در بوکان بررگزار شد:   برگزاری مراسم یادبود استاد” حسن زیرک”در غیاب مسئولان

مراسم چهل و سومین سالگرد هنرمند بزرگ کُرد حسن زیرک در غیاب مسئو لان در شهرستان بوکان برگزار شد.
 

 
روز چهارشنبه چهارم تیرماه موسسه فرهنگی – آموزشی “ادب” بوکان، مراسم یادبود حسن زیرک را باشرکت ادیبان، شاعران، نویسندگان و شمار چشمگیری از شهروندان  و در غیاب مسئولان این شهرستان برگزار کرد.
“مصطفی ایلخانی زاده” مسئول موسسه ادب در ابتدا این مراسم با ایراد سخنانی از عملکرد مسئولان شهرستان بوکان در عرصه فرهنگی گلایه کرد و اظهار داشت:مطمئنا این مکان در شان نام و آوازه هنرمند بزرگی چون حسن زیرک نیست، اما مسئولان برای برگزاری این گونه مراسم یاری و همراهی نمی کنند.
وی در ادامه افزود: نزدیک به یک سال از عمر دولت آقای روحانی می گذرد اما وی هنوز به وعده های خود در جریان انتخابات عمل نکرده اند و وی باید اصل 15قانون اساسی را اجرا نمایند.
“حسین شیربیگی” منتقد و داستان نویس دومین سخنران این مراسم، “حسن زیرک” را پژو هشگر موسقی کردی دانست و اظهار داشت:حسن زیرک، بیش 1000ترانه را درهمه دستگاه ها و مقام ها جمع آوری و از مرگ آنها جلوگیری کرد.
وی در بخشی دیگر از سخنانش حسن زیرک را هنرمندی انسان گرا و انسان دوست معرفی کرد که زندگی خود را فدای هنرش کرد.
“سید طاهر حسینی” از فعالان عرصه موسیقی کودکان دیگر سخنران این مراسم، ضمن تسلیت فوت “لقمان نظامی” نوازنده نی و  خطاط  بوکانی را تسلیت گفت و در سخنان خود به تشریح پیچیدگی های صدای حسن زیرک پرداخت.
حسینی در بخشی دیگر از سخنان خود با تاکید بر نقش جغرافیا در پرورش هنرمندان، اظهار داشت: منطقه موکریان ملودی ساز است و در فارسی سبک اصفهانی اینگونه است.
وی در بخشی دیگر از سخنانش “مجتبی میرزاده” رامکمل حسن زیرک اعلام کرد وخاطر نشان کرد:مقایسه کار هنری حسن زیرک در بغدا و تهران و مقایسه آن با کارهای حسن زیرک در کرمانشاه بیانگر نقش مهم تنظیم های میرزاده است.
حسینی در پایان سخنانش خواستار تاسیس مکتب آواز حسن زیرک است که شاگردان آواز ین مکتب  در آن تحصیل کند.
“منیره فیضه” عضو سابق شورای شهر بوکان و از فعالان اجتماعی این شهر دیگر سخنران این مراسم بود که در سخنان خود خواهان حضور بیشتر زنان در اجتماع و مشارکت مردم در مبارزه با مواد مخدر شد.
در ادامه این مراسم، شماری از شاعران سرشناسی چون  کریم دافعی (ک.د.آزاد)، محمد بحری، انور عزیزیان، آمینه چاک، کوسر اسماعیل‌پور (ژاکاو)، سارا آذری، عباس ایوبی نیز در این مراسم قطعات شعری را دکلمه کردند.
مدیریت اجرای برنامه بر عهده‌ی یاسین قریشی کاریکاتوریست نامی بوکان بوده است.

این خبر رو هم ببینید

نگاهی به مشکلات یک هنر اقلیمی در گفت و گو با صابر محمودی، هنرمند نازک کار اهل سنندج؛ نازک کاری را به رسمیت بشناسید/حتی یک صندوق حمایتی نداریم

صابر محمودی از جمله هنرمندان اهل سنندج است که هنر نازک کاری نسل به نسل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *