خانه / سیاسی / در اولین مناظره انتخاباتی تلویزیون مطرح شد؛ باشعار نمی توان اقتصاد رااداره کرد/کارنامه اقتصادی دولت مثبت نیست

در اولین مناظره انتخاباتی تلویزیون مطرح شد؛ باشعار نمی توان اقتصاد رااداره کرد/کارنامه اقتصادی دولت مثبت نیست

یک کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه اکنون کارنامه مثبتی را از اقتصاد شاهد نیستیم، گفت: دولت حتی اعتقادی به ارائه برنامه ششم توسعه به مجلس شورای اسلامی نداشت.

محمد کهندل با حضور در برنامه مناظره تلویزیونی شبکه یک سیما در ارزیابی خود از عملکرد اقتصادی دولت با اشاره به اینکه در ۲۹ بهمن سال ۹۲ سیاست های اقتصاد مقاومتی ابلاغ شده است گفت: مخالف علم اقتصاد نیستم اما علم اقتصاد باید مبتنی بر مبانی اسلامی و نه سرمایه داری باشد.
وی افزود: در مقدمه این سیاست ها الگوی اقتصادی بومی و علمی برآمده از فرهنگ انقلابی و اسلامی به عنوان تعریف از اقتصاد مقاومتی ارائه شد و اقتصاد متکی به دانش و فناوری، عدالت بنیان، درون زا، برون گرا و پیشرو از دیگر مشخصات اقتصاد مقاومتی در این سیاست های ابلاغی است.
وی گفت: توقع این بود که دولت بر اساس این تعریف و با توجه به موضوع الگوی توسعه اسلامی و ایرانی برنامه ریزی هایی را تدوین کند تا عملکرد دولت درباره تولید ملی و اشتغال پاسخگو باشد.
کهندل ادامه داد: متاسفانه رئیس جمهور به رغم نرخ بیکاری ۱۲ درصد و با وجود اینکه همه ساله حدود یک میلیون تا یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر به جمعیت جویای کار اضافه می شود جمله ای را بیان کردند مبنی براینکه شرمنده نیستیم.
در ادامه مرتضی عزتی اقتصاد دان هم با حضور در این برنامه با اشاره به اینکه سیاست های اقتصادی در مدت یک سال یا ۲ سال جواب نمی دهد، گفت: باید برنامه ریزی بلند مدت داشته باشیم.
وی ادامه داد: باید مبنای سیاست گذاری خود را علم اقتصاد بگذاریم علمی که در همه دنیا آزمایش شده و جواب داده است و اگر غیر از این مسیر را طی کنیم مانند سال های گذشته رشد اقتصادی پائینی خواهیم داشت.
عزتی افزود: این حاصل سیاست های اقتصادی نادرست کشور است اما بخشی از سیاست ها در اقتصاد کشور در اختیار دولت و بخشی در اختیار مجلس از طریق قانون گذاری و بخشی از سیاست های کلان و کلی اقتصاد کشور را مجمع تشخیص مصلحت نظام تنظیم و رهبری ابلاغ می کنند، بخشی دیگر از اقتصاد هم در دست نهاد های عمومی غیر دولتی و غیر خصوصی است و بخشی هم در اختیار نیروها و بخش های دیگر اقتصادی است و دولت هم سهمی در اقتصاد دارد.
وی تاکید کرد : علم اقتصاد تنها راه سیاست گذاری درست اقتصادی است.
در ادامه کهندل با اشاره به اینکه اکنون کارنامه مثبتی را از اقتصاد شاهد نیستیم، گفت: دولت حتی اعتقادی به ارائه برنامه ششم توسعه به مجلس شورای اسلامی نداشت.
وی افزود: موضوع علم اقتصاد در کشور ایران اسلامی با کشورهای دیگری فرق می کند. 
در ادامه عزتی گفت: بسیاری از کسانی که مدعی دانش اقتصادی در ایران و منتقد علم اقتصاد هستند مکتب اقتصادی و علم اقتصاد را با هم قاطی می کند در حالی که این دو کاملاً ساختار متفاوتی دارند.
