرانس بين‌المللي جهان عليه خشونت و افراطي‌گري به بيان پيشنهادهايي براي مبارزه فوري با تروريسم جهاني در منطقه و جهان پرداخت و اين پيشنهادها را به اين ترتيب برشمرد:
1- کشورهايي که از راه سازمان دهي و تامين مالي به شکل گرفتن تروريسم کمک کرده‌اند بايد به صراحت از آنها اعلام برائت نموده و تامين مالي مستقيم و غير مستقيم خود از آنها را قطع کنند و در جهت مبارزه عليه تروريسم با کشورهاي قرباني همکاري کرده و به آنها کمک‌هاي مالي، اطلاعاتي و نظامي کنند. عراق و سوريه متحمل تلفات و صدمات جاني بي‌سابقه‌اي شدند و کشورهايي که مسبب اين صدمات بي شمار بوده‌اند لازم است وظيفه‌ي تامين مالي براي جبران خسارت وارده را بر عهده بگيرند.
2- کمک‌هاي بين‌المللي براي بازسازي خانه‌هاي ويران شده، اماکن مذهبي تخريب شده و تاسيسات زير بنايي نابود شده در اثر اقدامات تروريستي و خسارات ناشي از عمليات نظامي مقابله با آنان ضروري است.
3- تروريسم از فضاي فقر و بيکاري سربازگيري مي‌کند. با تاسيس صندوق بين‌المللي اشتغال زايي و توسعه براي کمک به رشد سرمايه‌گذاري در کشورهاي قرباني تروريسم بين‌المللي بايد زمينه اقتصادي رشد تروريسم را از ميان برداشت.
4- همکاري منطقه‌اي براي اصلاح نظام آموزش و پرورش عمومي و مدارس ديني جهت مقابله با تفسيرهاي افراطي، تکفيري و خشونت‌آميز از آموزه‌هاي مذهبي و روحي است. بايد حقيقت اسلام رحماني به جهانيان ارائه شود.
5- همه ي طرف‌هايي که در مبارزه با اين فتنه‌ي تروريستي جدي هستند از طريق هماهنگي‌هاي منطقه‌اي، همکاري‌هاي لازم از جمله تبادل اطلاعاتي را سامان دهند.
6- لازم است رسانه‌هاي ملي و بين‌المللي نسبت به آگاه‌سازي افکار عمومي در مورد تهديد تروريست‌ها و جلوگيري از سوء استفاده از خيل جوانان بيکار و به حاشيه رانده شده برنامه‌ريزي جدي داشته باشند.
7- همکاري جهاني براي مقابله با سوء استفاده تروريست‌ها از فضاي مجازي و شبکه‌هاي اجتماعي ضروري است.
8- تروريست‌ها در تردد بين کشورها با مشکلات زيادي روبرو نيستند. کشورهاي در مسير ترانزيت تروريست‌ها بايد با تقويت اراده سياسي و مکانيزم هاي ضروري مسئوليت خود را در قبال بازگشت ثبات و امنيت به منطقه ايفا کنند.
9- تلاش جامعه بين‌المللي براي اصلاحات در سازمان ملل به ويژه شوراي امنيت و کاربرد حق وتو که در موارد جدي تهديد عليه صلح و امنيت بين‌المللي است و عملا سازمان ملل را فلج کرده است، تاکنون با موفقيت چنداني روبرو نبوده است. ناکارآمدي شوراي امنيت در موارد جدي موجب تهديد صلح و امنيت بين‌المللي و موجب تشويق متجاوز از يک طرف و سرخوردگي قربانيان و زمينه‌ساز اقدامات خشونت‌آميز آنها از طرف ديگر مي‌شود. شايسته است روند اين اصلاحات و بازپروري سازمان ملل از فلج‌هاي ادواري که گريبان‌گيرش مي‌شود با اراده و استدلال قوي‌تر از جانب جامعه بين‌المللي پيگيري شود.
10- روز 18 دسامبر به عنوان روز جهاني عليه خشونت و افراطي‌گري نامگذاري شود.

این خبر رو هم ببینید

با تایید آیت‌الله خامنه‌ای، محمد مخبر، موقتا جانشین ابراهیم رئيسی شد

آیت‌‌الله خامنه‌ای، در پیامی، «درگذشتِ شهادت گونه‌ی» ابراهیم رئيسی، را تسلیت گفتند و نوشتند: «اینجانب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *