خانه / سیاسی / در جلسه علنی امروز؛ مجلس ۴وظیفه وزارت اطلاعات برای صیانت از امنیت ملی را تعیین کرد

در جلسه علنی امروز؛ مجلس ۴وظیفه وزارت اطلاعات برای صیانت از امنیت ملی را تعیین کرد

نمایندگان مجلس با هدف ارتقاء و صیانت از منافع و امنیت ملی کشور، چار وظیفه برای وزارت اطلاعات تعریف کردند.

به گزارش خبرنگار مهر، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز و در ادامه بررسی مواد الحاقی به لایحه احکام دائمی برنامه های توسعه کشور، با تصویب ماده الحاقی ۵۵، وظایف وزارت اطلاعات برای ارتقاء و صیانت از حاکمیت، منافع و امنیت ملی کشور و ایجاد بستر امن برای توسعه، تعیین کردند.
بر اساس ماده الحاقی ۵۵، در راستای ارتقاء و صیانت از حاکمیت، منافع و امنیت ملی کشور و به منظور ایجاد بستر امن و حمایت از اجرای برنامه های توسعه و پیشرفت کشور، وزارت اطلاعات موظف است اقدامات زیر را انجام دهد:
الف ـ ارتقاء کمی و کیفی ظرفیت ها و زیرساختهای اطلاعاتی، عملیاتی، علمی، فنی، حفاظتی، حراستی و صیانتی با هدف تحکیم امنیت پایدار و ارتقاء توانایی و برتری در نبرد اطلاعاتی.
ب ـ پیشگیری و مبارزه با فساد و اختلال و هرگونه تهدید علیه منافع و امنیت ملی ایران در سطوح منطقه ای و بین المللی، اختلال و تهدید امنیت زیستی و اقدامات بیوتروریستی، اختلال و ایجاد ناامنی در فضای تولید و تبادل اطلاعات، اختلال در امنیت دارایی های ارزشمند کشور، واگرایی، افراط گرایی و تهدید علیه هویت، انسجام و وحدت ملی و پایداری کشور، جرایم سازمان یافته ضد امنیتی و اقدامات تروریستی، در مقام ضابط دادگستری.
پ ـ ارتقاء ظرفیت ها، زیرساختها و سازوکارهای لازم برای افزایش نقش و مشارکت هرچه بیشتر مردم در فعالیت های اطلاعاتی و در راستای تقویت و تحکیم امنیت پایدار کشور، مبتنی بر رویکرد مردمی سازی امنیت.
ت ـ ارتقاء همکاری ها و ارائه خدمات اطلاعاتی –امنیتی به دستگاه ها و نهادهای کشور از طریق:
۱ ـ ارتقاء روزآمدسازی و مدیریت بانک جامع اطلاعاتی کشور
تبصره ـ کلیه دستگاه ها و نهادهائی که از بودجه عمومی کشور استفاده می کنند، موظفند اطلاعات و بانک های دیجیتالی ضروری برای تکمیل بانک مذکور را در اختیار وزارت اطلاعات قرار دهند.
۲ ـ روزآمدسازی، هماهنگ سازی و اجرای مستمر طرح های صیانت از امنیت دارایی های ارزشمند کشور شامل طرح نظام ملی تعیین صلاحیت امنیتی مشاغل دولتی و عمومی و خصوصی، طرح حفاظت فیزیکی از اماکن، مراکز و پروژه های کلان ملی، حیاتی، حساس و مهم و طرح ارتقاء آگاهی های عمومی صیانتی-امنیتی اقشار مختلف جامعه و دانش و مهارت های اطلاعاتی، حفاظتی و حراستی کارکنان به ویژه حراست ها.
۳ ـ تشکیل مستمر کمیسیون ویژه امنیت زیستی (بیوتروریسم) با حضور دستگاه ها و نهادهای ذیربط و تدوین، روزآمدسازی، هماهنگ سازی، تعیین وظایف دستگاه ها و اجرای مشترک طرح جامع امنیت زیستی کشور.
بر اساس تبصره این ماده، تعیین جزئیات و نحوه همکاری ها، چگونگی ارائه خدمات و تشکیل کمیسیون های مورد اشاره با هماهنگی اعضاء مربوطه و در چارچوب آئین نامه ای است که ظرف مدت ۶ ماه از تاریخ ابلاغ این قانون به پیشنهاد وزارت اطلاعات به تصویب هیئت وزیران می رسد.

شناسهٔ خبر: ۳۶۱۴۴۲۱ – دوشنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۵ – ۱۱:۵۰
لینک گروه تلگرام پایگاه خبرگزاری کردنور

شناسه خبر : 13373

این خبر رو هم ببینید

بلومبرگ: سرکردۀ جدید داعش در استانبول دستگیر شد

روزنامۀ بلومبرگ از قول مقامات ترکیه مدعی شد، سرکردۀ جدید داعش در استانبول توسط پلیس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده + سیزده =