این اقتصاددان با اشاره به اینکه علم، ثابت و یکسان است و این گونه نیست که مخصوص کسی باشد، افزود: برخی ها فکر می کنند با شعار و سیاست زدگی می توانند اقتصاد را اداره کنند اما ۴۰ سال است که نتوانستیم با این طرز تفکر ، موفق شویم.
عزتی اضافه کرد: علم ستیزی را در کشور رواج می دهیم در حالی که علم اقتصاد مبنا و پایه پیشرفت همه کشورهای دنیاست.
در ادامه کهندل کارشناس اقتصادی با بیان اینکه به تعداد انسان ها راه برای رشد افراد وجود دارد، گفت: نمی توانیم علوم رفتاری اقتصاد را با علوم شیمی یا پزشکی مقایسه کنیم.
عزتی کارشناس اقتصادی هم با اشاره به اینکه دولت در حداکثر قدرت در وضعیت تعریف شده جمهوری اسلامی ایران حدود ۷ تا ۸ درصد در نرخ رشد اقتصادی می تواند مؤثر باشد، گفت: در مقاطعی از جمله پس از سال ۱۳۷۶ که علم اقتصاد، مبنا بود رشد اقتصاد به بیش از ۸ درصد رسید و روند رو به رشد ادامه داشت و تورم کاهش یافت اما در دوره های دیگری که سیاست های اقتصادی، کمتر بر مبنای علم اقتصاد بود اقتصاد افت کرد و تورم افزایش یافت.
وی افزود: در ۴ سال اخیر هم این گونه بود و تورم از ۳۵ درصد به ۸ درصد کاهش و رشد اقتصادی از منفی ۶ درصد به مثبت ۷ درصد افزایش یافت.
در ادامه کهندل با اشاره به اینکه سهم دولت در اقتصاد، زیاد است، گفت: بودجه سال ۹۵ ، سیصد هزار میلیارد تومان بود و میزان اعطای تسهیلاتی که کل بانک ها پرداخت کردند، ۵۰۰ هزار میلیارد بود و بخش زیادی از بانک ها دولتی هستند.
وی با اشاره به اینکه امکانات اقتصاد دولت و کشور زیاد بود، افزود: دولت باید برنامه ریزی و شرایطی را فراهم کند که مردم در جایی که نیاز به سرمایه گذاری دارد سرمایه گذاری کنند اما این اتفاق نیفتاده است.
کهندل اضافه کرد: در شرایط فعلی از منابع به درستی استفاده نشده ، بهره وری کاهش یافته و نقدینگی به سمت تولید نرفته است.
در ادامه عزتی با اشاره به اینکه فشار تحریم به قدری برای دولت مشکل ایجاد کرد که اقتصاد در حال فلج شدن بود، گفت: اقتصاد در جهان، رشد منفی ۶ درصد را به ندرت می تواند تحمل کند و این رشد منفی و تورم ۳۵ درصدی، مردم را بدبخت می کند و به همین علت شاخص فلاکت در دولت قبل در اوج خود بود اما دولت فعلی این تحریم ها را برداشت .
در ادامه کهندل گفت: شاخص های سه سال اخیر بهتر نشده و قاچاق کالا وضع بهتری پیدا نکرده است و آمارها در این زمینه مثبت نیست. 
عزتی هم در بخش دیگری از سخنان خود گفت: اینکه فلان شخصیت دینی درباره اقتصاد نظر می دهد یکی از مشکلات اقتصادی ماست و نباید سیاست اقتصادی را دیکته کند.
وی افزود: شخصیت دینی باید درباره دین نظر دهند همان گونه که یک پزشک هم باید در زمینه پزشکی اظهار نظر کند و همان گونه که یک معلم اقتصاد نباید فتوای شرعی دهد.
در ادامه کهندل گفت: فقیه ما عنوان می کند چیزی که اکنون وجود دارد خلاف شرع است و سیاست اقتصادی را بیان نمی کند.
وی افزود: مسایل بانکی ما هم ناکار آمد است و هم مشکلات شرعی دارد و نقدینگی به بخش واقعی اقتصاد هدایت نمی شود.

شناسهٔ خبر: ۳۹۴۴۰۸۵ – سه‌شنبه ۱۵ فروردین ۱۳۹۶ – ۱۲:۱۲

شناسه خبر : 11935

این خبر رو هم ببینید

بلومبرگ: سرکردۀ جدید داعش در استانبول دستگیر شد

روزنامۀ بلومبرگ از قول مقامات ترکیه مدعی شد، سرکردۀ جدید داعش در استانبول توسط پلیس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 − پنج =